• Rodinný
  • Pohádka

Cesta zpátky (1958)

"Někdo umře na krásu a ty na to svý dobrý srdce!" Podarený akčný úvod mi evokoval to málo čo som videl z americkej produkcie o mladistvých delikventoch, ktorá frčala zhruba v dobe vzniku tohto filmu. "Tady se nebude nikomu nadávat, když se tomu nerozumí!" Po nie príliš dobre vykonanom zločine treba zaľahnúť na matrace v opustenej lodi, po odhalení mladou colníčkou sa navzájom podeliť o informácie o ťažkom detstve a neveselej súčasnosti a po zvyšok doby sa treba umárať kvôli svedomiu. "Člověk může udělat i lumpárnu, ale když se platí, má platit, protože jinak přestane bejt slušnej a jede z kopce." Ovšem spolupáchatelia nespia a ten najhorší urobí všetko preto, aby sa uistil o mlčanlivosti ostatných. "Koukni, Josef, já mám nemocnou ženu, syna a jsem bejvalej vykořisťovatel. Já se zavřít nenechám!" Vynikajúca kriminálno-psychologická dráma s dobrou kamerou a ústrednou piesňou, ktorá sa ale opakovaním trochu zunuje. Slušné výkony ústrednej dvojky Cupáka a Dítětovej, vynikajúci echt zlosyn Vinklář a kopa známych mien vo vedľajších roliach. Za štyri čestné slová.

Drevená dedina (1954)

"Ježišu môj premilený, to bude sodoma!" Slovenská rodná dedina pod horami sa zmieta v dejinných poryvoch, na sklonku druhej svetovej vojny vzdoruje rekvirácii statku Nemcami a skoro vyhorí, keď do obrazu vstúpi hrdá noha sovietskeho vojaka, v jednej ruke avtomat, v druhej garmoška, oznámi "gitler kapút, vajná kapút" a statok pre nich už s úsmevom rekvíruje richtár Adamčík. "Mäsom ho nechovaj, to je len pre pánov!" Jeho snahy o obnovu zhorenej chudobnej časti obce nejdú pod fúzy bohatším gazdom, asi preto že sa nové domy majú z neznámeho dôvodu stavať na ich zemiakových poliach, ale provizórna ozbrojená milícia výstavbu presadí. "Vidíte súdruhovia, prvý raz sme sa zišli takto pokope a už im naháňame strach!" Na scénu prichádza z koncentráku sa navrátivší a smerom doľava zradikalizovaný Machata a hneď učiní ideologickú chybu spárovaním sa s politicky neuvedomelou "krv a mlieko" devou Slabejovou. "Veď by som radšej cigáňa obchodila vo svojom dome ako komunistu!" Situácia v dedine sa vyhrocuje, chudoba si zakladá komunistickú bunku, kulaci a gardistickí pohrobkovia pobočku Demokratickej strany a v spojení s majiteľom píly úspešne sabotujú riešenie bytovej (drevenicovej) otázky. "Ja som sa už dávno nemodlil..." "Netreba ti synku, ty nie si zlý človek." Situácia sa vyrieši príchodom Víťazného februára, ktorý síce obsahuje nejako málo snehu a mrazu, ale o to viac nadšenia a strelných zbraní. "Čo je to za štrajk, keď aj páni štrajkujú?!" Dobová agitka, ktorá napriek tomu, že je farebná obsahuje čiernobiele charaktery aj veľmi zjednodušený a prekrútený obraz neľahkého historického obdobia. "Vy už páni súdiť nebudete! Teraz budeme súdiť my!"  Mnohostostranovú knižnú predlohu som nečítal, ale príbeh je určite hodne osekaný a miestami som sa strácal v množstve postáv a ich pohnútkach. Herecky okrem spomínaných potešili Grúberová, Kroner a Vašek. Za tri opálky švábky. "Ty choď do čerta a ty mi dones obecnú pečiatku!"

O lidech před pultem a za ním III. (1958)

"Vepřo knedlo zelo! Nejste tu sám!" Kopecký ako uhliar tentoraz dodáva zlepšovací návrh na putňu aj s prototypom, ako zelovociar mieša jablká s jablkami a ukázňuje sa ako čašník po buchnutí do stola. Stále rovnako vtipné a skvele zahrané, za tri knedle pod lupou.

O lidech před pultem a za ním II. (1958)

"Jsem pracující žena!" "A my jsme asi velkostatkáři, ne?!" Tentoraz je zameraná pozornosť viac na neukáznených zákazníkov, ale ani predavači neujdú kritike. Kopecký opäť strihá metrové zbožie, spoločnosť mu pritom robí kravaťáčka Zázvorková a mastný chleba. Prozaická Hedvička Bohdalová využíva nedostatok spotrebného tovaru v centrálne plánovanej ekonomike orientovanej na ťažký priemysel a prechádza na výmenný obchod. Příručí Hrubý pod tlakom ohrozuje kupujúcich na živote. Vtipné a dobre zahrané. Za tri podpultové mikyny.

O lidech před pultem a za ním I. (1958)

"Ano, to jsou ti, co vám ujídají z talíře, kupují si spartaky a oblékají se za vaše peníze!" Kopecký vtipne poukazuje na nepoctivcov v socialistickom maloobchode, konkrétne pri predaji mäsa a strižného tovaru, obohacujúcich sa na nebohých zákazníkoch, nemajúcich tej dobe veľmi na výber. Okrem pána v štúdiu, mäsiara a strihača si strihne aj skvelého vreckára v dave v preplnenom obchodnom dome, kde práve pracujúci míňajú výplaty. Za tri kvetinové výzdoby na pracovisku.

Als twee druppels water (1963)

Mladý holandský trafikant/džudista prežíva druhú svetovú v okupovanej domovine bez nejakých väčších stresov a dobrodružstiev, ak nepočítame starostlivosť o mierne pomätenú matku a buzeráciu od nespokojnej manželky. Zvrat nastane, keď mu za domom pristane hrdinný výsadkár s povedomou vizážou a zapojí ho do odboja v špiónskom štýle, kde nechýbajú vychytralé plány, zmeny vizáže, krásne ženy a samozrejme násilie. Celú dobu som mal pochybnosti kde je hranica medzi realitou a fantáziou, tie sú umocnené kafkovským povojnovým vývojom a zaklincované finálnou scénou. Vynikajúca vojnovo-psychologicko-mysteriózna dráma s parádnou atmosférou a skvelým hlavným dvojpredstaviteľom, ktorá aj pri skoro dvojhodinovej stopáži nenudí. Päť jahôd so šľahačkou. (veľká vďaka Willymu Kufaltovi za zaradenie do premietania)

Slepice a kostelník (1950)

"Né, žádné uzené! Erteple budú!" Slovácko sa kolektivizuje. Krojovaní šohaji a děvčice ruka v ruke so zväzákmi kopú vodovod, pomáhajú pri žatve a celkovo so spevom na perách budujú krajšiu a lepšiu budúcnosť. "Je tu v tých polách všecko zapsané, dřina aj nespravedlnosť, jak v knížce!" "Šak už sa přepisuje!" Proti víťaznému historickému prúdu samozrejme stojí kulak velkostatkár Řepa a jeho úslužný lokaj kostolník Burian, snažiaci sa ovplyvniť ešte váhajúcich roľníkov rečami, letákmi aj sabotážou. "Na tatu nedaj, ten je pod tú jejich propagandú!" Sledujeme rozkol v rodine, kde matka Štěpničková je zásadne proti, otec Korbelář v podstate za, ale berie ohľady na ženu, dospievajúca dcéra otvorene za a nezletilý syn pod vplyvom kostolníka za prísľub motocyklu a brakovej literatúry. "Tož to né, pro družstvo nesmijá vzniknút žádné rozmíšky, Tonku!" Nakoniec úskokom a za použitia humoru samozrejme oficiálne dobové dobro vyhrá, krojovaný sprievod oslávi dožinky krepčiac pod portrétom súdruha okolo slávnostne ozdobenej poľnohospodárskej techniky a pri vínku plánujú rozorávanie medzí. Vcelku vtipná (hlavne nechcene) a samozrejme dobe poplatná družstevnícka agitka v slováckom nárečí, kde je Vlasta Burian síce už len tieňom svojho energického ja, ale občas tá jeho niekdajšia iskra ešte zabliká. Vo vedľajších roliach sa mihnú zväzák Kemr a ako šohaji temnej strany Lipský a Hlinomaz. Na svoju dobu sa tu vyskytuje prekvapivo zmierlivý dedinský farár a uisťovanie o náboženskej slobode. Za tri nože, kerými sa naša mládež už o muzice nebodá. "Zařadíme sa včíl poctivě mezi ostatní!"

V hodine dvanástej (1958)

"Gute Slowaken kämpfen an der Front gegen Banditen!" Napriek svetovej vojne a povstaniu na časti územia ide život na slovenskej dedine ďalej, usporadúvajú sa svadby a v krčme sa veselo pije a hrajú karty. Náladu naruší príchod jednotky SS pod chladným Chudíkovým vedením a situáciu kapitálne pohnojí Bindas v svojej klasickej úlohe záletníka, reprezentujúci v jednej postave germánsky ochraniteľský aj uzurpátorský aspekt, pričom vina padne na domácich. "Ľudia dobrí, nám predsa nemôžu ublížiť, my nie sme partizáni ani dáki Židia!" Nasleduje obľúbený motív náhodne zozbieraných a do uzavretých priestorov zamknutých obetných baránkov rôzneho veku aj spoločenského postavenia, ktorí majú byť popravení ak sa nenájde/neprihlási skutočný vinník, použitý aj vo filmoch Kým kohút nezaspieva alebo Hrdinové mlčí. V závere si užijeme aj dedinský lynč a partizánsku akciu s pokrikom "urá". "Za taký štamperlík predal by som teraz Slovenský štát aj s Veľkonemeckou ríšou!" Veľmi dobrá vojenská aj psychologická dráma z neľahkých časov plných charakterových skúšok, dobre zahraná (Greššo, starší Horváth, prekvapivo štíhly Dóczy), jediné čo zamrzí je absencia titulkov pri hojných dialógoch v nemčine, ktoré síce skvele dopĺňajú atmosféru, ale nie všetci im rozumieme. Za štyri telefonáty bratovi ministrovi. "Druhí si za vojny majetky nahonobia a ty ešte aj o ten biedny život prídeš!"

Mordová rokle (1950)

"Konečně, každý člověk v rozhodném okamžiku musí uvést své ideály na správnu míru, ne?" Obyvatelia dediny počas druhej svetovej dúfajú v koniec vojny, schovávajú raneného komunistu, počúvajú v rádiu správy z druhej strany barikády a volia medzi kolaboráciou s novým nacistickým majiteľom statku alebo vyvlastnením a odsťahovaním. Ako to už v ťažkých časoch býva, prejavujú sa charaktery, rozvracajú rodiny a konajú rozhodné činy. "Jakto, že tě oberst udělal správcem?" "Protože jsem schopný!" "Všeho?" Akcie tu veľa nie je, na to že sa jedná o film z vojnového obdobia, ale celková stiesnená atmosféra sa hodne vydarila, vyvažujú ju optimistické reči o nových povojnových poriadkoch. Za štyri nedobrovoľné úpravy frizúry. "Slyšelas, že říkali něco o konci? Až Moskva řekne konec, tak bude. Pro nacisty!"

V piatok, trinásteho... (1953)

"Kto sa mieša do otrúb, zožerú ho svine!" Čerstvý penzista Jariabek je dlhodobo nespokojný s novým poriadkom, jediné čo ho drží nad vodou je hrdosť na stavovskú a náboženskú príslušnosť, ku ktorej vedie aj potomstvo Dibarboru a Krížikovú. "Veď nuž ak je poriadny a z našej viery, môže byť aj generál." Tí už ale patria do novej doby, kostol navštevujú len naoko, klotové rukávy a byrokratické pečiatky tajne vymenili za proletársku inštalatérsku brašňu a kormidlo dunajského propeleru. "Zničili ste ma! Ponížili! Zradili úradnícky stav!" Zničený patriarcha sa utieka k viere, ale ani toto stáročné stabilné útočiskou už nie je čo bývalo. "Prekrstiť! Všetko prekrstiť! Na masovom základe! Sám biskup vykoná obrad!" Výborne zahratá dobová komédia o strete starého a nového si podáva malomeštiacke prežitky, v jednom momente sa spomenie aj aktuálna téma menovej reformy ("Stálo nestálo, to je fuk! Peniaze tratia prepadnúť, bude tu aspoň vercajk!"), filmu dominuje vynikajúco zarputilý Jariabek, pamätníci pri víne v prešporských viechach dumajú kedy sa svet navráti k pôvodnému stavu a bonusom je plno záberov na už stratené bratislavské končiny. "Všetko sa to odvracia od boha, ako má byť potom dobre na svete?!" Za štyri pekné kázne úplne bez politiky len s jedným povinným spomenutím mieru. "Pánubohu netreba udávať, vidí..."