Ve jménu nebes

• USA Under the Banner of Heaven (více)
Drama / Krimi / Mysteriózní
USA, 2022, 8 h 1 min (Minutáž: 63–90 min)

Předloha:

Jon Krakauer (kniha)

Hudba:

Jeff Ament

Andrew Garfield, Daisy Edgar-Jones, Christopher Heyerdahl, Sam Worthington, Wyatt Russell, Taylor St. Pierre, Scott Michael Campbell (více)

Epizody(7)

Seriál sleduje skutečné události, jež vedly v roce 1984 k vraždě Brendy Wright Laffertyové a její dcerky na předměstí v utažském Salt Lake Valley. Zatímco detektiv Jeb Pyre vyšetřuje události, které se odehrály v rodině Laffertyových, odhaluje hluboko pohřbené pravdy o původu Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů a násilných důsledcích neústupné víry. Pyre, oddaný Mormon, odhalí skutečnosti, které ho vedou ke zpochybnění vlastní víry. (Disney+)

Wormboy

Brilantne spracovana sonda do zivotov fundamentalistickych nabozenskych fanatikov, ktori dokazu akykolvek skutok zabalit do seba deliberujucich zvastov o viere, cirkvi a nabozenstve ako takom. Velka skoda pokrivkajucej detektivnej linie, inak by som siel na plny pocet. Celkovo je vsak Under the Banner of Heaven dalsia lahodka na Disney+, ktora s "pribuznymi" z Netflixu vytiera podlahu. 4,5/5* ()

ShiShinka

Některé pasáže pro mne, jakožto nevěřící emancipovanou ženu, byly vyloženě očistec. Příběh je zajímavý a v jistém směru neotřelý, každopádně na mne zde bylo až moc Bratrů a ke konci už jsem se v nich začínala v obou liniích ztrácet. Andrew G. a Sam W. jako vždy vynikající. PS: Nic mě nedokáže znechutit tak, jako násilí na zvířatech a bezbranných. ()

grogodil

Brnkalo to správne na tú moju strunu, ktorá opovrhuje náboženstvom, ako tým najhorším spiatočníckym ľudským výmyslom, najväčšou brzdou a kotvou, čo ťahá civilizáciu dole a že tam, kde končí zdravý rozum, tam začíná slepá viera. A prostredie komunity mormonských fanatikov, to už je extrémna ukážka toho, ako to vyzerá, keď sa nechá niekto unášať len vynaliezavými manipulatívnymi náboženskými drístami a rezignuje na vlastný úsudok v tom, čo je správne a rozumné. Zároveň však je to veľmi neotrelé prostredie pre kriminálku a s veľmi zaujímavou hl. postavou Andrewa Garfielda, v ktorého detektívovi možno krásne čítať ten rastúci vnútorný rozkol a pochyby.  Prítomnosť tej tretej historickej časovej lajny pre širší kontext síce chápem, no pre väčší spád a prehľadnosť by som ju oželel a sústredil sa len na znepokojivú a už tak myšlienkovo bohatú prítomnosť. Už len z orientačného dôvodu, že mormonské ženy rodia jak čerešne, takže tých mien a tvárí, ktoré si musí aj tak človek zapamätať, aby sa v tom vrtsvenom deji udržal, je viac, něž dosť a aspoň zo začiatku som nakúkal sporadicky na imdb, aby som sa pri toľkých menách zorientoval, že kto je kto v tej rodinnej sekte. Napriek rozvláčnejšiemu tempu, výborná true-crime adaptácia. ()

Lachtaan

Než mi po roce vypršela služba, na níž jsem čerpal především filmové kousky, jsem si chtěl dopřát ještě jednu z mála na první pohled poutavých minisérií, kterými Disney+ disponuje a hned po prvním díle jsem byl přesvědčený, že jsem narazil sakra dobře. Nejen kvůli vždy naprosto přesnému Andrewu Garfieldovi, ani ne tak kvůli krásné Daisy Edgar-Jones, ale hlavně kvůli ožehavému tématu, kolem něhož se točí celý seriál a které bohužel hýbe i současným světem. V průběhu epizod se bohužel ale kupí mnoho hluchých míst, které mi nakonec srazily prvotní velmi nadšený dojem. Stále jde ovšem o povedenou sérii, kterou bych bez pochyb mile rád doporučil. [viděno na Disney+] ()

Daiker

No nakonec jsem to vydržel až do konce..... Osobně nemám rád náboženství a tady se jelo už od začátku v mormonském fanatismu...... Ty hovna co mleli, to se nedalo vydržet.... Zase další zničené životy kvůli víře, náboženství atd. Obsazení je na výbornou a zpracování taky, obsazení hlavního fanatika, otce potěšilo..... Historické vsuvky tam nemusely být...... ()

• Sharon Wright Weeks, Brendina (Daisy Edgar-Jones) sestra, tiež povedala, že seriál nie je presný: "Nikde v seriáli Brendu nespoznávam." (Arsenal83)
  • Mesto Rockwell je fiktívne a skutočný prípad sa stal v meste American Fork v Utahu. (Arsenal83)
  • Randy Johnson, šéf americkej polície Fork zodpovedný za vyšetrovanie vraždy z roku 1984, povedal: „Zdá sa mi, že kniha je podstatne presnejšia ako miniséria... Žiadna skutočná osoba, ktorú som poznal alebo spoznal, nie je v seriáli zobrazená správne. Seriál neodráža skutočné vyšetrovanie, na ktoré som dohliadal. Neodráža ani postoje, správanie a postoje mňa alebo ktoréhokoľvek z mojich dôstojníkov. Je to jednoznačne fikcia, ako sa aj uvádza vo vyhlásení o odmietnutí zodpovednosti.“ (Arsenal83)