Případ Kim Bok-Nam (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2010, 115 min

Cheol-soo Jang

Gi-tae Kim

Tae-seong Kim

Je to vydarený mierne hororovo ladený thriller z juhokórejskej produkcie. Má výborný príbeh o necitlivej pracovníčke banky, ktorá všetko zlo okolo seba ignoruje, myslí len na seba a po výpovedi z práce sa konečne rozhodne navštíviť svoju priateľku z detstva žijúca spolu s rodinou na izolovanom ostrove, kde opäť všetku nespravodlivosť ignoruje, ale tentoraz to môže mať kruté následky. So spracovaním som veľmi spokojný, celý úvod z mesta pôsobí dosť nepríjemne a pritom sa tu nenájde ani kvapka krvi, takže to dokáže zapôsobiť, následnej sa dej presunie na ostrov, čo už tvorí takmer celý film, síce mám pocit, že sa to ešte čiastočne dalo vylepšiť, ale skutočne len pocit, inak mi to nadmieru vyhovuje, pomery na ostrove sú zobrazené veľmi zaujímavo a teda nie práve najpríjemnejšie, celá tá nespravodlivosť je správne dávkovaná a gradovaná až vyvrcholí v slušné krvavé finále a kvalitu si už udrží až do konca. Čo sa týka samotného násilia, tak ničím sa zbytočne nepreháňa, čo mi vyhovuje najviac, je tu priemerný počet usmrtených, z ktorých väčšina je na priemernej žánrovej úrovni, ale nájdu sa aj nadmieru vydarené, hlavne oddelenie hlavy pôsobí veľmi dobre. Herecké obsadenie je na tom výborne, síce pre mňa známe len minimálne, ale všetky postavy sú pre potreby filmu skvelo zahrané, obzvlášť Seo Yeong-hie v úlohe utláčanej ženy je perfektná po všetkých stránkach, či už v ponižovanej polohe, ale aj tej nemilosrdnej, Ji Seong-won si celý film drží svoj štandard a správne nepríjemní záporáci. Réžia a technická stránka na žánrovú špičku určite nemajú, ale aj tak som nadmieru spokojný. Bedevilled je výborný drsný thriller, ktorý nepochybne stojí za pozretie. 78%(6.6.2012)

Zřejmě hlavní kvalitou korejské variace na exploataci je její mnohoznačnost, která poukazuje k omezenosti tradičního a i když dnes přežitého, ale většinou lidí stále aplikovaného kategorizování filmů na hodnotné a pokleslé, umělecké a žánrové či závažné a oddychové. Snímek, jehož původní název znamená "Celý příběh případu vraždění Kim Bok-nam", lez označit za typicky korejský žánrový mix, jenže tentokrát si namísto tradičních žánrů korejští tvůrci vzali na paškál subžánry exploatace (doposud bylo možné v korejských mainstreamových filmech vysledovat exploatační prvky pouze výjimečně – např. v Bloody Tie). V "Bedevilled" takto lze najít motivy filmů o znásilnění a pomstě a hixploitation. Vyprávění o ženě, která trpně snáší psychický teror a sexismus v tradiční zemědělské komunitě na odlehlém ostrově, sice upřednostňuje psychologii postav, ale exploatční rámec zastřešený vypjatým apelem přesto ze snímku čiší. Na jednu stranu lze film brát jen jako neotřelý žánrový příspěvek, ale v domácím silně šovinistickém prostředí představuje odvážně agitační dílo. Sice nelze hovořit o emancipaci – hrdinka je jasně ukázaná jako šílenec a deviant – ale i tak je film, kde žena likviduje machistické muže nadějným prvním krokem, který může korejskou kinematografii dovést k vícevrstevnatějším a méně konformním dílům.(23.1.2011)

"Vidlácký horor" alá Korea ....čeho moc, toho je příliš, pak jednou dlouho pobudete na sluníčku, které vám pošeptá: Zabij je všechny a vy vezmete srp a jdete na to. Krutý příběh o sobectví, sadismu, ponižování... a přeteklém poháru trpělivosti.(16.1.2012)

Ze zečátku sice docela nuda, ale od jisté smrti (nebudu spoilerovat) se rozjede exploatační teror, který se prostě musí každému hororovému fandovi líbit. Už se mi dlouho dlouho nestalo, abych tak urputně fandil hlavní hrdince a přes monitor ji nejradši pomohl se vším tím zabíjením. Takže rozhodně 4 - hvězdičkový masakr.(1.10.2011)

Naprosto skvěle podanej a zpracovanej brutální exploiťák z korejskýho krutýho venkova a nečinně brutálního města. S perfektně rozehraným brnkáním na nervy a emoce, neúprosně stupňuje v divákovi odpor vůči nepochopitelně konformnímu a zároveň zastřeně brutálnímu chování vesničanů. Zároveň se zde ale nabízí druhý protipól - nečinné přihlížení městského člověka, otupělého vůči okolním podnětům, které se bezprostředně netýkají jeho. Tenhle kontrast, navíc tak velice jemně a zručně vypilovaný se v těhle filmech až tolik nevidí. A jinak teda co se týče zobrazení korejského venkova, jsou rednecks zobrazení snad jako ještě větší hovada než slováci v Hostelu nebo srbové v Život i smrt porno bande. V Koreji jsem nebyl, takže to nebudu nějak posuzovat, ale každopádně i jako použitý výrazový prostředek pro symbolické rozhození kontrastu extrémní pudovost - chladná netečnost to bylo zvoleno skvěle.(8.2.2011)