poster

Kon-Tiki

 • Velká Británie

  Kon-Tiki

 • SK název

  Kon-Tiki

Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický / Akční

Velká Británie / Norsko / Dánsko / Německo / Švédsko, 2012, 118 min

Komentáře uživatelů k filmu (263)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(11.1.2013)

 • Gemini
  ***

  Nutno na úvod uznat, že Norové se s úkolem natočit epické vyprávění o nejvýznamnější životní epizodě své největší osobnosti dvacátého století vypořádali velmi svědomitě. Z jakého jiného filmu chcete mít nejdražší záležitost v historii národní kinematografie? Ty peníze každopádně vidět jsou, a dlužno říct, že Thor Heyerdahl si takovýhle pomník rozhodně zasluhuje. Problém je, že je trochu zbytečný, protože filmový záznam svého regulérně šíleného záměru - který pohříchu šlape mnohem lépe než tahle vizuálně úchvatná podívaná - si pořídil "sám" Heyerdahl, a dostal za něj Oscara:) Cca hodinový dokument o plavbě Kon-Tiki, vzniklý z materiálu natočeného i v tomto filmu hojně vídanou kamerou, obsahuje základní informace o tom, proč a jak, mapuje celou cestu i to, co jí předcházelo (nebylo toho málo, a samotné opatření dřeva na stavbu voru by vydalo na jeden dobrodružný film - v dramatizaci z roku 2012 jsou už klády naskladněné v docích...), a neobsahuje žádné "divácky vděčné" tahy na jistotu jako několikeré milimetrové úniky před žraloky apod. Já jsem osobně dost rozpačitý z "niterných scén" Heyerdahla, záměr odhalit trauma topícího se neplavce podle mě naprosto selhal, mimo jiné proto, že Pål Sverre Valheim Hagen NENÍ co do hereckých kvalit ani omylem srovnatelný s Ryanem Goslingem (ke kterému ho kdosi přirovnával). Transformace boje o život do uvědomění si životního úspěchu, která měla být ztvárněna jen detailem obličeje (navíc notně vousatého) se opravdu nepodařila. Jsem docela na rozpacích - Kon-Tiki je po stráce řemeslné a hlavně vizuální velice působivá záležitost, navíc ukazuje jedno z největších a nejbláznivějších dobrodružství, které bylo kdy nějakým člověkem (s pozitivním výsledkem:)) podniknuto. Ale bohužel je to opravdu rozvleklý film, který se soustřeďuje zbytečně na něco, co by mohlo být daleko lépe nahrazeno něčím, co se stalo, a co z nějakého mně neznámého důvodu chybí. A taky by mě zajímalo, jestli je věrnější tohle zpodobnění (jestli třeba vychází z nepublikovaných Heyerdahlových zápisků nebo tak něco) nebo dnes už historický dokument - tam se totiž nějaké problémy s bezvětřím vůbec neřešily, spíš naopak... Nemůže to být modrý film, ale víc než 70% nedám.(1.11.2014)

 • Malarkey
  *****

  Naprosto super dobrodružný kousek, který s málem peněz dokázal zahrát obrovské množství muziky. Líbí se mi, že tvůrci dokázali naprosto překrásně odvyprávět tak důležitý příběh, jako je plavba Thora na voru Kon-Tiki skrz Pacifik, aby dokázal něco naprosto neuvěřitelného. Líbilo se mi, jak ti cestovatelé dokázali dokonale splynout s přírodou. Dokázali s přírodou to, co v dnešní době dokáže sotva jedno procento populace. Dokázali přírodu využít k prokázání do té doby těžko uvěřitelných teorií. Jasně, radši se nám bude hodit jednodušší vysvětlení, než zapřemýšlení nad tím složitějším. A to, že před tisíci lety lidé dokázali tolik věcí, které do dnešních dní nedokáží nejvyšší vědci světa racionálně vysvětlit, je vlastně jenom fakt, který si málokdo chce přiznat. Plavba na Kon-Tiki je i z tohoto ohledu dost důležitá a já jsem moc rád, že jsem takový příběh mohl vidět a jsem ještě radši, že dva Norové se do příběhu tak zbláznili, že film mohli tak dokonale natočit.(15.8.2013)

 • Enšpígl
  *****

  Nejen díky mě blízkému tématu tento film považuji za výborný, ale i z hlediska filmařskýho se jedná o úchvatnou záležitost. Ať už herci, díky jejichž výkonům jsem neměl pocit, že sleduji film o plavbě po oceánu, ale že jsem součástí tohoto velkolepého námořního dobrodružství. Nebo práce kameramana, která zejméná mořský život dokázala zprostředkovávat ve všech svých přísadách, tedy v celé své kráse, ohromnosti i nebezpečnosti. Jistě by ani jedno nefungovalo tak výborně, nebýt talentovanýho režiséra, v tomto případě řežisérů, kteří dokázali film dostat do naprosto civilní a relné roviny a tím z něj udělat jedinečný zážitek pro každého jenom trošku vnímavého diváka. Oklikou se tak vracím na začátek svého komentáře, protože největší chválu u mě zaslouží fakt že z filmu je jasné cítit jak je pro nás lidi důležité, aby jsme s přírodou a se všema formama života co nabízí nebojovali, nestavěli se proti ní, ale snažili jsme žít s tím vším v souladu a respektem, jedině tak můžeme přežít a dokázat skutečně velký věci.(29.7.2013)

 • T2
  ****

  Rozpočet $16,6miliónaTržby USA $1,362,634Tržby Celosvetovo $22,452,279Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Tak teda Severania fakt valia, odtiaľ sa sype jeden klenot za druhým, len aby tých režisérov nepokazil povrchný Hollywood. Opäť poctivo vybudovaný príbeh, tentokrát "navyše" s veľmi pôsobivým vizuálom, príjemnou atmosférou, nepríjemnými žralokmi, dobrodružstvo ktoré nemusí mať rozpočet niekoľko 100milionovUSD, potešilo. /80%/(2.7.2013)

 • Radek99
  ***

  Film s nejpromrhanějším potenciálem snad v celých dějinách kinematografie. Tak nosné a silné téma a tak neadekvátní forma zpracování. Filmu, kterému by asi nejvíc slušel žánr dokudramatu, syrového boje o přežití (ryzí man-against-nature), tvůrci z toho nejpřízemnějšího důvodu nasadili melodramatická křídla a poslali ho bojovat o Oskara. Nebo to možná způsobila ta mezinárodní koprodukce s podmínkou producentů natočit širokospektrální víceméně rodinný snímek či cíleněji dobrodružný film pro starší děti. Prostě obrousit hrany, osekat psychologii, být přehnaně (až hagiograficky) pozitivní a mírně sentimentální, neboť tak se to v případě životopisného snímku prostě sluší. Jistě, je to vizuálně nádherný film (s krásným staromódním optimistickým feelingem poválečné éry objevitelů-badatelů), ale není to v tomhle případě trochu málo?(23.5.2014)

 • DaViD´82
  *****

  Poněkud melodramatická, ale každopádně sakra stylová filmařina, která exceluje především ve stěžejní pasáži na voru. Režisérské duo Rønning/Sandberg neskutečně roste každým filmem a k tomu výtečné obsazení v čele s jednovaječným dvojčetem Ryana Goslinga v roli Thora "pro strom(y) nevidím les" Heyerdahla. Každopádně to chce dvojku o Eduardu Ingrišovi; a nejlépe hned.(23.12.2012)

 • Rob Roy
  ****

  Takhle se útočí na Oscary. Až při sledování filmu a vyvstávání problémů jsem si uvědomil, jak šílený projekt to vlastně byl. Přímý film bez nějakých přesahů nebo charakterové drobnokresby a úplně to stačí. Norští režisérští megalomani vědí, jak točit atraktivně a v tomhle případě i bez zbytečných slov a jsem zvědavý s jakou "adventurou" přijdou do třetice. Je jich potřeba. P.S. technicky je film brilantní, počítám že USA produkce by potřebovala tak dvakrát víc peněz a žraloci by nevypadali tak dobře. P.P.S. Norský Ryan Gosling, fakt že jo!(22.12.2012)

 • Shadwell
  ***

  Zásadní problém Kon-Tiki vidím v tom, že to je hraný, a nikoli dokumentární. Tvůrci tím udělali hned trojí chybu: ____ (i) Za prvé se tak dopustili asi největšího prohřešku, jakého se vůbec dopustit lze, neboť nenalezli pro zvolený obsah odpovídající formu. Je zcela nepřijatelný, aby si někdo vybral natolik zásadní téma, jakým je legendární expedice napříč Tichým oceánem, a namísto odpovídající formy tomu dal schématickou a lineární podobu jak z toho nejlevnějšího bistra. Přitom existuje velmi jednoduchý trik, jak točit schématické a lineární příběhy, aniž by si toho kdokoli všiml – točit je dokumentárně. Když není filmař příliš talentovaný, nebo nemá moc co říct, může svůj materiál ozvláštnit dokumentárním stylem. Diváci většinou na nic nepřijdou a to, že sledují vlastně jen nějaký stokrát omletý příběh, jim během sledování málokdy přijde na mysl. Přesně po vzoru slavného citátu „the medium is the message“, který říká, že obsah je dán formou. ____ (ii) Za druhý mě znavovala ta neustálá přehlednost a nekomplikovanost veškerého dění. Opět přitom existuje velmi jednoduchý trik, jak může méně talentovaný filmař ozvláštnit svůj film a ke kterému tvůrci tohohle filmu rovněž nepřikročili, a to vyhnout se master shotům, což je takový ten ustavující záběr pokrývající celou situaci na začátku scény, ve kterým jsou vidět všechny důležité informace. Poté se pouze přestřihává mezi jednotlivými prvky scény. V Kon-Tiki začíná master shotem snad každá scéna, zejména na začátku. Vyhnout se master shotům (známý je tím třeba Spielberg) znamená ovšem diváky znejistit a uvrhnout je do napětí, neboť jim nedáte hned na začátek veškerý dostupný informace. To je ale jen dobře. Neboť divák zorientovaný a dobře informovaný je zpravidla nudící se divák. ____ (iii) Za třetí hraná forma způsobila, že se takový film těžko prožívá, jelikož to je evidentní fikční konstrukt. Což je zrovna zde, kde se vyloženě nabízelo zprostředkovat bytostný prožitek lidské existence na nebezpečné výpravě otřesený mezními situacemi a prožívaný jako jedinečnou a racionálně nepoznatelnou bezprostřednost, dvojnásobné faux pa. Osobně jsem se dávno vzdal naděje, že by nám dokumenty mohly podávat nějaké relevantní informace, jelikož většina dokumentů není než ryzí entertainment (epocha postmoderní a postdemokratická je tak současně epochou postinformační), ale ten žánr má pořád svou velkou sílu ve schopnosti zprostředkovat nějakou autentickou zkušenost. Je vůbec poněkud kuriózní, že zatímco většina filmařů se snaží udělat ze schématu něco věrohodného, tady vzali filmaři věrohodnou událost a udělali z toho schéma. Vezměme si třeba Mannův Heat. Důvod, proč je ten film tak uznávaný, je vlastně zcela triviální – Mann vzal rutinní kriminálku o policajtovi a zločinci, ovšem naplnil ji zcela věrohodným obsahem. Tvůrci Kon-Tiki vzali na druhou stranu věrohodný obsah a naplnili ho něčím, co je takový hezky hezký, takový trochu šmoulovatý, ale současně dost mimo.(13.1.2013)

 • Fr
  ****

  ,,CHCETE, ABY LIDÉ PŘIJALI VAŠI TEORII? TAK PLUJTE Z PERU DO POLYNÉSIE NA BALZOVÉM VORU. HODNĚ ŠTĚSTÍ“...... /// Postavit vor a odplout do západu slunce, tak jako Tiky před 1500 lety…. Mý srdce dobrodruha tluče jako kráva (hmm..). TOUHA SPLYNOUT S PŘÍRODOU… vědecká expedice, která přináší napětí, radost, ale hlavně nadměrnou dávku vodního dobrodružství. Moře má totiž svoje pravidla! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Viděl jsem tenhle dokument a četl knihu „Ve znamení Kon-Tiki“, kterou napsal Thor Heyerdahl. 2.) Hledám způsob, jak utužit kamarádství. 3.) Thx za titule ,,zmokla.slepice“, ,,jvps“ a ,,bandolier.wz“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(18.1.2013)

 • Jossie
  ***

  Nebýt moc pěkných záběrů pod vodou byla by to dost těžká nuda. No vlastně to byla dost těžká nuda, ale byly tam pěkné záběry pod vodou.(1.7.2013)

 • Mertax
  ***

  DaViDe´82 a Rob Royi, podvedli jste mě, to není severské dvojče Goslinga! Pouze v několika záběrech, kde je zarostlý a má patku, tak se mu částečně podobá, jinak ne. 65 %.(6.1.2013)

 • emma53
  ****

  Ani se moc nedivím, že Thor Heyerdahl měl pověst kontroverzního badatele, který nikdy nemá daleko od slov k činům. Miloval dobrodružství a reagoval na výzvy opravdu originálním způsobem. Je mně docela záhadou, že se mu všechny jeho výpravy podařilo přežít se zdravou kůží. Možná pro něj byla inspirativní i slova, která napsal P.O.Naso:"Pro mužnou odvahu není žádná cesta nepřístupná." Skvěle natočeno, po herecké stránce velmi dobrá volba a bezvadný triky i když občas to bylo jasný. A Liv se ani moc nedivím, Thor byl velmi vyjímečný člověk, ale pro manželství zřejmě zcela nepoužitelný.(31.1.2013)

 • genetique
  ****

  Je pekné, že Škandinávci si spomenuli aj novodobú časť svojej histórie a po nespočetných vikingských námetoch nám servírujú tento skvost. Film, kopírujúci skutočné udalosti jednej (dnes už nie až tak známej) odvážnej expedície. Veľmi dobre napísané, najmä prvá časť filmu, ktorá sa ešte neodohráva na mori, ma dokázala strhnúť, zaujať postoj k postavám a začať fandiť tejto bláznivej posádke pri dokazovaní nemožného. Druhá časť je rozhodne zaujímavá, s posádkou prežívate každú vlnu, no striedavý rytmus tempa je trošku uspávajúci. Od dobrodružstva na mori som teda čakal viac, aj keď tvorcovia na druhej strane nemohli porušiť pravidlá historických faktov a spraviť z toho prvoplánovú hollywoodsku drámu. Ale inak oceňujem najmä hercov, ktorí vyzerali akoby na tej plti tie tri mesiace naozaj strávili a hrali skutočne precízne, kamera a vizuál celkovo úchvatný. Veľmi príjemne strávené dve hodinky. 85%.(15.12.2013)

 • EvilPhoEniX
  ****

  Epická 8000 kilometrová jízda na voru ! První půl hodinka byla silně nezáživná, ale jak se příběh odehrával na moři, byla to paráda! Krásná příroda, vodní zvířata, dokonce i napětí, super herecké výkony, příjemné CGI, perfektní práce s kamerou a skvěle vložený soundtrack .. Fakt super, tenhle film mě mile překvapil, silná čtyřka!(24.3.2013)

 • Hellboy
  ****

  Přes všechna pozitiva tohoto filmu je mnohem větší zážitek přečíst si knihu Ve znamení Kon-Tiki. Ta je mimo jiné nacpaná černobílými fotografiemi, které jsou samy o sobě svou autenticitou mnohem působivější, než sebelepší filmová rekonstrukce. A kromě toho, tohle bylo nominováno na Oscara, ačkoliv dokument režírovaný Heyerdahlem už Oscara vyhrál? Proč tenhle "NEW KON-TIKI MOVIE" vůbec vznikal? To bych býval ty dvě hodiny radši věnoval Heyerdahlově dokumentu, než tomuhle. Je mi proti srsti hodnotit dobře film, který je ze své podstaty naprosto zbytečný, ale musím uznat, že je relativně podařený.(11.3.2013)

 • Le_Chuck
  ****

  Škoda haprujúceho tempa, ale aspoň sa je na čo pozerať. Vizuálne to je ultimátne (nielen na európu), kto má rád Heyerdahla a jeho dobrodružstvá musí zásadne chrochtať blahom. 80%(16.3.2013)

 • Darren
  ****

  Tohle že natočili tvůrci Sexy pistols?!? Tak to teda úcta za to, že se nespokojili s plácáním se v bahně. Nádherně natočené dobrodružství. Bavilo by mě to ještě o fous víc, kdyby se jednalo o smyšlený a nepředvídatelnější příběh, nebo alespoň kdybych si jako blbec o Heyerdahlovi a jeho plavbě tolik nezjišťoval na Wiki. Blonďáci mi od začátku splívali a když pak ještě zarostli, vůbec jsem netušil kdo je kdo. Krab s papouškem mě zajímali víc. 7/10(6.1.2013)

 • Ainy
  *****

  Snímek Kon-Tiki, mapující objevitelskou cestu slavného dobrodruha Thora Heyerdahla, byl prostě něco úžasného ... bylo to naplnění mnohaleté práce předznamenané splnění jednoho snu, dokázat naruby vyvrátit zažité teorie ... opravdu brilantní herecké výkony všech zúčastněných, něžná pocitová hudba, která vůbec neruší, nevyčnívá jen podbarvuje dějovou linku. Pravé drama odehrávající se jen na palubě voru z balzového dřeva po dobu 101 dní a citlivé záběry pod mořskou hladinou při boji o život, když vás obklíčí žraloci. Pobavil mě proutěný výplet s košem - prý proti žralokům. Jsem si jistá, že by dlouho nevydržel, kdyby se do něj predátor jen trochu opřel. Dojalo mě nádherné přátelství, které mezi šesti účastníky plavby vzniklo, i když to tak na začátku nevypadalo. Mám ráda severské filmy, tak moc se liší až se to člověku stane srdeční záležitostí. Děkuji Enšpíglovi za vynikající tip :-)(29.7.2013)

 • lenuse
  ****

  Bavilo mě to více než Trosečník, když už tak mám srovnávat s podobnými filmy na moři. A přeju Norsku takto velkolepý film a případně Zlatý Glóbus i Oscara. Asi by nemělo smysl točit tento film jinak než s ambicí zabodovat na mezinárodním poli. Jasně, že je poznat, že New York je nakreslený. Občas i moře, řekla bych. Ale posádka odpovídala mým představám o Seveřanech ze 40. - 50. let minulého století. Thor byl ovšem mimořádný šílenec, do života rozhodně ne.(15.12.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace