Temný dům

• Česko Dům hrůzy (festivalový název) (více)

Existenciální koktejl, který namíchal režisér Wojciech Smarzowski ve filmu Dům hrůzy, je ještě hořčí než ten, který servíroval ve svém hraném debutu Svatba (Wesele) v roce 2004. Opět se ale jedná o ironický portrét polské společnosti. Film se odehrává ve dvou časových rovinách. V té první sledujeme Edwarda Środoně, jenž po smrti své manželky opouští pobřeží Baltu a stěhuje se za prací v JZD do zapadlého koutu Běščad. Po cestě narazí na dům manželů Dziabasových. Počáteční nedůvěra domácích se postupně ve jménu tradiční polské pohostinnosti mění v pijatiku, nesoucí se zprvu v přátelském duchu. Druhou rovinu tvoří vyšetřování hrůzné vraždy, která se onoho večera v domě Dziabasových odehrála. Hlavním podezřelým je Środoň. V průběhu vyšetřování se toho děje daleko víc. Do popředí se dostává poručík Mróz a zkorumpovaný prokurátor Tomala. Politické souvislosti filmu mohou zůstat pro českého diváka v některých místech skryty. Děj filmu začíná na konci roku 1978 na baltickém pobřeží, kde se v té době tvořilo politické hnutí Solidarita. Hlavní hrdina utíká do zapadákova nejen zapomenout na smrt své manželky, ale taky z politických důvodů. Nehodlá se politicky angažovat. Vyšetřování zločinu se naopak odehrává v roce 1982, v době výjimečného stavu. Ten je ve filmu symbolicky v duchu polské filmařské tradice znázorněn zasněženou krajinou. Pod závěji sněhu zůstává uvězněna také pravda, jež by měla být výsledkem šetření. Při něm by se totiž mohlo ukázat, že do případu jsou zapleteni straničtí představitelé. A tak na tom, co se v domě hrůzy opravdu stalo, nakonec skoro nikomu nezáleží. Na snímek musíme nahlížet rovněž jako na obraz polské společnosti těch let. (Letní filmová škola)

sulimo

NEpolopatická kritika poměrů ve společnosti na polský způsob, aneb jak se dostat z morálního bahna do morálního hnoje za nepřetržitého prolévání těla samohonkou,protože po ní ta realita a ten nůž v zádech tolik nevadí a nebolí. Celkem dost náročná záležitost, které by dle mě daleko více slušelo méně televizní zpracování, nicméně i tak...MASAKR....doslova. ()

zette

I pres misty az absurdni chovani policistu se jedna o velmi zajimavy pocin, kdy divak ve dvou casovych rovinach sleduje jak den masakru, tak jeho rekonstrukci. Drsna atmosfera polskeho zapadakova, spousta dobrych scen a zajimavych postav. Solidni kriminalni drama, doufam, ze tohle neni posledni film Smarzowskiho, ktery jsem videl. ()

Courtemanche

Po 1989, z Východní Evropy si nepamatuji na takhle kvalitně natočený film. Už i jen ten začátek, anebo i jen drobnosti tady, je to vyprodukovaný tak věrohodně jako kdyby se to odehrálo před námi a my by jsme jen drželi kameru. Má hodně popletený děj a vůbec není lehký se v tom orientovat. To zlo tady je stejně syrově natočený jako všechno kolem, na tohle nemá žádný ale žádný horor. 4,5/5 ()

HonzaBez

Hnus, naprostý hnus... Možná bych dokázal mnohé pochopit, pokud by pointa oné šílené noci, při níž řádil nůž i sekyra, byl chlast. Ale takto jsem tedy aspoň vyústění tohoto v lecčems šíleného filmu nepochopil. Přesto tu chlast hraje až extrémně silnou roli, což mi hodně vadilo! Není totiž snad 5 minut, aby ve filmu někdo nepopíjel vodku a neožíral se a to nejen v oné časové rovině popisující okolnosti onoho brutálního vraždění, ale i v té druhé rovině, která ukazuje jak zdejší policie provádí jakousi rekonstrukci celého případu. Pijí tu vyšetřovatelé, pije tu prokurátor, prostě pijí úplně všichni... Pokud chtěl pan režisér tímto filmem říct právě toto, pak děkuji pěkně a tohle jsem vidět vážně nepotřeboval.... Neříkám, že ve filmu není pár zajímavých momentů, které se snaží ukázat poměry v komunistickém Polsku počátkem 80 let (viz třeba zbavování se nepohodlných lidí prostřednictvím fingovaných dopravních nehod). Ale v té záplavě alkoholu na každém rohu toto dost snadno zapadne. Snažím se sice chápat, že někdo může celý tento film brát jako jakési temné a depresivní "podobenství" o době, která svým způsobem temná a depresivní asi i byla. Přesto nechápu, proč to celé muselo být tak bizarní (viz třeba vedlejší zápletka s těhotnou policistkou). Že je přitom možné se této bizarnosti vyhnout, aniž by při popisu bestiality zločinu utrpěla atmosféra syrovosti, svědčí třeba jeden z nejtemnější dílů seriálu Major Zeman (Studna). Přiznávám se, že jsem si v závěru, když se na scéně objeví sekyra, na tento díl i vzpomněl. Tolik tedy výhrady ke scénáři. Pokud jde o formu vyprávění, musím říct, že mi dost vadily ty časté flashbacky (resp. časté "přepínání" mezi oběma rovinami filmu), neboť jsem se pak v ději dost ztrácel. A to ještě, jakoby to panu režisérovi nestačilo, má film i jakousi třetí "rovinu" v podobě černobílých záběrů dokumentární kamery mapující celé vyšetřování. Asi to byl pokus o umění, ale mě to rozhodně při sledování filmu překáželo, neboť na sebe tímto režie poutá pozornost tam, kde k tomu evidentně není jediný důvod. Celé to tak na mě působilo strašně rozkouskovaně. Výčet všech negativ doplňuje naprosto odporná hudba, byť ji zde na druhou stranu i rozumím a chápu, protože ten vizuální hnus umně dokresluje. Z tohoto pohledu snad jedinou světlou chvílí filmu je, když z tehdejší polské TV zní píseň Helenky Vondáčkové "Malovaný džbánek". Dost málo světla na jeden tak depresivní (ba téměř hororový) film... ()

David.Darco

Nemôžem nič len odporúčať. Niečo, čo by americký a zrejme ani "západný" divák nepochopil. Televízne pôsobiaci film s (určite) nízkym rozpočtom však pomaly kope jamu pod nohami, až dokým sa nepreboríte a nezačnete padať na samé dno morálky a ľudskosti. Akonáhle začnete padať, montáž, obrazy pred očami, motívy sa začnú spájať a vo všetkom ostane jasno, jasno len sekundičku predtým, ako tvrdo dopadnete na samé dno a tam ostanete paralyzovaný ľudskou nenávisťou a sebectvom, ktoré paradoxne nemajú dno. Perpetum mobile, nekonečný pád. ()

Johnny.ARN

Veľmi, ale skutočne veľmi veľký bizár proti noci. Videl som zopár filmov z poľskej produkcie a všetky boli pičoviny. A toto je kráľ. Pochopiť sa to nedá, treba to len pretrpieť a v závere si povedať :"ach, presne tak to kedysi bolo..." lebo rejžo zjavne nič iné nechcel, len v divákovi vzbudiť nostalgiu a hnus. Hnus nad tým, ako to vyvrcholilo, hnus nad tým, že komplet všetci tam celé dve hodiny chlascú prvú ligu, hnus nad exteriérmi a v neposlednom rade hnus nad celým tým spičeným príbehom. Nie ďakujem, od poľskej kinematografie opäť na pár rokov ruky preč. 1 z 5 ()

hanagi

Až přehnaně naturalistické! Snaha šokovat dalším a dalším odporným detailem totiž časem otupuje a působí jako kalkul. A to je velká škoda - ta primitivní doslovnost. Znovu připomínám, že nemusím vidět všechno, opravdu si dokážu leccos domyslet. ()

lykan9

Temný dům mě příjemně překvapil. Ač převážná část filmu běží pozvolna, tak jsem po celou dobu zůstal filmem lehce zaujatý. Závěr byl dokonce hodnotitelný jako nadprůměrný. Herecky jsem sice moc uchvácen nebyl, ale příběhově je film minimálně zajímavý a rozhodně bych ho každému doporučil, aspoň aby si sám udělal názor, protože obdobný film nemůže být určen pro každého. ()

ghatos

Moc jsem si užil polský drtivý styl = vodka, hníjící komunistický režim a sprostá mluva. Do toho se prskne specifická polská mentalita a je vymalováno :) . Dekadentní look není samoúčelný. Dom zly obsahuje mnoho odkazů a podobenství. I já nepochopil vše. 73%. ()

Autogram

V Poľsku sa pije snáď ešte viac ako u nás a to svojrázne vyšetrovanie s radom na vodku bolo inšpirujúce. Techniky domáceho pálenia som do filmu veľmi nepotreboval a čas, ktorý tomu bol venovaný vrátane podrobného rozpočtu, bol prehnaný. Okrem toho sa dalo zasmiať na pár fórikoch, ale celkový dej sa dosť ťažko chápal a viac mi priniesol tunajší obsah ako samotné pozeranie filmu. Kompletný zmätok bol zavŕšený na konci a politické pozadie mi tiež unikalo. ()

Šakalík

O tomhle filmu se mi bude psát těžce, pač v podstatě není co. Natočeno to je vpravdě bravurně, to se musí uznat. Ale tak nějak mi uniká smysl toho filmu. Vyobrazení životní reality v totalitním režimu z polského pohledu jako srovnání s tím naším je určitě zajímavé, několik přímých narážek na Čechoslováky je úsměvných (třeba ta hláška: „hele, Polonez u Pepíku v televizi“ nebo zpěv Helenčina hitu „Malovaný džbánku“ - to se mi fakt líbilo :-)). Ale když to vezmu kolem a kolem, tak tam všichni v podstatě jen chlaščou, kujou stranické pikle, zametají zpronevěry družstevního majetku – to na straně jedné. Na straně druhé pro změnu zase chlaščou a plánujou, jak budou pálit samohonku. Pak se to celé zvrtne a příběh, natočený zajímavou metodou dvou linií vyprávění, nabere nový, docela absurdní směr. A co jako? Patrně mi něco uniklo, ostatně nebylo by divu, pač tak nějak jsem se v tom filmu špatně orientoval. Ale to je asi jen moje chyba. ()

klukluka

Tak tady není vůbec o čem... Smršť scénáristických i režijních nápadů, dokonalé panoptikum "typických" charakterů ztvárněných příhodnými, přesvědčivými herci. Neskutečně silný film, osobitý, originální, jedinečný... Komu se to nelíbí, ať si...pustí třeba Ordinaci v růžové zahradě. Pecka!!! ()

Hanys_

Polski film ži(v)je. Syrové detektivní drama o dvou časových rovinách. Bez nějaké sympatické postavy v nesympatickém komunistickém Polsku. Škoda, že takhle nějak nevypadalo Ondříčkovo Ve stínu (které sice boduje svým vymazleným vizuálem, ale co se týče příběhu a napětí, tak dost kulhá). 8/10 ()

HarryBlock

Prirovnanie "poľské Fargo" je dosť povrchné. Prečo? Pretože sa to odohráva v zime a je to tragédia? Smarzowski aby vymotivoval svoje tragické udalosti necháva hneď od začiatku tiecť vodku prúdom, príbeh pretkáva rôznymi excesmi, aby z nich urobil niečo na tú dobu bežné a démonizuje socialistické Poľsko(vražda tu v podstate nikoho nedesí všetci len chcú svoj prídel vodky a správajú sa ako feťáci, ktorí sú od nej závislí). Celý príbeh je jeden veľký kalkul miestami trochu neprehľadný, to sa s Fargom, ktorý je oveľa čisťejšie vyrozprávaný a má plnokrvnejšie postavy, s ktorými sa dá aj súcitiť, nedá ani porovnať. Navyše všetky tie motívy(vražda sekerou, podpaľovanie stajne, non-stop chľastanie vodky atď.) mi prišlo ako zbierka klišé z ruských spisovateľov 19. storočia napasovaná na socík, no proste celé tak na efekt vymyslené. ()

Ixbalanke

Časové linie se protínají filmem a není radno žádnou z nich podceňovat, na konci se spojí v tragikomickou scénu z ptačího pohledu. Realistická kamera, téměř jako točené na domácí kameře, bez tresouci se ruky. Nečekané záblesky humoru. LFŠ15 ()

evil_ryu

Ukážte mi film kde sa viac pije ako v Zlom dome a máte u mňa pivo. Ale teraz vážne. Psychologicky silný zážitok z doby ktorú som nezažil, takže ústrednú myšlienku som až tak nezachytil. Vizuál filmu síce vyzerá trocha ako zo slovenskej televíznej tvorby ale atmosfére to nijako neubližuje. Nechápem prečo nemôžu natočiť aj Slováci niečo podobné, však chlastať vieme tiež. 4* a pre mňa veľké prekvapenie. ()