Případ Kim Bok-Nam (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2010, 115 min

Cheol-soo Jang

Gi-tae Kim

Tae-seong Kim

Hae-won bola napadnutá skupinkou mladých výtržníkov. Pred Políciou však útočníkov zo strachu neoznačila. Mladá žena prežíva hektické obdobie nie len v súkromí, ale aj v práci. Po nešťastnej zhode náhod dôjde na pracovisku ku konfliktu po ktorom odchádza na nútenú dovolenku. Rozhodne sa opustiť Soul a navštíviť tak málo obývanú osadu na ostrove kde v detstve vyrastala. Útek za odpočinkom pred ťažkým životom v miliónovom meste sa však po pár dňoch mení na krutú realitu vidieckeho života s krutými rodinnými pravidlami. Keď sa filmy s vyobrazením domáceho násilia naozaj vydaria, sú vždy témou číslo jedna. Tento sa, ale v polovičke zvrhne na totálny masaker, ktorý nielenže šokuje diváka, ale núti ho zamyslieť sa či by naozaj bola možná týraná osoba takýchto krokov. Psychika osobnosti je predsa len tenká latka, ktorá sa po neustálim tlakom môže zlomiť a zmeniť charakter jedinca natoľko, že z citlivého človeka spraví zviera v pravom slova zmysle. Nebyť toho prehnaného, zložitého záveru - čistých 5 hviezd. Takto nemôžem inak, ako strop filmu ukotviť na 85%.(22.2.2013)

Když selže poslední naděje a poslední, na co se upínáte... Když už lze ztratit opravdu pouze okovy... No přemýšlím, jak to napsat, a nespoilerovat, což asi moc nejde. Nebyl to hezký film. Nesedělo mi při sledování, která osoba byla "vypravěč". Nesedělo mi, jak surově pomalu se vleklo seznamování se s postavami a expozice -- ale ta surovost pomalosti byla zjevně úmyslná. Po dlouhé době mě filmařina něčím obdarovala: Pokud si bez zhlédnutí filmu přečtete, jak silná byla scéna vykopávání brambor, asi budu za (censored) -- ale fakt to tak bylo...(14.11.2011)

Možná v korejském měřítku odvážný počin, leč to nezastře fakt, že v dramatickém rámci šlo na filmu ještě zapracovat. Faktory, kvůli nimž jedné z hrdinek hrábne, tu jsou jasně identifikovatelné, ale některé hraniční situace (včetně následného dopadu) by snesly větší důraz a vyhrocenost - postavy jakoby se při (po) nich chovaly laxně. Některými adorovaná exploatace tu není nikterak šokující, ani atmosféra v jejím průběhu nijak zvlášť nehoustne. Osobní vzpoura Bok-nam hnaná do extrému tak nezanechá dojem, jaký by mohla. 6-7/10(1.2.2011)

• sochoking

Korejský skvost najidiotskejšieho chovania sa postáv a briliantne tupých dialogov!(25.12.2015)

Je to vydarený mierne hororovo ladený thriller z juhokórejskej produkcie. Má výborný príbeh o necitlivej pracovníčke banky, ktorá všetko zlo okolo seba ignoruje, myslí len na seba a po výpovedi z práce sa konečne rozhodne navštíviť svoju priateľku z detstva žijúca spolu s rodinou na izolovanom ostrove, kde opäť všetku nespravodlivosť ignoruje, ale tentoraz to môže mať kruté následky. So spracovaním som veľmi spokojný, celý úvod z mesta pôsobí dosť nepríjemne a pritom sa tu nenájde ani kvapka krvi, takže to dokáže zapôsobiť, následnej sa dej presunie na ostrov, čo už tvorí takmer celý film, síce mám pocit, že sa to ešte čiastočne dalo vylepšiť, ale skutočne len pocit, inak mi to nadmieru vyhovuje, pomery na ostrove sú zobrazené veľmi zaujímavo a teda nie práve najpríjemnejšie, celá tá nespravodlivosť je správne dávkovaná a gradovaná až vyvrcholí v slušné krvavé finále a kvalitu si už udrží až do konca. Čo sa týka samotného násilia, tak ničím sa zbytočne nepreháňa, čo mi vyhovuje najviac, je tu priemerný počet usmrtených, z ktorých väčšina je na priemernej žánrovej úrovni, ale nájdu sa aj nadmieru vydarené, hlavne oddelenie hlavy pôsobí veľmi dobre. Herecké obsadenie je na tom výborne, síce pre mňa známe len minimálne, ale všetky postavy sú pre potreby filmu skvelo zahrané, obzvlášť Seo Yeong-hie v úlohe utláčanej ženy je perfektná po všetkých stránkach, či už v ponižovanej polohe, ale aj tej nemilosrdnej, Ji Seong-won si celý film drží svoj štandard a správne nepríjemní záporáci. Réžia a technická stránka na žánrovú špičku určite nemajú, ale aj tak som nadmieru spokojný. Bedevilled je výborný drsný thriller, ktorý nepochybne stojí za pozretie. 78%(6.6.2012)