Panenství

• Rusko Děvstvěnnosť (více)

Poněkud drsný a šokující ruský dokument režiséra Vitalije Manského charakterizoval katalog mezinárodního filmového festivalu v Jihlavě roku 2009 následujícími slovy: "Tři mladé ženy, které mají žádoucí zboží na prodej - své panenství. Kristina, Karina a Katya si hledají cestu do světa slávy, popularity a peněz. Kristina jde na konkurz do reality show, Karina se chce stát Madonnou a Katya prostě jen hledá na internetu někoho, kdo nabídne nejlepší cenu za její panenství." Inu, dobrou zábavu vám u sledování tohoto pořadu přát rozhodně nebudeme... (oficiální text distributora)

Baldrick

Tři dívky, tři příklady rozdílných obětí(?) systému (skvělá práce s typizací, na hony vzdálená českému exotickému figurkaření) v pomyslném rozmezí: debilita (Karin) - naivita (Kristina) - zoufalost (Katya). Forma následuje obsah. Atraktivita neubírá na sdělení, byť některé důležité otázky zůstanou nevyřčeny. Několik poznámek: Karin - Zaslouží si svůj osud? (Stále je to lidská bytost!) Je svéprávná? Může tedy plnohodnotně nabývat svých práv, je schopná (dle osvícensko-demokratické ideologie) rozumně rozhodovat o svém životě (neřkuli o životě jiných, např. volební právo)? Kristina - Je schopná se "poučit" z prožitého? (v dokumentu chybí její zpětná reflexe). Katya - Bylo to opravdu nutné? Pokud ne (znova by to prý neudělala), co ji k tomu vedlo? (Absence kontextu ve filmu). ... PS: Vzhledem k oficiálnímu popisku, u Katji jsem si nevšiml, že by ji zajímal svět slávy, popularity nebo peněz. Dle vlastních slov potřebovala peníze na studia v Moskvě, takže jediné, co ji nevyhovovalo, byla studia v rodném regionu. A zdejší komentáře typu "tři příběhy, tři prostitutky" nebo "plky naivních blbek" vypovídají mnohé o inteligenčním "pozadí" jejich autorů (a míře arogance / pokrytectví - typických budoucích producentů reality show, které se účastnila Kristina, či majitelů / zákazníků "růžových" podniků, ve kterém skončila Karin). ()

tucnakova

Tak jeden den Cinematerapie a teď tohle - uvízla jsem, bohužel, včera večer u televize ... Opět a zde ještě důrazněji opakuji : Ne, nebudu se nikomu posmívat, kritizovat ho a koulet očima nad lidskou hloupostí, naivitou a morálním úpadkem ! Každý žijeme svůj život, tak jak umíme a chceme a ostatním nepřísluší to hodnit a povyšovat se.... Realityšou na druhou tvářící se jako dokument ?! ()

Dupac

Má to opravdu silné scény, které režisér filtruje podle svých sympatií k aktérkám, ale dramatický oblouk, příběh, se mu podařil jakž takž jenom u jedné z dívek (ta nebohá naivka, která se prodala přes internet). U ostatních dvou jde o skládanku více či méně iritujících (šmíra zákulisí reality show, opravdu nesnesitelná scéna rozhovoru Bárbíny s matkou, která navíc vypadá jako hraná) střípků, které dohromady mozaiku nedávají. Nikde se například nedozvíme, jaká jsou pravidla reality show, jak moc křivdili té trubce, která se jí zúčastnila. Nemluvě o Bárbíně, u které by bylo zajímavé (ikdyž možná ne úplně snesitelné) sledovat to zaprodání nestoudných ambic a pád z růžových ideálů na dno rudých světel a závěsů. Tohle režisér sfouknul jedním ironickým komentářem. Místo toho se můžeme kochat videoklipy z Moskvy, které jsou fajn, ale o problému neříkají vůbec nic. Dramaturga na vás! ()

Darriel

Někteří lidé by pro peníze udělali všechno...Většina nemá správně nastavená měřítka a lidé z vesnice sní o velkém světě velkoměsta. Možná je to v Rusku ještě silnější. Z Kariny běhá mráz po zádech, ale její malá hlavička si nakonec splnila svůj sen...V růžovém domě... ()