Jako bych tam nebyla

• Česko Vlastně tady nejsem (festivalový název) (více)

Jako bych tam nebyla je příběhem mladé ženy ze Sarajeva, jejíž život se ze dne na den změní. Zbavena všeho, co kdy měla, čelící neustálé hrozbě smrti a bojuje proti nenávisti, kterou vidí kolem sebe. V posledním kroku odvahy nebo šílenství se rozhodne učinit ještě jeden vzdor: být opět sama sebou. A tento jednoduchý akt jí zachrání život. Zjistí totiž, že přežít znamená více než zůstat na živu. Jako bych tam nebyla je moderní válečný příběh, který objevuje lásku, identitu a spojitosti mezi námi všemi. (Film Europe)

avantgardx

Nízkorozpočtově vyobrazená balkánská válka. Film je sledem typicky válečných scén jako odvod zajatců, popravy, znásilnění atd. to vše v dost dietním hávu, a s emočně příliš okatě ždímajícími scénami. ()

Accuphose

Začátek a konec je dobrej, ale jinak je film po stránce - zejména režijní, těžce nezvládnutej. Tedy scénář, herecké výkony, dramaturgie... snad vše to potápí ke dnu. Je to celé nepřesvědčivé a plytké, nudné a snadno zapomenutelné, jednu hvězdičku dávám víceméně za to téma, které je velmi silné a pokud se ho dokáže ujmout někdo zkušený, s dobrým scénářem, může to být na 5 hvězdiček. Počkám ještě na verdikt kamaráda, který to všechno zažil. ()

DrifterSoul

Plusy: (1) drsné zobrazení toho, jak jsou některé "lidské ksichty" schopny ubližovat jiným ve jménu zvráceného nacionalismu, neb jiného "-ismu" - kdekoliv (velice aktuální téma, nutné připomínat); (2) pomalé tempo; (3) důraz na vizuální stránku filmu s minimem dialogů; (4) hudba; (5) krajina; (6) křehká a půvabná Natasa Petrovic . Minusy: (A) statické herecké výkony (např. mimika hlavních postav à la Arnold Schwarzenegger - ač s ohledem na téma filmu docela pochopitelná); (B) rozpaky působící účelové "použití" Stellana Skarsgårda na kratičkou vedlejší roli (evidentně jen z komerčních důvodů); (C) absence jakéhokoliv náznaku, ke komu patřili oni muži (nezbytná pro ty, kteří onu dobu nezažili a nezajímají se o historii nebo Evropu/svět). ()

janar

tak tento film jsem viděla na FF-nemohla jsem mluvit asi 3 hodiny,potom jsem se ptala sama sebe-proč Ti vadí,že Tvůj manžel dává mouku do guláše a neumývá příbory a kouří v místnosti??? jsi na něj proto nepříjemná-asi jsi měla zažít to,co ženy ve filmu-potažmo ženy z knihy Tučkové-"Vyhnání Gerty Schnirch"-je jiná doba,snad to nezažiju,ale toto byla hrůza,jsem fan filmu,toto se nesmí již nikdy stát!!! ()

Rajca

Veľmi vierohodná výpoveď o násilí páchanom na ženách počas vojny na Balkáne, ktorá je emočne silná najmä vďaka presvedčivým hereckým výkonom a minimalistickému scenáru. V svetle tohto filmu nám naše každodenné problémy prídu malicherné a bezvýznamné a môžeme len ďakovať Bohu, že žijeme v mierových časoch... ()