The Art of Flight

• angličtina The Art of Flight 3D (více)
všechny plakáty

Nová vlna akčních sportovních filmů začíná proudit do světa z Red Bull Media House. Tentokrát ve spoupráci s Brain Farm Digital představují Umění létat natočený pod taktovkou Curta Morgana, který stál i za projektem That's It, That's All. Během dvouletého natáčení snowboardisté jako Travis Rice, Nicolas Müller nebo Jeremy Jones (a další jejich kamarádi) objevovali zapomenté končiny vysokých hor, aby zde redefinovali možnosti snowboardingu. Za pozornost stojí jistě i přiléhavý soundtrack, sestávající z dokonale konvenujících hudebních počinů:
Element L | Performed by Defrag
Iron Clad Lou | Hum
Young Men Dead | The Black Angels
My Tears are Becoming A Sea | M83
Westfall | Okkervil River
Chapel Song | We Are Augustines (kikulin)

(mOnkey)

Sám jsem aktivní a vášnivý nesportovec, který jakékoliv fyzické úkony provádí leda tak na PlayStationu. A virtuální realita natrhává skutečnosti zadek i tentokrát - nejde ani tak o to, že by jezdci nepředváděli zábavné vylomeniny, ale po hodině a čtvrt jednotvárné smyčky nějak nechápu, jaký je smysl tohoto dokumentu. Chtěl snad nás, lenivce, přimět, abychom sebrali výplatu, vtrhli do obchodu a všechny peníze bezmyšlenkovitě prošustrovali za prkno a další vybavení a okamžitě vyrazili do hor? Nebo nás chtěl obeznámit s moderními technologiemi, kdy si dnešní kamery poradí s efektními zpomalovačkami, ve kterých vidíme, jak prkno lahodně krájí hluboké vrstvy čerstvého prašanu? Či nám snad chtěl ukázat, jací jsou ti jezdci nezbední floutci, kteří nežijí ničím jiným než snowboardingem, a když je špatné počasí a nemůžou si vyjet na svah, zastřílí si pro zábavu ze vzduchovek a pušek? To bych moc rád věděl. Soundtrack je fajn, ale pokud chcete nádavkem zažít i extatickou zábavu, doporučuju raději nejnovější SSX, o kterém jsem se nepřímo zmiňoval na začátku. ()

Autogram

Óda na radosť z pohybu po nedotknutých kopcoch na Aljaške, v Andách ale v Patagónii. Partia snowboardových bláznov rešpektuje len počasie, iné živly sú nepodstatné. Lavína, ktorú bežne spustia na takmer kolmých svahoch, nie je problém, stačí byť od nej rýchlejší. Športový dokument je ako dlhší hudobný klip alebo reklama, s prípravami alebo nejakým predstavovaním, kto čo prečo, sa neobťažuje. Tak po krátkom čase som mal skákania a lietania dosť bez ohľadu na premakanosť záberov alebo akčnosť jazdy. ()

C0r0ner

Krásné záběry, na tom se asi musí shodnout úplně všichni. Nicméně koukat na to 80 minut bylo zase trošku moc. Kdyby to byl dokument s Attenboroughovým komentářem, byla by to jiná, ale když se tam takhle akorát proháněli snowboarďáci, tak mě to brzo začalo nudit, i když je samozřejmě jejich odvaha obdivuhodná. 50% ()

nascendi

"Iba" tri hviezdičky dávam nie preto, že by som mal niečo voči snowboardingu, ale preto, že je to málo nosná téma na 80-minútový film. Exteriéry boli starostlivo vybrané, výborne nasnímané boli nielen prírodné scenérie ale i samotné jazdy, dych sa tajil pri obdivuhodných športových výkonov, vystrihnuté bolo všetko, čo by mohlo narúšať ilúziu, že sa chlapcom s pomocou Red Bullu všetko darí. Ono to všetko vo filme naozaj funguje, len po pol hodine som toho už mal dosť a pocit, že pozerám na filmovú slučku, bol neodbytný. Nakoniec som to vydržal pozerať až do konca, len mi hlavou pritom vírila nemravná myšlienka, či sa nájde nejaký šialenec, ktorý by nakrútil Art of Flight 2. ()

gambit

Neskutečné výkony všech jezdců v neskutečných prostředích naprosto dokonale zachyceno kamerami. Ač jsem sám lyžař a lyžařská videa mě baví víc, jejich produkce se tomuhle zdaleka nevyrovná a kdykoliv tenle filmek zapnu tak jde čelist automaticky dolu. Kvůli takovýmle dílům existuje HD, bez něho je zážitek z nejen neuvěřitelných scenérií poloviční. ()

• Film provází záběry z Jackson Hole, Aljašky, Chile, Aspenu, Patagonie a Britské Kolumbie. (Adrai)
  • V Praze se konala premiéra dne 10. 11. 2011 v Cinema City Slovanský dům. Celého turné se zúčastnily ikony snowboardingu Travis Rice, Curt Morgan a výběr nejlepších světových jezdců. Prahu společně s Travisem navštívil i Mark Landvik. (Wade)
  • Zvuková postprodukce filmu probíhala na známém ranči George Lucase Skywalker, v jednom z nejuznávanějších zvukových studií na světě. (Adrai)