Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

POMO

Prekvapivo nápadité a dobre fungujúce dobrodružstvo, ktoré baví, neuráža a hlavne - ani po toľkých desaťročiach nepôsobí smiešne. Žiadne ukecané predohry, žiadna snaha o toporné ekologické myšlienky. Miesto toho pekná baba v plavkách v náručí netvora. Ten vstupuje na scénu hneď na začiatku, nechýba parádne atmosférická bažinná lokácia ani nepredvídateľný dej. Keby si film udržal až do konca napätie a kúzlo prvej polovice, dal by som 4*. Opakovaným pokusom o útek z močiaru a likvidácii monštra by neuškodilo trochu invencie. ()

EdaS

Jak moc mám ostatní universalovské horory (snad jen s výjimkou Draculy) rád, tentokrát jsem se dost nudil. Přijde mi, že úplně absentuje charakteristická atmosféra a napětí. Příšerák se sice snaží a hlavní hrdinka má ladné křivky, víc než za tři to ale stejně nebude. Od Jacka Arnolda doporučuji radši Tarantulu nebo The Incredible Shrinking Man. ()

Tsunami_X

Nečekejte naivní béčko. Netvor z černé laguny je solidní sci-fi horor točený převážně v exteriérech a se zajímavým dějem. Hluboko v amazonských pralesech objeví vědec ruku (o fosílii se jaksi nejedná) ve skále. Pochopitelně ji nemůže zařadit k žádnému druhu a tudíž se se svým nálezem rozjede okamžitě za svým přítelem. Už cestou ho pochopitelně napadne, že by se mohla uspořádat nějaká ta expedice. Přítel je nápadem výpravy do hloubi Brazílie nadšen. Brzo skupina nachází bohatého mecenáše a dalšího zapáleného vědce. Vše je připraveno k vyplutí. Mezitím si netvor nachází své dvě první oběti a to domorodé pomocníky, kteří zůstali střežit místo zajímavého nálezu. Naše parta přijíždí na kocábce jménem Rita s kapitánem, který v prvních deseti minutách preferuje ruský přízvuk, který je ovšem následně zcela pryč (??!). Po neúspěšném hledání navrhuje kapitán cestu do Černé laguny, ze které se ještě nikdo nevrátil živý, ale co už. Následují dvě nudné potápěčské scény, přičemž při té druhé už se alespoň dočkáme zobrazení celého monstra. To se musím přiznat je asi největší klad celého filmu. Maska je povedená a žabí muž dokonce v obličeji předvádí mimiku(bodejť by ne, když na svou dobu stála celková úprava pomerně extrémní sumu a to 12 000 dolarů). Pravda na konci si režisér mohl práci s detailní záběrem odpustit, ale i tak je to příjemné překvapení. Monstrum ze zřejmě zamiluje do ženského osazenstva Rity, čímž je mladá, šik a dost často vřeštící slečna. Následuje pár peripetií, opět se dost potápíme (sluší se podotknout, že na podmořské natáčení byl přibrán druhý režisér) a konečně se něco začíná dít. Monstrum opět útočí. Další domorodec, kterému nebylo věnováno prakticky žádné okýnko filmu, mizí. Mecenáš si jde tvrdě za svým a chce netvora sprovodit ze světa(tvrdí, že to bude nejlepším důkazem o jeho existenci). Naopak frajer a přítel fešné slečny je opačného názoru. Chce si ho jen vyfotit a u té příležitosti si zafilozuje (zapindá) o tom, že ve vesmíru je neskutečně mnoho životů a co když je toto jeden z nich. Taky ho napadne, že vlastně nemusí být nijak zlý, protože přece jenom jsme mu vlezli do jeho přirozeného prostředí. Což je pochopitelně pravda. Netvor je trefen harpunou a mizí pod hladinou. Partička dostane dobrý "ekologický nápad" a to že do vody by se mohl nasypat nějaký ten jed. To je ovšem neúčinné, ale i tak se netvora podaří polapit. Záhy však uniká. Na lodi vznikne roztržka, která je korunována dost teatrálním pěstním soubojem. Ujet není kam, jelikož netvor zatarasil jedinou únikovou cestu dřevem. Takže zpátky do vody......Stvoření jsem fandil od začátku až do konce, protože když vám někdo přijede do baráku a začne tam dělat bordel, není to nikdy nic příjemného. Tento film je takový pravěk survival hororu (příklad za všechny je Predátor) a spoléhá na postupné odhalování monstra, omezený (paradoxně volný) prostor a určitou partu lidí. Proto trochu vadí, když se nás na konci režisér pokusí vylekat netopýro-ptákem zavěšeným na dratkách. Jak už jsem řekl, valná většina záběrů je točena v exteriérech. Sice je tu sem tam nějaká ta zadní projekce a papundeklová jeskyně, ale skutečné prostředí dodává snímku šmrnc a zajímavost. Na konci proto převládají kladné pocity. I když fandil jsem trochu jinak. () (méně) (více)

Goldbeater

Ač se může Netvor z Černé laguny sebevíc tvářit jako další umělý béčkový horor černobílé éry, není tomu tak. Jde o skvěle natočený a napínavý snímek, kterému nechybí fajnoví herci a velmi dobře vytvořená příšera, jejíž vzhled vypadá opravdu skutečně (ano i na rok 1954), a stala se tak velmi známou ikonou. Škoda, že hodně lidí by dnes nevědělo, do jakého snímku pasuje. Mně se tenhle horor velmi líbil. Má samozřejmě pár detailních vad, jako třeba že v Amazonce je voda průzračné čistá jako v moři, což je málo uvěřitelné, ale tenhle a pár dalších nedostatků vám dojem z filmu určitě nezkazí. Jde o skvělou klasiku. S odstupem času pokládám tohle dílo za skutečně velmi kvalitní. ()

PKD

Je to prostě neoddiskutovatelná klasika let 50. a dál, jejíž vliv sahá až daleko za černou lagunu a zasahujíc až do Červeného Trpaslika. Ne, fakt. Má pochvala směřuje k výtvarnému oddělení, které vytvořilo nadčasový oblek onoho Ne-tvora a ty úžasné plavky černovlasé svlečny, jejíž obočí by jí záviděl i Brežnev.:))) Ekologickovědecký podtext tu je sice možná skrytý, leč pro mne osobně viditelný a já se vůbec nedivím, že se Pán-žábra začal chovati tak jak se choval, páč střelit do vás harpunu, to by nadzvedlo i mrtvého. Potěšil Whit Bissell, který o 6 let později účinkoval v jiné squellé SF klasice, The Time Machine. Arnoldova režie je jako vždy, pevná a jistá a nelze jí v podstatě nic vytknouti. Ten chlap, prostě..uměl. Film odsejpá a vám příjde, že trval snad 30min. namísto 80min.;-) Podvodní (nikoli podvodné) záběry byly jistě náročné, ale vyrobeny s jasnou a efektivní účelností a scény, kdy se Ne-tvor plaví pod vodou synchronně s dámou na hladině a vytváří tak skoro zrcadlový obraz, patří k vrcholům tohoto i 2.dílu. Překvapil též slušný počet mrtvých. Název lodi Rita, možná sice přímo neodkazuje na jistou R.Hayworthovou, ale je pěkný.;-) ()

• Jenny Clack z univerzity v Cambridge našel v místě, které dříve bývalo bažinou, fosílii obojživelníka, kterou pojmenoval Eucritta melanolimnetes, tedy doslovně Netvor z Černé laguny. (Mr.Hudson)
  • Fyzický vzhled Netvora byl vytvořen podle Oscara, tedy sošky, kterou každoročně uděluje Akademie filmového umění a věd. (Mr.Hudson)
  • Julie Adams poznamenala, že natáčanie filmu bolo mimoriadne príjemné a herci a štáb spolu vychádzali celkom dobre. Vysvetlila tiež, že voči netvorovi cíti súcit. (westerns)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)