Letadla 2. světové války

• USA Warbirds of WW II
všechny plakáty
USA, 2002, 166 + 109 + 106 + 113 min

Příběhy vzdušných bitev a jejich hlavních aktérů – letadel, která ovládla nebe 2. světové války. Od „Létajících pevností“ B-17 přes největší a nejtěžší jednomístné stíhačky P-47 „Thunderbolt“ až po nejúspěšnější stíhače spojenců P-51 „Mustang“. Od jednomístného bombardovacího letounu P-38 „Lightning“ přes těžký bombardér B-29 „Superfortress“ až po „Osvoboditele“ B-24. To vše zahrnuje moderně zpracovaná dokumentární série, která na prostoru devíti dílů mapuje vše podstatné, co se odehrálo ve vzdušném prostoru 2. světové války. (oficiální text distributora)

Vita26

Mělo by se to jmenovat spíše Americká letadla 2. světové války, protože z devíti dílů je sedm věnováno nejslavnějším americkým letadlům druhé světové války. Jeden díl pak ve velké zkratce shrnuje britská a jeden díl německé letadla. Japonci, Sověti, Francouzi, Italové a ostatní asi žádná letadla neměli :-) Ale dokument sám o sobě se mi líbil. O každém probíraném letadle obsahuje informace o vzniku, jeho použití na frontě a také rozhovory s letci, kteří s danými letadly létali. Já jsem byl s dokumentem spokojen. Kdo se však o danou problematiku více zajímá, asi se toho moc nového nedozví. ()