Ženy SHR (TV film)

Coal in the Soul

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2010, 58 min

Zajímavý pohled na problematiku těžby hnědého uhlí prostřednictvím dvou žen, které kopou za opačné tábory. Obě mají trochu extrémní pohled na problematiku, obě vypadají trochu švihlé, takže dokument působí vyváženě. Kastelánka Hanka a její přítel mě ovšem trochu vyděsili tím, že jsou v tomto boji ochotni obětovat opravdu hodně, tak moc že to ani nemohou říci na kameru. To už bych radši fandil firmě Czech Coal. :-/(20.10.2011)

Těžařům nejde o nějaké dobro respektive o to, aby lidé měli čím topit. Těžařům jde o zisk... což je na jednu stranu normální a na tu druhou problematické. Protože ať chceme nebo ne, za ziskem stojí mimo jiné drancování přírodního bohatství. A kdyby nešlo o uhlí, kde lze berličku pro omluvy a nutnost nalézt, byl by výsledek stejný, kdyby se jednalo např. o zlato. Jedna z dam by se rozvášnila na kameru, jak je taková těžba krásná, a druhá by jí až fanaticky oponovala. Smutné je i to, že jsou obě dvě poměrně nevyrovnané.. zvlášť zástupkyně Czech Coalu. Několikrát jsem měl pocit, že se sype a bude k tomu stačit jen "zrada" v podobě racionálního uvažování vlastních dětí. Za tím vším cítím obrovské neštěstí, které si zřejmě kompenzuje prací. Vzít ji i tu, neměla by už dost možná pro co žít, kde hledat oporu... Zajímavý dokument...(20.11.2012)

Natáčení na zrcadlovku... Boží! Silná technika, možná až nepříjemná, nebo to byly ty ženy, kdo ví.(3.3.2011)

• Burrows

Největším problémem počinu Ženy SHR je jeho NEOBJEKTIVNOST. Autor skrytě sympatizuje s názorem kastelánky, která zastává názor zachování Horního Jiřetína a tím pádem zastavení těžby hnědého uhlí, aniž by dala odpověď na otázku, jak si představuje dodávky elektrické energie do budoucna. Druhý názor z povahy věci zastává mluvčí dolu, které jsou kladeny náročné, avšak pochopitelné, otázky a která, k její škodě, se s nimi nedokáže rozumně poprat. V důsledku toho sklízí od publika posměch a vypadá jako hloupá figurka. Kastelánka nejprve nostalgicky hovoří o svém dětství, posléze ji autor zcela nesmyslně dává prostor pro přiblížení její zkušenosti s pražským muzikálem. Do toho pěje písně a odpovědi na očekávané otázky se od kastelánky nedočkáme, protože otázky nejsou kladeny. Proto se ptám, jaký je smysl dokumentu, který postrádá objektivnost a je myšlenkově zcela vyhraněn? Chtěl jsem se obohatit o objektivní fakta a údaje, dostal jsem pouze zbytečný, názorově vyhraněný "dokument", který je k tomu vyplněn scénami, které s tématem nemají nic společného. (MFF KV 2011)(24.7.2011)

Vždycky při pohledu na podobnej dokument vzpomenu,co je to vlastne zač - ten člověk. především scéna "večírek pro regionální novináře" stojí za to. Vhodně zvolené téma, jak po obsahové,tak i formální(vizuální) stránce.(4.6.2010)