Případ Kim Bok-Nam (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2010, 115 min

Cheol-soo Jang

Gi-tae Kim

Tae-seong Kim

Hae-won bola napadnutá skupinkou mladých výtržníkov. Pred Políciou však útočníkov zo strachu neoznačila. Mladá žena prežíva hektické obdobie nie len v súkromí, ale aj v práci. Po nešťastnej zhode náhod dôjde na pracovisku ku konfliktu po ktorom odchádza na nútenú dovolenku. Rozhodne sa opustiť Soul a navštíviť tak málo obývanú osadu na ostrove kde v detstve vyrastala. Útek za odpočinkom pred ťažkým životom v miliónovom meste sa však po pár dňoch mení na krutú realitu vidieckeho života s krutými rodinnými pravidlami. Keď sa filmy s vyobrazením domáceho násilia naozaj vydaria, sú vždy témou číslo jedna. Tento sa, ale v polovičke zvrhne na totálny masaker, ktorý nielenže šokuje diváka, ale núti ho zamyslieť sa či by naozaj bola možná týraná osoba takýchto krokov. Psychika osobnosti je predsa len tenká latka, ktorá sa po neustálim tlakom môže zlomiť a zmeniť charakter jedinca natoľko, že z citlivého človeka spraví zviera v pravom slova zmysle. Nebyť toho prehnaného, zložitého záveru - čistých 5 hviezd. Takto nemôžem inak, ako strop filmu ukotviť na 85%.(22.2.2013)

S filozofií "hlavní" hrdinky se nedá nesouhlasit "jsi svině, a ubližuješ dobrým lidem, zasloužíš si chcípnout" ... naopak, kdyby se to uzákonilo, život na této planetě by byl o to krásnější. Při sledování tohoto filmu jsem se hlavně první polovinu cítil velmi nepříjemně... mám sice extrémně silný žaludek, ale to, co tady provádělí "hlavní" postavě bylo i na mě moc. Jen korejci umí zobrazit násilí tak, že vypadá skutečně. Takže jen pro opravdu otrlé diváky (a opravdu nenarážim na gore).(2.8.2014)

• LihO

V úvode spoznávame postavy, začína to vyzerať zaujímavo... neskôr sa dej presúva do vidieckeho prostredia na ostrove, kde začína časť filmu, ktorá nemá s úvodom absolútne žiadny súvis... následne sa tam dlho nič nedeje, veľa nudných dialógov a dobrý pocit z úvodu postupne opadá... Zaujímavá je až posledná tretina filmu, v ktorej si užijete napínavý krvavý masaker, no ani od toho si priveľa nesľubujte ;)(13.12.2011)

Rozhodne zaujímavý film z prostredia juhokórejského vidieku (aj keď pochybujem, že na severe to je inak). Postoj k hrdinke je vykreslený úplne inak ako je zvykom a divák jej bude v určitých momentoch dokonca fandiť a ani sa nebude hanbiť za to, že väčšine postáv praje tú najkrutejšiu smrť. Film je v podstate rozdelený akoby na 2 časti = v tej prvej nám ukazuje príbeh ženy-matky, ktorá je denne bitá, ponižovaná, znásilňovaná a je s ňou zaobchádzané ako s najväčším odpadom spoločnosti, či už zo strany mužov alebo postarších obyvateliek dediny. Človek sa potom ani nečuduje, že jej pri jednom incidentne "slnko našepká", aby sa pomstila .. a veru, že to bude krutá pomsta bez akéhokoľvek zľutovania. Divák zvyknutý na americké snímky nech rozhodne neočakáva druhý "Saw". Kórejci vedia natočiť aj drsný horor, resp. thriller s poriadnou dávkou emócii. Aj keď som veľký fanúšik spomínaných žánrov musím uznať, že tá prvá hodinka, ktorá zobrazovala psychické a fyzické utláčanie hrdinky sa mi páčila o niečo viac ako masaker, ktorý nastal po tom. Nebyť nechutne dlho naťahovaného záveru, ktorý sa dovtedy fungujúcu emočnú stránku snaží vyžmýkať na maximum, dal by som aj vyššie hodnotenie. Takto to je celkovo za 4*(26.4.2011)

Krasne natoceny film o fyzickem nasili a mentalni terorizaci. Prvni hlavni hrdinka z mesta se nese v lehce nihilistickem stylu a druhe hlavni hrdince z vidlakova preskoci, vezme kosu a zacne sklizet. Ve finale z toho vychazi univerzalni moudro - burani a zeny to v hlave nemaji v poradku. 7/10(11.7.2011)