foto

Johnny Depp

  • nar. 9.6.1963 (54 let)
    Owensboro, Kentucky, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

„Nechci, aby moje děti skočily na lep pouličním dealerům. To jim radši koupím jointa sám.“ - Johnny Depp

Celým jménem John Christopher Depp II se narodil 9. června 1963 v Owensboro ve státě Kentucky, jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Jeho otec byl inženýr a matka v domácnosti. Následně se s rodinou přestěhovali na Floridu, kde chodil na střední školu. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo 15 a on už v té době bral drogy a kradl. Jeho velkým koníčkem byla hra na kytaru. Dokonce si založil vlastní kapelu a jejich největším úspěchem bylo, když dělali předskokany Iggymu Popovi, se kterým se později Depp setkal i před kamerou v pár filmech a svěřil mu i malou roličku ve svém režijním počinu BOJOVNÍK (1997).

V roce 1983 se oženil s Lori Anne Allison (o dva roky později se rozvedli), která pracovala u filmu jako maskérka. A právě ona udělala pro jeho hereckou kariéru první a nejdůležitější krok. Seznámila ho totiž s Nicolasem Cagem, který ho poté představil svému agentovi. Jeho první film byla dnes už kultovní NOČNÍ MŮRA V ELM STREET (1984), ztvárnil tam malou roli a koupil to od Freddyho Krugera. Po Noční můře začal chodit na herecké kurzy a poté získal malou roli vojáka/tlumočníka ve Stoneově ČETĚ (1986). O rok později začal účinkovat v populárním seriálu JUMP STREET 21. Jenže tuto práci za chvíli začal nenávidět. Neviděl tam žádný posun, žádnou perspektivu. Sám o tom prohlásil, že si připadal jen jako výplň mezi reklamami. Ze smlouvy se nemohl vykroutit, tak se rozhodl proto, aby ho prostě vyrazili. Do práce chodil pozdě, v turbanu a mluvil s indickým přízvukem, či nosil jeansy s americkou vlajkou v rozkroku. Na vyhazov nemusel čekat dlouho a jeho skutečná kariéra se mohla rozjet.

V roce 1990 natočil dva filmy, muzikál CRY-BABY (ve snímku si zahrál výše zmiňovaný Iggy Pop), kde uplatnil svoje kytarové a pěvecké nadání (mimochodem dost podobné Elvisu Presleymu) a STŘIHORUKÉHO EDWARDA, kde zazářil a dokonce se šíleně zamiloval do Winony Ryderové. S režisérem Edwarda Timem Burtonem si padli do oka a spolupracovali spolu ještě mnohokrát a vždy to stálo za to. Následoval výborný ARIZONA DREAM (1991) Emira Kusturici či podle mnohých nejlepší "hallströmovka" CO ŽERE GILBERTA GRAPEA (1993), kde se objevil i mladičký Leonardo DiCaprio. Ve filmu BENNY A JOON (1993) dostal opět typicky "deppovskou" roli, malinko ujetého chlápka, co dělá topinky žehličkou a ovládá všelijaké cirkusácké kousky. Po další spolupráci s Timem Burtonem ED WOOD (1994) si zahrál v pro Deppa dost netradičním filmu V POSLEDNÍ CHVÍLI (1995). Netradičním, protože se jedná o obyčejný mainstreamový thriller a Johnnyho filmy a role jsou většinou něčím ujeté.

Reputaci si napravil v meditativním westernu plném černého humoru MRTVÝ MUŽ (1995). Snímek režíroval král nezávislého filmu Jim Jarmusch a Depp se tam opět setkal s Iggy Popem. Po poněkud slabším filmu DON JUAN DE MARCO (1995), kde se objevil po boku svého velkého (a v tom filmu i dost tlustého) přítele Marlona Branda, přišel rok 1997, který je pro Deppa stěžejní kvůli jeho prvnímu režijnímu počinu BOJOVNÍK. Obsadil své známé a kámoše (ano, Marlon Brando hraje cosi jako hlavního záporáka) a vznikl opravdu ponurý film, který dělá čest Deppovu jménu, je to totiž opravdu depka. Ve stejném roce ještě stihl zazářit vedle Al Pacina a Michaela Madsena v mafiánském filmu KRYCÍ JMÉNO DONNIE BRASCO.

V roce 1998 si vzal Johnnyho na paškál Terry Gilliam. Johnny si oholil vlasy a jedna z jeho nejvíc crazy rolí byla na světě. Nonstop zfetovaný novinář Raoul Duke ve filmu STRACH A HNUS V LAS VEGAS je opravdu nezapomenutelný. Tento film je adaptací stejnojmenné knihy, s jejíž autorem byl Depp velký kamarád. Když autor zemřel, chtěl, aby se jeho popel vystřelil do vesmíru. Johnny slíbil, že to celé zaplatí. Ve filmu si poprvé zahrál s Beniciem Del Torem a Christinou Ricci, vedle které se taky dost často objevuje.

Rok 1999 se nese v duchu hororů. První na řadu přišel opět Tim Burton a jeho skvěle výtvarně stylizovaná OSPALÁ DÍRA. Dále Roman Polanski světu představil svojí satanskou DEVÁTOU BRÁNU a do třetice všeho děsivého průměrná ASTRONAUTOVA ŽENA. Při natáčení DEVÁTÉ BRÁNY si Depp s Polanským moc nerozuměli a tak si jednoho večera Johnny zašel na panáka do hospody, kde se seznámil s Vanesou Paradis, do které se šíleně zamiloval. Dnes už s ní má dvě děti. Rok 2000 byl rokem vedlejších rolí. Ve filmu NEŽ SE SETMÍ si zahrál dokonce role dvě! Kubánského důstojníka a kubánského trasvestitního vězně, který je mistrem pašování kontrabandu v análu. Ve smutném filmu MUŽ, KTERÝ PLAKAL hraje cikána, co se zamiluje do Christiny Ricci, bohužel jim vše překazí zlomyslní náckové, kteří rozpoutají druhou světovou. Do třetice všeho dobrého přichází veselá ČOKOLÁDA, kde si zahrál opět cikána/muzikanta.

V roce 2001 Johnny Depp navštěvuje Prahu při natáčení detektivního hororu Z PEKLA. Dále hraje ve filmu KOKAIN, který pojednává o vzestupu a pádu jednoho z největších drogových bossů. Kromě Deppa v něm skvěle hraje i smyslná Penelope Cruz. V roce 2002 měl hrát ve filmu Terryho Gilliama MUŽ, KTERÝ ZABIL DONA QUIJOTEA. Bohužel kvůli neuvěřitelné smůle a všudypřítomným problémům natáčení krachlo. Vše je zachyceno v dokumentu ZTRACEN V LA MANCHA. V roce 2003 přichází další zlom v jeho kariéře. Přijal totiž roli ve vysokorozpočtovém blockbusteru PIRÁTI Z KARIBIKU a mohl svůj nevšední herecký projev předvést i klasickému mainstreamovému publiku. Ve filmu mimo Deppa hráli i komerční ikony Orlando Bloom a (v té době) vycházející hvězdička Keira Knightley. Převážně ale díky Johnnymu Deppovi se film stal neuvěřitelným komerčním hitem (Deppovým vůbec prvním) a zadělal si i na další dvě pokračování. Johnny byl za svůj výkon dokonce poprvé nominován na Oscara (zde je vidět, že na Oscarech dost záleží i na tržbách, protože Depp měl i nepopíratelně lepší role).

Dále si zahrál další bizarní figuru v nevalně přijatém (ale podle mě hodně dobrém) filmu KDYSI DÁVNO V MEXIKU (2003). Po thrilleru TAJEMNÉ OKNO (2004) přišla další oscarová nominace ve chvílemi až nechutně dojemném HLEDÁNÍ ZEMĚ NEZEMĚ (2004). V roce 2005 opět ve spolupráci s přítelem Timem Burtonem zaznamenal Depp svůj další kasovní trhák KARLÍK A TOVÁRNA NA ČOKOLÁDU. V další, protentokrát loutkové, burtonovce MRTVÁ NEVĚSTA namluvil hlavní postavu. V roce 2006 byl konečně uveden historický, dekadentní film LIBERTIN, jehož premiéra se dlouho odkládala, což se odrazilo na ne moc úžasných kasovních výsledcích.

Johnny Depp je postava pro současný film velice přínosná. Jeho život byl dost pestrý, je idolem žen a v roce 2003 byl magazínem People zvolen za nejvíc sexy muže planety. Chodil například s topmodelkou Kate Moss a prý se spolu koupali ve vaně plné šampaňského. Vlastní populární klub Viper Room, kde se stala tragédie, díky které přestal brát drogy. Před vchodem zemřel jeho dobrý kamarád River Phoenix (bratr populárního Joaquina). Kvůli Vanese Paradis slevil ze svého bouřlivého chování, žije na venkově ve Francii a věnuje se hlavně rodině a dětem. Hlavně díky nim hraje v trošku veselejších filmech, protože chce, aby se měli na co koukat. Své postavení sexsymbolu prý nechápe a jediné, co mu na sobě přijde výjimečné, je jeho cit pro módu. Doufejme, že se ještě hodně dlouho budeme moct kochat jeho nesporným hereckým talentem.

Erich "Superpero" Züda

Herecká filmografie

Filmy

2018 Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
LAbyrinth
Richard Says Goodbye
Sherlock Koumes
The Invisible Man
2017 London Fields
Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
The Black Ghiandola
Vražda v Orient expresu
2016 Alenka v říši divů: Za zrcadlem
Fantastická zvířata a kde je najít
Funny or Die Presents: Donald Trump's the Art of the Deal: The Movie (TV film)
Yoga Hosers
2015 Black Mass: Špinavá hra
Mortdecai: Grandiózní případ
2014 Čarovný les
Mroží muž
Transcendence
2013 Klikaři
Osamělý jezdec
2012 Temné stíny
21 Jump street
2011 Jack a Jill
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Rango
Rumový deník
2010 Alenka v říši divů
Cizinec
2009 Imaginárium Dr. Parnasse
Veřejní nepřátelé
2007 Bloopers of the Caribbean
Piráti z Karibiku: Na konci světa
Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
2006 Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
2005 Karlík a továrna na čokoládu
Mrtvá nevěsta Tima Burtona
2004 A žili spolu šťastně až na věky
Hledání Země Nezemě
Libertin
Tajemné okno
2003 Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
Tenkrát v Mexiku
2001 Kokain
Z pekla
2000 Čokoláda
Muž, který plakal
Než se setmí
1999 Astronautova žena
Devátá brána
Ospalá díra
1998 Jak se neztratit v L.A.
Strach a hnus v Las Vegas
1997 Bojovník
Cannes Man
Krycí jméno Donnie Brasco
1995 Mrtvý muž
V poslední chvíli
1994 Don Juan DeMarco
Ed Wood
1993 Arizona Dream
Benny a Joon
Co žere Gilberta Grapea
1991 Freddyho smrt - Poslední noční můra
1990 Cry-Baby
Střihoruký Edward
1986 Četa
Slow Burn (TV film)
1985 Soukromý víkend
1984 Noční můra v Elm Street

TV seriály

2012 Comix from the Underground (TV seriál) - a.z.
Griffinovi (TV seriál)
Lois Comes Out of Her Shell (S11E06)
2011 Life's Too Short (TV seriál)
Epizoda 2 (E02)
2007 5 Second Movies (TV seriál) - a.z.
2001 The Ellen Show (TV seriál)
1999 Spongebob v kalhotách (TV seriál)
1997 Tatík Hill a spol. (TV seriál)
1994 Fast Show, The (TV seriál)
The Vicar of Dibley (TV seriál)
1987 Jump Street 21 (TV seriál)
1985 Dáma v modrém (TV seriál)
1983 Hotel (TV seriál)

Dokumentární

2016 David Blaine: Beyond Magic (TV film)
2014 Hollywood Film Awards (TV film)
The Night That Changed America: A Grammy Salute to The Beatles (koncert)
2013 Don't Say No Until I Finish Talking
Paul McCartney - 'The Making Of Queenie Eye'
2012 For No Good Reason
Radioman
Sunset Strip
2011 Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 35mm 3D Special (TV film)
2010 In Search of Ted Demme
2009 Doors - When You're Strange, The
2008 Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson
Marc Forster - Der Weg zu 007
Rock and a Hard Place: Another Night at the Agora
2007 Brando (TV film)
Joe Strummer
Journey Behind the Scenes of 'Pirates of the Caribbean: At World's End', A (TV film)
2006 Biography Channel: Johnny Depp
Buy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Film
Inside the Two Worlds of 'The Corpse Bride'
Když se cesta klikatí
Making Puppets Tick
Pirates of the Caribbean: Secrets of Dead Man's Chest (TV film)
Tim Burton: Dark vs. Light
Voices from the Underworld
Život v moři
2005 Happy Birthday, Peter Pan (TV film)
Marc Forster - Von Davos nach Hollywood (TV film)
Tsunami Aid: A Concert of Hope (koncert)
2004 Anti-Hero's Journey, The
Buried Secret of M. Night Shyamalan, The (TV film)
Good, the Bad & the Bloody: Inside KNB EFX, The
V záři reflektorů (TV seriál)
2003 Bravo Profiles: Johnny Depp (TV film)
Breakfast with Hunter
Epic at Sea: The Making of 'Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl', An
Charlie: Život a dílo Charlese Chaplina
2002 HypaSpace (TV seriál)
Ztracen v La Mancha
2001 If I Should Fall From Grace: The Shane MacGowan Story
Tour of the Inferno: Revisiting 'Platoon', A
View From Hell, A (TV film)
2000 Donnie Brasco: Out of the Shadows - a.z.
In Bad Taste (TV film)
Sleepy Hollow: Behind the Legend
1999 Stars of Star Wars: Interviews From the Cast, The
The Directors (TV seriál)
The Source: The Story of the Beats and the Beat Generation
1998 Portrét Leonardo
Where It's At: The Rolling Stone State of the Union (TV film)
1997 Přísně tajné (TV seriál) - vyp.
Town Meeting with Diane Sawyer: Celebrities vs. the Press (TV film)
1995 Sinatra: 80 Years My Way (TV film)
United States of Poetry (TV seriál)
1992 HBO First Look (TV seriál)
1991 Idols (TV film)
1990 In the Director's Chair: The Man Who Invented Edward Scissorhands (TV film)
1987 Biography (TV seriál)

TV pořady

2016 Grammy Awards 2016 (TV pořad)
The 42nd Annual People's Choice Awards (TV pořad)
2014 Zlatý Glóbus 2014 (TV pořad)
2014 MTV Movie Awards (TV pořad)
2013 Ok! TV (TV pořad)
2012 Módní styl hvězd (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2012 (TV pořad)
2012 MTV Movie Awards (TV pořad)
2011 The 37th Annual People's Choice Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2011 (TV pořad)
2010 Daybreak (TV pořad)
Skutečný zločin s Aphroditou Jonesovou (TV pořad)
2009 Zlatý Glóbus 2009 (TV pořad)
2008 MTV Movie Awards 2008 (TV pořad)
80. Annual Academy Awards (TV pořad)
2007 Xposé (TV pořad)
2006 Teen Choice Awards 2006, The (TV pořad)
2005 77. Annual Academy Awards (TV pořad)
2004 At the Movies (TV pořad)
On-Air with Ryan Seacrest (TV pořad)
76. Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
4Pop (TV pořad)
2000 GPTV (TV pořad)
1999 Comic Relief: The Record Breaker (TV pořad)
MTV Video Music Awards 1999 (TV pořad)
1996 Show Rosie O'Donnellové (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
taff (TV pořad)
1994 Inside the Actors Studio (TV pořad)
66. Annual Academy Awards (TV pořad)
1993 Noční show Davida Lettermana (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
Punkt 12 - Das RTL-Mittagsjournal (TV pořad)
1989 The 41st Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)
1984 Cinema 3 (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
20 heures le journal (TV pořad)
1978 20/20 (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)
1975 Good Morning America (TV pořad)
1971 Film '72 (TV pořad)
1952 Today (TV pořad)

Hudební videoklipy

2017 Marilyn Manson - Say10 (hudební videoklip)
2014 Paul McCartney: Early Days (hudební videoklip)
2013 Paul McCartney: Queenie Eye (hudební videoklip)
2012 Paul McCartney: My Valentine (hudební videoklip)
2006 Johnny Cash: God's Gonna Cut You Down (hudební videoklip)
1995 Tom Petty and the Heartbreakers: Playback (hudební videoklip)
1991 Tom Petty And The Heartbreakers - Into The Great Wide Open (hudební videoklip)

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Filmy

1997 Bojovník

Dokumentární

2015 Untitled Keith Richards Documentary
1992 Stuff (TV film)

Scenáristická filmografie

Filmy

1997 Bojovník

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(31 639)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace