Souboj

Vietnam, 2009, 90 min

Le Thanh Son

Dominic Pereira
  • Adrian

Johnny Nguyen po Rebelovi docela slusne rozbehol vo Vietname nielen svoju karieru (na pozici "hlavna uloha") ale celkovo nastartoval aj komercnu uspesnost tuzemskych zanrovych filmov. A hoci Rebelovi by sa dalo vselico vytknut, stale to bol obstojne spraveny narodnobroditelsky film s velmi dobrymi bojovymi sekvenciami prezentujucimi vietnamske vovinam. V najnovsom akcnom filme s anglickym nazvom "Clash" (ktory startoval vo Vietname v rovnaky cas ako Avatar a na kategoriu "divacka navstevnost" Avatara doma aj porazil - cim tvori jednu z mala vynimiek aj v celosvetovom meradle, kde domace hity povacsine nemali sancu konkurovat Cameronovmu eposu) sa znova po Rebelovi stretol pred kamerou so zenskou hereckou hviezdou vietnameskeho trhu Thanh Van Ngo (aka Veronica Ngo). Vysledok samotni tvorcovia oznacuju ako velmi volnu variaciu na Mr. and Mrs. Smith ->on a ona- dvaja namedzni banditi/zabijaci spojeni pri jednom ksefte pre mafianskeho bosa, pricom kazdy do daneho kseftu ide s inym umyslom. Otrepane klise, ktore samotni film zial ani nijak neohyba, nemeni, ani zial nijak vyrazne nenaplna. Mozete si tu sice odkrtnut kazdu povinnu ingredienciu, ale ich vzajomne prepojenie skripe. Aj samotne suboje z hladiska choreografie patria k priemeru a Johnnyho potencial je vyuzity iba v naznakoch. [EFM 2010](17.2.2010)

• Lacike

Tak sa nam Johnny Nguyen vydal podobnou pekelnou cestou ako pred nim Tony Jaa. Po jeho prvom velkom filme, ktory mal aj solidny pribeh (Rebel), sa rozhodol svoj hviezdny potencial utopit v neskutocne blbych filmoch v ktorych predvedie par bojovych scen, ale ako celok nestoja za vela. Autori vraj tento film prirovnavaju k filmu Mr. and Mrs. Smith. Ja by som ho skor nazval beckovou nepodarenou vykradackou filmu Ronin. Mame tu tajomny kufrik, dalej pestru skupinu zlodejov s tajomnou sefkou a nakoniec dalsich zaujemcov, co chcu kufrik ziskat pre seba. No a samozrejme tvorcovia nezabudli aj na romanticku liniu medzi hviedne obsadenym ustrednym parom. Pribeh sice tentokrat celkom dava zmysel, ale vdaka mizernemu scenaru a otrasnym hereckym vykonom sa dost vlecie. Nebojove sceny proste za vela nestoja. A tie bojove su bohuzial tiez velkym sklamanim. Nielenze ich je dost malo, ale svojou kvalitou patria iba k priemeru. A tych par chvatov, ktore by sa dali oznacit za nadpriemerne su prachsprostou recyklaciou chvatov ci uz Rebela, (Thanh Van Ngo sa nic nove nenaucila a neustale skace chlapom okolo krku) alebo dalsich filmov. Film nestoji ani za jedno pozretie. Tie najlepsie a vlastne jedine slusne sceny mate v trailery. 3/10.(12.2.2011)

Johnny Nguyen a Thanh Van Ngo po super Rebelovi opět spojili síly a trošku si zarubali. Sice neřikám, že to je nějakej extra parádní film, příběh je více méně o ničem a je tak maximálně dobrej, aby držel film trochu pohromadě a udával mu nějakej cíl, kam se je potřeba prokopat, což ale splňuje v pohodě a zbytek v klidu zvládnou Nguyen a Thanh Van Ngo, který střídaj lepší souboje s horšíma, ale každá bitka má úroveň a docela slušnou choreografii i provedení.(5.2.2011)

I když existuje celá řada lepších akčňáku s lepšími akčními scénami, zajímavějším příběhem i lepšími herci, dá se tento "souboj" přežít a v některých fázích i docela pobaví.(19.9.2012)

Je to priemerný akčný film s Johnnym Nguyenom. Má iba priemerný príbeh o žoldnierke, ktorá si najme skupinu schopných mužov na čele s výborným bojovníkom, aby spolu ukradli kufrík pre jej šéfa, pričom je ním vydieraná, pretože má u seba jej dieťa, lenže o kufrík má záujem aj mnoho iných ľudí. A navyše medzi ňou a bojovníkom vzniká bližší vzťah. Spracovanie je na tom podobne, všetko to pôsobí až príliš priemerným dojmom, nemám s tým výraznejší problém, dá sa na to pozerať bez problémov, lenže film má väčšinu času skôr len pomalšie tempo, aj tých pár prvkov s väčším potenciálom, ako napríklad vzťah medzi žoldnierkou a jej šéfom, pre ktorého je nútená pracovať nie je dostatočne využitých a tak len málokedy film výraznejšie zaujme. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Chýba výraznejšia rozmanitosť a nápaditosť, väčšinou sa len hlavné duo ocitne uprostred niekoľkonásobnej presily a tú postupne zneškodnia, všetky súboje ako celok majú len priemernú choreografiu, v ktorých je väčšina úderov skôr neefektívna, takže si bojovníci vymieňajú niekedy aj desiatky úderov bez väčšieho účinku, ale zase v každej scéne sa objaví aj nejaký slušný kop, obzvlášť v podaní Johnnyho Nguyena alebo zápasnícka technika, pri ktorých sú už bojovníci dlhší čas v priamom kontakte a toto sa mi už páčilo. A okrem toho sa tu nájde aj pár nudných prestreliek, ktoré sú tu asi len preto, aby to nebol čistý bojový film, pretože sú nanajvýš nezaujímavé, bez jediného lepšieho momentu a navyše postavy takmer vždy používajú obyčajné revolvery a vystrieľajú omnoho viac nábojov, ako je možné, ale našťastie tu žiadna prestrelka nie je ako samostatná akčná scéna a hneď je vystriedaná súbojom. A ani tá jedna naháňačka za moc nestojí. Takže tu nie je ani jedna akčná scéna, ktorá by si zaslúžila pochvalu ako celok, ale našťastie plno menších bojových prvkov, ktoré potešia. Herecké obsadenie je celkom dobré, ide tu v prvom rade o hlavné duo, teda Johnny Nguyen a Thanh Van Ngo, ktorí v akcii nemajú problémy, ale tento film je podaný tak, aby vynikli aj herecké výkony, no tu už vidno, že na to nestačia. A zvyšné postavy ani nemajú čím zaujať. Réžia a technická stránka tiež nie sú ničím výnimočné, v rámci svojej kategórie prinajlepšom priemer. V porovnaní s predchádzajúcim filmom Rebel je to zhoršenie po všetkých stránkach, neurazí, ale znovu by som to už nepozeral. 57%(14.8.2012)