O dvoch kamarátkach, ktoré si po výmene svojich domácností uvedomia skutočné životné hodnoty. (oficiální text distributora)

kersten

Film ktorý si pamätám ešte z môjho detstva, a nedávno som naň náhodou opäť narazila. Už sa mi nezdal až tak veľmi zaujímavý, a veselý, ale ešte stále pozerateľný. Aj za nostalgickú spomienku na detstvo dávam o hviezdičku viac. ()

javlapippi

"Ak máš chuť na sladké, v rúre je koláč." Klasický príbeh o nespokojnosti s vlastnou situáciou a túžbe po tom, čo má niekto druhý. Tuná konkrétne dve spolužiačky, jedna z rozrastajúcej sa rodiny žijúcej v skromnejších pomeroch v malom byte túži po vlastnej izbe a drahom oblečení, ktoré sa po osemdesiatom deviatom za horibilné sumy objavilo aj v našských obchodoch. Druhá z finančne nestrádajúcej famílie, kde ale na ňu pracovne vyťažení rodičia nemajú čas a tak sedí sama smutne doma, pozerá video, láduje sa veľrybím mäsom, bonboniérou a nalieva kokakolou. Nastane nejaké prehadzovanie rolí, skúšanie života toho druhého, aby nakoniec pochopili životné hodnoty, svoje miesto v triednej hierarchii a nastal sociálny zmier. To všetko na prelome dekád a spoločenských zriadení za zvuku lambády a inštrumentálnych verzií popevkov Dušana Hlaváčka. Veľmi dobová inscenácia, ústredná dievčenská dvojka už sa neskôr vo filme neukázala, na rozdiel od mladšej sestry Millerovej, ktorej detský herecký prejav ma vždy iritoval. Žiadny zázrak, hlavná hodnota je v zakonzervovanej atmosfére doby, kedy bola plechovková limonáda považovaná za luxus. Za jedno pozretie to stojí. ()

• V 36. minúte hrá v pozadí inštrumentálna verzia skladby "Kúsok miesta", znelky zo seriálu Stará tehelňa (1987). (javlapippi)