Ženy SHR (TV film)

Coal in the Soul

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2010, 58 min

Natáčení na zrcadlovku... Boží! Silná technika, možná až nepříjemná, nebo to byly ty ženy, kdo ví.(3.3.2011)

• Burrows

Největším problémem počinu Ženy SHR je jeho NEOBJEKTIVNOST. Autor skrytě sympatizuje s názorem kastelánky, která zastává názor zachování Horního Jiřetína a tím pádem zastavení těžby hnědého uhlí, aniž by dala odpověď na otázku, jak si představuje dodávky elektrické energie do budoucna. Druhý názor z povahy věci zastává mluvčí dolu, které jsou kladeny náročné, avšak pochopitelné, otázky a která, k její škodě, se s nimi nedokáže rozumně poprat. V důsledku toho sklízí od publika posměch a vypadá jako hloupá figurka. Kastelánka nejprve nostalgicky hovoří o svém dětství, posléze ji autor zcela nesmyslně dává prostor pro přiblížení její zkušenosti s pražským muzikálem. Do toho pěje písně a odpovědi na očekávané otázky se od kastelánky nedočkáme, protože otázky nejsou kladeny. Proto se ptám, jaký je smysl dokumentu, který postrádá objektivnost a je myšlenkově zcela vyhraněn? Chtěl jsem se obohatit o objektivní fakta a údaje, dostal jsem pouze zbytečný, názorově vyhraněný "dokument", který je k tomu vyplněn scénami, které s tématem nemají nic společného. (MFF KV 2011)(24.7.2011)

Vždycky při pohledu na podobnej dokument vzpomenu,co je to vlastne zač - ten člověk. především scéna "večírek pro regionální novináře" stojí za to. Vhodně zvolené téma, jak po obsahové,tak i formální(vizuální) stránce.(4.6.2010)

Filmu by prospěl větší odstup na straně dokumentaristů. Ti zjevně straní paní Haně, která chce zachránit Horní Jiřetín, což paradoxně (a bohužel) poněkud staví mluvčí společnosti Czech Coal do role oběti. Základní myšlenka konfrontace světů dvou odhodlaných dam je však dobrá. Stejně jako mnohé scény: zejména závěrečný panoptikální výjev z "Večírku pro regionální novináře" uspořádaného těžaři. Scéna je postavena do kontrastu se zpěvem vánočních koled v jiřetínském kostele, až k prasknutí zaplněném místními. Tady není třeba slov.(1.5.2012)

Jj, zmutovaní MUFLONI :-). Velmi zajímavé téma v pohledu dvou žen. Se zajímavými peripetiemi. Ale na druhou stranu jsem čekal minimálně větší osobní konfrontaci dam, když už nebyl žádný pořádný střet o to "uhlí".(5.6.2010)