Národní klenoty - Série 2 (2017) (série)

Velká Morava - Kolébka našich dějin (S02E07)

(epizoda)

Slované přišli na území dnešní Moravy zřejmě v průběhu šestého století. Byli to především zemědělci, kteří hledali úrodné nivy. A řeka Morava jim poskytla to, co potřebovali. Na území Moravy, Slovenska a Maďarska postupně vzniká první stabilní knížectví západních Slovanů ve střední Evropě. Na přelomu 8. a 9. století začalo na Moravu pronikat především z Franské říše křesťanství a pravděpodobně po roce 860 se na toto území dostali byzanští učenci Cyril a Metoděj. Archeologové zde nalézají neobvyklou koncentraci kostelních staveb. Říše zanikla v 10. století, ale o jasných příčinách rozpadu archeologové diskutují. Z dosavadních nálezů jsou schopni vysledovat např. osídlení a strukturu tehdejších sídlišť, náznaky privátního vlastnictví, oddělování usedlostí... Mnohé naznačuje, že šlo o tzv. přechodovou společnost, která se posouvala od kmenového zřízení k zřízení státnímu se zárodky institucionalizované moci. (Česká televize)

Frajer42

Jelikož je historie Velké Moravy zahalena hustší mlhou tajemství než ženská nálada, tak toho tentokrát opravdu nebylo mnoho k ukázání a tato epizoda je věnována takové historické sondě o odhadech počátků našich dějin. Konečně mi to někdo vysvětlil příjemným a srozumitelným způsobem a pochopil jsem například, co tu Cyril s Metodějem tenkrát chtěli. [80 %] ()