Manželka za padesát ovcí (TV film) (festivalový název)

• Švédsko

Jag var värd 50 Lamm

I Was Worth 50 Sheep

Dokumentární

Švédsko, 2010, 52 min

Nima Sarvestani

Velký smutek z toho, jak je možné zacházet s člověkem, vlastně ještě dítětem. Člověk jako majetek v postavení na úrovni zvířete. V Evropě je poskytnuta vyšší ochrana zvířatům než v Afganistánu ženám. Hovořit o jiné kultuře je v daném případě nepřípadný eufemismus, jedná se čistě o brutální nerespektování důstojnosti a svobody člověka.(17.3.2011)

Hodně drsný dokument o životě žen v Pákistánu. Jejich život opravdu nemá moc velkou hodnotu. Lidi tam žijí opravdu ve strašných podmínkách. Nejvíc jsem se smál, jak si ten chlap vždycky sedl a začal rozkazovat. :D(10.2.2013)

Téma samozřejmě zajímavé, drsné, člověka nenechá úplně chladným. Pro mě je tenhle dokument ale nejvíc zvláštní díky své představitelce, která mi nesmírně lezla na nervy a občas jsem se přistihla, že k ní zaujímám stejný postoj jako její manžel (je moc drzá, moc mluví, moc si o sobě myslí, asi by potřebovala trochu srovnat...). Záměr to s největší pravděpodobností nebyl, ale mě to donutilo zapřemýšlet nad věcmi mnohem víc, než mě donutil samotný dokument.(15.9.2016)

Takovéto filmy, pokud nejsou vážně děsné, se nedají hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. V kině to lidi dojímalo až k slzám. Zapůsobilo a určitě doporučuji.. Promítá se od včera v kině Atlas.(8.3.2011)

• 1945

Téma filmu je vážné, leč naprosto otřesně zpracované. Autentičnost teče do kanálu - něco tak nepřesvědčivého by se v dokumentárním žánru nemělo objevovat. Pokud jste měli tu možnost film vidět, zkuste se zamyslet nad tím, proč se ve snímku nevlastní otec obou dívek ani jednou nestará o ovce, které by podle všeho měl vlastnit? Žádné ovce ve skutečnosti nemá! Je to jen chudý afghánec, který švédům posloužil jako levná herecká síla. Skoro nedokázal oddrmolit ani své textové minimum. A pokud stále věříte v originalitu snímku, zauvažujte také nad tím, jestli by v arabském světě bylo možné, aby žena odmlouvala svému "majiteli/manželovi" bez obdržení výprasku... Jednu hvězdu dávám za názornou ukázku dovedností afghánského malíře pokojů. Štětku nikdy nedržel v ruce a na práci shodil rubáš + turban a oblékl si "pracovní evropský oděv" - úplně nové jeansy a svetr. Samozřejmě se po chvíli zamazal :-D Pravděpodobně to byl honorář od švédů.(28.3.2011)