Případ Kim Bok-Nam (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2010, 115 min

Cheol-soo Jang

Gi-tae Kim

Tae-seong Kim

Zřejmě hlavní kvalitou korejské variace na exploataci je její mnohoznačnost, která poukazuje k omezenosti tradičního a i když dnes přežitého, ale většinou lidí stále aplikovaného kategorizování filmů na hodnotné a pokleslé, umělecké a žánrové či závažné a oddychové. Snímek, jehož původní název znamená "Celý příběh případu vraždění Kim Bok-nam", lez označit za typicky korejský žánrový mix, jenže tentokrát si namísto tradičních žánrů korejští tvůrci vzali na paškál subžánry exploatace (doposud bylo možné v korejských mainstreamových filmech vysledovat exploatační prvky pouze výjimečně – např. v Bloody Tie). V "Bedevilled" takto lze najít motivy filmů o znásilnění a pomstě a hixploitation. Vyprávění o ženě, která trpně snáší psychický teror a sexismus v tradiční zemědělské komunitě na odlehlém ostrově, sice upřednostňuje psychologii postav, ale exploatční rámec zastřešený vypjatým apelem přesto ze snímku čiší. Na jednu stranu lze film brát jen jako neotřelý žánrový příspěvek, ale v domácím silně šovinistickém prostředí představuje odvážně agitační dílo. Sice nelze hovořit o emancipaci – hrdinka je jasně ukázaná jako šílenec a deviant – ale i tak je film, kde žena likviduje machistické muže nadějným prvním krokem, který může korejskou kinematografii dovést k vícevrstevnatějším a méně konformním dílům.(23.1.2011)

Neskrývám nadšení....Rozjezd byl sice pomalejší ale i ten psychický teror v první půli byl vážně hrozný a to co přišlo ve druhé půlce filmu bylo drsné, syrové a brutální...prostě skvělé! Opravdu jsem hlavní hrdince fandila aby to všechno "dotáhla do konce" a dala všem co jim patří. Nevyhledávám asijské filmy, ale jsem fakt ráda že jsem se pro tento rozhodla protože byl jeden z těch který vzbouzí emoce, nenechává člověka chladným (dokonce jsem si pobrečela) a na který rozhodně hned po závěrečných titulcích nezapomenete.(5.5.2012)

Rozhodne zaujímavý film z prostredia juhokórejského vidieku (aj keď pochybujem, že na severe to je inak). Postoj k hrdinke je vykreslený úplne inak ako je zvykom a divák jej bude v určitých momentoch dokonca fandiť a ani sa nebude hanbiť za to, že väčšine postáv praje tú najkrutejšiu smrť. Film je v podstate rozdelený akoby na 2 časti = v tej prvej nám ukazuje príbeh ženy-matky, ktorá je denne bitá, ponižovaná, znásilňovaná a je s ňou zaobchádzané ako s najväčším odpadom spoločnosti, či už zo strany mužov alebo postarších obyvateliek dediny. Človek sa potom ani nečuduje, že jej pri jednom incidentne "slnko našepká", aby sa pomstila .. a veru, že to bude krutá pomsta bez akéhokoľvek zľutovania. Divák zvyknutý na americké snímky nech rozhodne neočakáva druhý "Saw". Kórejci vedia natočiť aj drsný horor, resp. thriller s poriadnou dávkou emócii. Aj keď som veľký fanúšik spomínaných žánrov musím uznať, že tá prvá hodinka, ktorá zobrazovala psychické a fyzické utláčanie hrdinky sa mi páčila o niečo viac ako masaker, ktorý nastal po tom. Nebyť nechutne dlho naťahovaného záveru, ktorý sa dovtedy fungujúcu emočnú stránku snaží vyžmýkať na maximum, dal by som aj vyššie hodnotenie. Takto to je celkovo za 4*(26.4.2011)

S filozofií "hlavní" hrdinky se nedá nesouhlasit "jsi svině, a ubližuješ dobrým lidem, zasloužíš si chcípnout" ... naopak, kdyby se to uzákonilo, život na této planetě by byl o to krásnější. Při sledování tohoto filmu jsem se hlavně první polovinu cítil velmi nepříjemně... mám sice extrémně silný žaludek, ale to, co tady provádělí "hlavní" postavě bylo i na mě moc. Jen korejci umí zobrazit násilí tak, že vypadá skutečně. Takže jen pro opravdu otrlé diváky (a opravdu nenarážim na gore).(2.8.2014)

Ze zečátku sice docela nuda, ale od jisté smrti (nebudu spoilerovat) se rozjede exploatační teror, který se prostě musí každému hororovému fandovi líbit. Už se mi dlouho dlouho nestalo, abych tak urputně fandil hlavní hrdince a přes monitor ji nejradši pomohl se vším tím zabíjením. Takže rozhodně 4 - hvězdičkový masakr.(1.10.2011)