Souboj

Akční

Vietnam, 2009, 90 min

Le Thanh Son

Dominic Pereira

Je to priemerný akčný film s Johnnym Nguyenom. Má iba priemerný príbeh o žoldnierke, ktorá si najme skupinu schopných mužov na čele s výborným bojovníkom, aby spolu ukradli kufrík pre jej šéfa, pričom je ním vydieraná, pretože má u seba jej dieťa, lenže o kufrík má záujem aj mnoho iných ľudí. A navyše medzi ňou a bojovníkom vzniká bližší vzťah. Spracovanie je na tom podobne, všetko to pôsobí až príliš priemerným dojmom, nemám s tým výraznejší problém, dá sa na to pozerať bez problémov, lenže film má väčšinu času skôr len pomalšie tempo, aj tých pár prvkov s väčším potenciálom, ako napríklad vzťah medzi žoldnierkou a jej šéfom, pre ktorého je nútená pracovať nie je dostatočne využitých a tak len málokedy film výraznejšie zaujme. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Chýba výraznejšia rozmanitosť a nápaditosť, väčšinou sa len hlavné duo ocitne uprostred niekoľkonásobnej presily a tú postupne zneškodnia, všetky súboje ako celok majú len priemernú choreografiu, v ktorých je väčšina úderov skôr neefektívna, takže si bojovníci vymieňajú niekedy aj desiatky úderov bez väčšieho účinku, ale zase v každej scéne sa objaví aj nejaký slušný kop, obzvlášť v podaní Johnnyho Nguyena alebo zápasnícka technika, pri ktorých sú už bojovníci dlhší čas v priamom kontakte a toto sa mi už páčilo. A okrem toho sa tu nájde aj pár nudných prestreliek, ktoré sú tu asi len preto, aby to nebol čistý bojový film, pretože sú nanajvýš nezaujímavé, bez jediného lepšieho momentu a navyše postavy takmer vždy používajú obyčajné revolvery a vystrieľajú omnoho viac nábojov, ako je možné, ale našťastie tu žiadna prestrelka nie je ako samostatná akčná scéna a hneď je vystriedaná súbojom. A ani tá jedna naháňačka za moc nestojí. Takže tu nie je ani jedna akčná scéna, ktorá by si zaslúžila pochvalu ako celok, ale našťastie plno menších bojových prvkov, ktoré potešia. Herecké obsadenie je celkom dobré, ide tu v prvom rade o hlavné duo, teda Johnny Nguyen a Thanh Van Ngo, ktorí v akcii nemajú problémy, ale tento film je podaný tak, aby vynikli aj herecké výkony, no tu už vidno, že na to nestačia. A zvyšné postavy ani nemajú čím zaujať. Réžia a technická stránka tiež nie sú ničím výnimočné, v rámci svojej kategórie prinajlepšom priemer. V porovnaní s predchádzajúcim filmom Rebel je to zhoršenie po všetkých stránkach, neurazí, ale znovu by som to už nepozeral. 57%(14.8.2012)

Johnny Nguyen a Thanh Van Ngo po super Rebelovi opět spojili síly a trošku si zarubali. Sice neřikám, že to je nějakej extra parádní film, příběh je více méně o ničem a je tak maximálně dobrej, aby držel film trochu pohromadě a udával mu nějakej cíl, kam se je potřeba prokopat, což ale splňuje v pohodě a zbytek v klidu zvládnou Nguyen a Thanh Van Ngo, který střídaj lepší souboje s horšíma, ale každá bitka má úroveň a docela slušnou choreografii i provedení.(5.2.2011)

Nevěděl jsem co od Vietnamského filmu čekat. Byl první můj zhlédnutý z této země, až uvidím více, pak bude představa lepší. Po tady tomto filmu je vidět, že si umějí opravdu vyhrát s efektivností, triky, hudbou. Jsou snaživí podobně jako Thajci, ale ne tak řemeslní. Ovšem scénář byl bídný, divně seskládaný. Většina střeleckých soubojů nevěrohodná, střeln zbraně asi jen špuntovky a jen k tomu aby stříleli co enjvíce vedle i z pár metrů. Akční souboje, měly sice chvílemi zajímavé choreo nápady, ale jako celek byly špatné. Bylo jich hodně a ani jeden nebylk v podstatě zvládnutý ani záběrově a střihově, natož bojově. Mix některých prvlů v rámci soubojů se mi líbil, ale jen do určité míry. Na druhou stanu film mě celkem mile překvapil. Hlavní herečka byla kočka, její parták sympaťák a záporák byl taky slušný. Film měl 97 minut a přišel mi zdlouhavý, což taky není dobrá vizitka, ale pořád se mi to akž takž líbilo, takže za mě zkrátka průměr a tři hvězdy.(14.3.2015)

Milé, blbé a nenáročné béčko, které sice neodsýpá tak, jak by mohlo (a mělo) - ale komu to vadí, když Thanh Van Ngo a Johnny Trí Nguyễn jsou tak nehorázně krásní. A cool. Bitky taky nejsou nejhorší (byť je jich trestuhodně málo). Mít v této provenienci - případně s těmito lidmi - nakoukáno víc, asi hodnotím příkřeji, ale zas nemůžu říct, že by mě Souboj nenavnadil na další divácký průzkum. Je to taková příjemná jednohubka pro první signální. (Už jsem se zmínila, že Johnny Trí Nguyễn je krásný a cool?)(21.7.2013)

I když existuje celá řada lepších akčňáku s lepšími akčními scénami, zajímavějším příběhem i lepšími herci, dá se tento "souboj" přežít a v některých fázích i docela pobaví.(19.9.2012)