Arbitr

Velká Británie / Švédsko / Estonsko, 2013, 103 min

Kadri Kõusaar

Kadri Kõusaar
  • Kmotr

Rozhodně nepovažuji film za provokativní, stejně tak ani otázky, které jak uvádí anotace, mají být zneklidňující. Chladný severský počin směřuje neznámo kam a distancem, který ve vztahu k divákovi zaujímá se pro mě celá podívaná stala nesnesitelně dlouhým a zcela nezajímavým, nudným zážitkem.(1.7.2013)

• wikked

Průměrný film s nepříliš koherentním a zapomenutelným dějem, který se mi po projekci zcvrkl na hrstku scén. Jednoduchá myšlenka rozvedená do 100minutové podoby, aniž by ale byla scénářem opodstatněná. // KVIFF 48(4.7.2013)

• Enšpígl

A to mělo být přesně co ? Scéna - hlavní hrdina v určitý situaci...střih...scéna - hlavní hrdina v určitý ale uplně jiný situaci. Co ? Jak ? Proč ? tím se pani Kadri neobtěžovala a jestli má film vyvolávat znekludňující otázky tak ve mě se filmu podařilo vyvolat hned dvě. Nebudou už další pdobný filmy, že ne ? Přečetla si paní Kadri na wikipedii význam slova dramaturgie ?(20.9.2014)

Konečně jsem se zase podíval na film, nad kterým jsem musel na tvrďáka přemýšlet, jak po skončení filmu během titulků, tak celý druhý den. Není to jednoduchej kousek, ale vizuálně se mu málo kterej vyrovná. Když už Vás těžce filozofickej příběh nezaujme, což osobně nechápu, tak si divák zaručeně musí smlsnout na překrásné kameře, která zabírá anglický venkov a řekl bych, že i kus Severu. Nejspíš právě Estonsko. Nic jiného estonského jsem totiž ve filmu ani neviděl. Teda až na estonského herce Taavi Eelmaa, který je zároveň jednou z nejvýraznějších tváří skandinávských filmů a stejně tak i nejvýraznější tváří tohoto filmu. A to i přesto, že se tam vlastně objeví hodně krátce. Každopádně i hlavní role se povedla. Herec Lee Ingleby mě ze začátku přesvědčil, že tenhle film by mohl být pro diváka vstřícný, aby mě následovně dokázal, jak odměřený ke mně bude. A přiznám se, že tak odměřený a depresivní film jsem hodně dlouho neviděl. Z těch myšlenek a názorů mi bylo fakt strašně, zle a depresivně. Ale stálo to za to. Takový film se k divákovi nedostane každý den, stejně tak překvapivě dobrá filmařina s úžasnou kamerou.(5.6.2014)

• jamalka

Prvotní myšlenka je jistě zajímavá, ale celkové zpracování scénáře příšerné, dosti nepovedené.(8.7.2013)

• - Natáčelo se v Shropshire ve Velké Británii a Tallinnu v Estonsku. (Cheeker)