Ženy SHR (TV film)

Coal in the Soul

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2010, 58 min

Natáčení na zrcadlovku... Boží! Silná technika, možná až nepříjemná, nebo to byly ty ženy, kdo ví.(3.3.2011)

Filmu by prospěl větší odstup na straně dokumentaristů. Ti zjevně straní paní Haně, která chce zachránit Horní Jiřetín, což paradoxně (a bohužel) poněkud staví mluvčí společnosti Czech Coal do role oběti. Základní myšlenka konfrontace světů dvou odhodlaných dam je však dobrá. Stejně jako mnohé scény: zejména závěrečný panoptikální výjev z "Večírku pro regionální novináře" uspořádaného těžaři. Scéna je postavena do kontrastu se zpěvem vánočních koled v jiřetínském kostele, až k prasknutí zaplněném místními. Tady není třeba slov.(1.5.2012)

Těžařům nejde o nějaké dobro respektive o to, aby lidé měli čím topit. Těžařům jde o zisk... což je na jednu stranu normální a na tu druhou problematické. Protože ať chceme nebo ne, za ziskem stojí mimo jiné drancování přírodního bohatství. A kdyby nešlo o uhlí, kde lze berličku pro omluvy a nutnost nalézt, byl by výsledek stejný, kdyby se jednalo např. o zlato. Jedna z dam by se rozvášnila na kameru, jak je taková těžba krásná, a druhá by jí až fanaticky oponovala. Smutné je i to, že jsou obě dvě poměrně nevyrovnané.. zvlášť zástupkyně Czech Coalu. Několikrát jsem měl pocit, že se sype a bude k tomu stačit jen "zrada" v podobě racionálního uvažování vlastních dětí. Za tím vším cítím obrovské neštěstí, které si zřejmě kompenzuje prací. Vzít ji i tu, neměla by už dost možná pro co žít, kde hledat oporu... Zajímavý dokument...(20.11.2012)

Jj, zmutovaní MUFLONI :-). Velmi zajímavé téma v pohledu dvou žen. Se zajímavými peripetiemi. Ale na druhou stranu jsem čekal minimálně větší osobní konfrontaci dam, když už nebyl žádný pořádný střet o to "uhlí".(5.6.2010)

"Ty zvířata utíkají, když stroje vypneme, jsou na ně zvyklí". To mě vážně dostalo. Nebo "no není to krásný? těžba a za tím ta rozhledna" nebo tak nějak.(5.6.2010)