poster

Arbitr

 • Arbiter, The

 • Estonsko

  Kohtumõistja

  (Estonsko)

Drama

Velká Británie / Švédsko / Estonsko, 2013, 103 min

Režie:

Kadri Kõusaar

Scénář:

Kadri Kõusaar
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kmotr
  **

  Rozhodně nepovažuji film za provokativní, stejně tak ani otázky, které jak uvádí anotace, mají být zneklidňující. Chladný severský počin směřuje neznámo kam a distancem, který ve vztahu k divákovi zaujímá se pro mě celá podívaná stala nesnesitelně dlouhým a zcela nezajímavým, nudným zážitkem.(1.7.2013)

 • Katullka
  **

  Špatně zpracovaný velmi zajímavý námět. Neintimní, málo uvěřitelný. Dost příšerné herecké výkony. Za všechno může silně nezvládnutá režie. Není však vše ztraceno - kamera je dostatečně ambiciózní, tak si můžete alespoň užívat ji. // 48. Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary, 2013(7.7.2013)

 • StarsFan
  **

  Námět pro krátkometrážní film roztažený do podoby celovečerní. Zpočátku zajímavé, po přibližně třetí zastávce hlavního hrdiny už po myšlenkové stránce rutinní. Zvlášť pokud máte alespoň nějaké znalosti v oblasti politické filosofie a dokážete zhodnotit politickou teorii i bez toho, abyste museli vidět desítky příkladů její aplikace do praxe. Hned v úvodu jsem si tedy vzpomněla na paralely s některými historickými událostmi a filosofickými myšlenkami (důležitost autonomie v díle J. S. Milla, Isaiah Berlin a jeho dva koncepty svobody, Rousseau a jeho "general will") a následně hodinu a půl sledovala, jak ty samé aspekty pomalu objevuje i film.(30.6.2013)

 • Isherwood
  *****

  Pravicovější film, než instruktážní video pro mladé rekruty Dělnické strany. Chladná, odtažitá severská provokace, která se do kůže zarývá právě tím, jak si drží nekompromisní odstup od diváka. Ta proměna mladého sympaťáka v arbitra lidského práva na bytí je až příliš dobře zpracovaná na to, než aby o ní nešlo po skončení dlouze nepřemýšlet. Machiavellistické „účel světí prostředky“ se při budování hrdinova plánu nezastavuje před ničím, tudíž emocionální vrchol přijde už s vkládáním meče sv. Vojtěcha, ale na razantnosti a diskutabilnosti jeho činů to nepoleví, spíše naopak. Se samolibým výrazem na sebe koukám do zrcadla a zvedám palec nahoru.(1.7.2013)

 • Seabeast
  **

  Kontroverzní, zneklidňující a pokládající řadu otázek. Z počátku lehce zakřiknutý vědec John však postupně poodhaluje, co je jeho skutečnou "prací" a ve sledu vskutku mrazivých scén vychází najevo i motiv jeho činů. Představte si oficiální instituci, která rozhoduje o naší společnosti a nechává žít pouze ty, jenž mají pro lidstvo a planetu nějaký užitek. Ve filmu je tato situace naznačena ve formě představy hlavního hrdiny a on sám se s rolí "Arbitra" maximálně ztotožňuje. Přiznám se, že po shlédnutí jsem nevěděl, co si mám vůbec o tom všem myslet a popravdě nic ve mě snímek nezanechal.(14.8.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace