Chlapec pojídající ptačí zob

(festivalový název)
  • Řecko To agori troi to fagito tou pouliou (více)
všechny plakáty

Netrpělivě očekávaný debut jednoho z největších talentů řeckého filmu sugestivním způsobem přibližuje tři dny v životě athénského mladíka, který je bez práce, bez přítelkyně a nemá co jíst. Jediným blízkým stvořením, s nímž se dělí doslova o všechno, je jeho kanárek. Osobitý Lygizos drží svého hrdinu důsledně mimo sociální souvislosti a ke kritické situaci v současném Řecku, kde nikdo neplánuje déle než na půl dne dopředu, se vyjadřuje alegorickým způsobem. Radikálně intimistický, bressonovsky laděný snímek je fascinující vizuální skládankou o urputné snaze zachovat si vnitřní svobodu a lidskou důstojnost za časů krize. Yannis Papadopoulos, kterému režisér psal titulní roli „na tělo“, podává neobyčejně sugestivní herecký výkon založený na naprostém splynutí s hrdým a citlivým osamělcem. (MFF Karlovy Vary)

Mata

Kdyby bylo uvedeno jako studie psychotika, tak mozna. Ale jako film "o mladikovi, ktery nema co jist" ani nahodou. Pokud pristoupim na to, ze nejde o radoby-efektni pozu a ze chtel reziser neco rict, pak nam vypravi bud uplne neco jineho, nez je uvedeno v pruvodnim textu, a nebo to dela NAPROSTO spatne. Lygisos nedela veci protoze musi, ale protoze chce. Krmi kanarka na balkone z okna kuchyne misto aby vysel na balkon, dava si ucty za zatylek, ji svoje sperma. Protoze chce a nebo musi z jineho duvodu, nez je hlad a financni nouze. Ale celou dobu jsme uvadeni do kontextu, ze problem je v nedostatku penez - zastavarna, soused, vystehovani... Ten film je proste spatne udelany. ()

dj.coffee odpad!

Jedna z nejvetsich hovadin, jakou jsem kdy nevidel, protoze se to ani nedalo dokoukat. Jestli se dneska za umeni povazuje odkryvani tabuizovanych temat, pak bych mohl natocit kazde rano umelecky snimek :-). ()

viktor.danek

Herecky a místy i vizuálně silné. Jinak naprosto prázdné, ublížené, vulgární, falešné, laciné, nedomyšlené a hlavně směšně pozérské. Avšak podle fronty na fotografování s Janisem Papadupoulotem po projekci na KVIFF soudě, mnohé dívky v sále pojídání spermatu zaujalo. Zřejmě nějaké zadostiučinění. ()

Paatej

Krize v Řecku má mnoho podob. Na jednu stranu chápu chuť tvůrců popsat tendle problém zevnitř, navíc očima mladé generace, na druhé straně mi ale trochu uniká jejich snaha šokovat. Celé mi to přišlo trochu zbytečné, ikdyž se můžeme ohánět termíny jako "důstojnost" nebo "vnitřní svoboda". Naturalistickou složku vynechám, o tom už bylo napsáno dost a zase tak strašně mě to nepohoršovalo, ale to co by vydalo na sloupek v novinách natáhnout na 85 minut a hluchá místa proložit nesouvisejícími scénami mi přišlo dost mimo. Zahrát hlavní roli ale chtělo koule, proto 2 hvězdy. ()

404ErrorFace

Übermenschen na čsfd v tom majú jasno. Odpad za film, ktorý sa na nič nehrá, je presvedčivý a má čo povedať. A všetci, čo nezdieľajú ich nadradený filmový vkus, sú retardi. ()

Vořežprut

Na tomhle filmu byl asi nejlepší ten pán, který seděl vedle nás a neskutečně hláškoval při slavné scéně. Ta by mi ještě tak nevadila, i když jsem odvracel zrak. Ale vadilo mi, že vůbec netuším, co tím chtěl básník říct. Nic mi to nedalo a očekávání bylo mnohem větší než samotný filmový zážitek. ()

Once Upon a Time in Vary

Once Upon a Time in Vary

14.07.2012

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012