Zmizení Eleanor Rigby: Ona

• Česko Zmizení Eleanor Rigbyové: Ona (více)

Režisér a scenárista Ned Benson natočil najednou dva filmy vyprávějící jeden a ten samý příběh, příběh dvou mladých lidí, Conora a Eleanor. Prožívají opravdovou lásku a štěstí. Společný život a radost z něj ale nečekaně protne osobní tragédie, na kterou nebyli a ani nemohli být připraveni. Jejich do té chvíle pevný vztah se v tom okamžiku hroutí. Conor a Eleanor na stejnou událost reagují pro ně nečekaně odlišným způsobem. Jsou zmatení, cítí se být druhým nepochopení a opuštění. Ztrácí schopnost pochopit jeden druhého. Ve snímku Zmizení Eleanor Rigbyové: Ona, pozorujeme Eleanor, která se snaží překročit trosky zničeného vztahu a svým odchodem z něj najít sama sebe a ztracenou životní rovnováhu. Ve filmu a zároveň tomtéž příběhu, Zmizení Eleanor Rigbyové: On, věnovaném především subjektivnímu pohledu Conora, sledujeme jeho usilovnou snahu spojit se s Eleanor, překonat vzájemné odcizení a společně obnovit jejich dříve tak intenzivní lásku. (CinemArt)

PATJA

Vyjma ústředního depresivního motivu toho film příliš navíc nenabízí. Rozhodně nejde o strhující film, ani na něm není nic vizuálně uhrančivého, jak se snaží tvrdit popisek. To je úplně vycucané z prstu. Po dokoukání podle mě velmi brzy zjistíte, že vám v hlavě vlastně vůbec nic neutkví. Není ani co. ()

arkie

Myslim, ze je tazko hodnotit obe verzie filmu, kedze sa nedaju vidiet naraz. Videl som Her ako prvu a asi to bolo dobre, kedze jadro pribehu sa tu odhaluje velmi pomaly a je to omnoho emotivnejsi film.   James McAvoy aj Jessica Chastain su tu vyborni a rozhodne sa to oplati vidiet. Tato verzia ma podla mna o cosi lepsi scenar. ()

blondboss

Opäť Bensonovo nahliadnutie do tajov milostného vzťahu, tentokrát z jej pohľadu. Musím povedať, že dám o kapánek nižšie hodnotenie ako "jeho verzii", nakoľko tento jej pohľad mi nesedel až tak, ako som očakával. Ale to bude asi tým, že som chlap a rozmýšľam ako v tomto prípade On. Toto bolo na môj vkus jemne chaotické a aj keď to vcelku slušne zobrazilo typické neduhy ženskej psychiky, predsa len mi tam niečo chýbalo. Preto uberám hviezdičku, ale inak stále slušný počin v rámci romantického žánru. 65 % ()

Devilskitten

Jak jsem již psala u části Him, tato mne oslovila o něco méně. Především protože jsem viděla oba díly po sobě. Chci ale hodnotit film jako celek a tomu nemám naprosto co vytknout, má stejné kvality jako část Him, od silného, emotivního příběhu, přes senzační herce až po skvělé zpracování. Nebudu se ale opakovat, proto jen zkráceně: Film si mne naprosto získal a jsem velmi zvědavá jak to s nimi bude dál... ()

bmolko

Civilni, intenzivni, emotivni a bolestiva studie vztahu z jeji perspektivy. Spickovy herecky vykon Jessicy Chastain. ()

ProfiDivak

Táto verzia je vzhľadom na aktivitu oboch zákonite dlhšia. Pred takouto formou emancipácie dávam dolu klobúk, rovnako ako pred postavou profesorky na výške, ktorá si moje sympatie získavala od nuly. ()

Zaba

JEJÍ verze je dobrou ukázkou ženských myšlenkových pochodů. Frustrace ze vzniklé situace. Nesmyslnost bytí a následné hledání nového smyslu života. Potřeba samoty a klidu na vypořádání se s životem, který se obrátil o 180°. JEJÍ verzi jsem prožívala mnohem intenzivněji... možná proto, že mě se to nestalo... měla jsem štěstí a hned 2x. Nedovedu si to ani představit - musí to být příšerné. ()

anaad

Verzi ON jsem bohužel neviděla (i když právě na ni jsem byla i zvědavá víc), takže mohu verzi ONA hodnotit jako samostatný film. Nedá se říct, že by takto nefungoval nebo že bych se nudila, ale něco tomu dost znatelně chybí. Problém je asi v postavě Eleanor, celkem chápu proč je tu tolikrát zmiňováno, že ženy spíš kladně hodnotí verzi ON, postava Eleanor totiž lítá ode zdi ke zdi, je hodně nekonzistentní. Jistě prožila tragédii a tak se dá pochopit každá z jejích poloh, to kdy působí jako by byla po psychoterapii a teď se snažila působit tak jak se od ní čeká, její smutek v další poloze i rozjívená rozvernost odpovídající mladičké dívce (přičemž právě toto řešení "svobodná studentka" jí nabízí matka), nicméně to by to vše muselo být nějak jinak poskládané, s jinými přechody z polohy do polohy. Zajímavé ale je, že tyto nelogičnosti v okamžicích kdy je s Conorem mizí, tady jsou scény dokonce i emotivní což ve spojení s žádnou jinou postavou nefunguje. ()

tuntik

Po HIM...a všetko do seba zapadlo... Viola Davis by snáď zaslúžila Oscara za vedľajšiu rolu. Bola perfektná. ()

gunko

Ďaleko horšie ako On. Ak sa človek chystá pozrieť si jeden z týchto dvoch, silne NEodporúčam tento. Zároveň sa nič nové človek nedozvie, oba filmy majú ten istý dej s tými istými informáciami, nič naviac. Takže možno preto zhliadnutie druhého po prvom je nuda ... ()

ragtime

Tieto 3 na seba naväzujúce filmy ani nie je vhodné hodnotiť samostatne, ale pekne v jednej recenzii, napriek tomu ako sa od seba líšia. Ústredný pár zachytávame vo chvíli, ktorá je postrachom všetkých rodičov a pri pomyslení na ňu, mi zviera žalúdok. Aj keď sa presne nedozvieme, čo sa stalo, Ned Benson nám to dostatočne chrstne do tváre a pomaly sledujeme rozklad jedného sľubného vzťahu. "Ona" je štúdiou obyčajnej ženy v neobyčajnej situácii a nevzbudzuje veľa sympatií (aj keď tu je na mieste povedať, že ja ako muž to určite vnímam inak a každý si na to musí urobiť názor sám). "On" je zase príbehom človeka zmýšlajúcim racionálne a sledujeme postupné hojenie starej rany, ku ktorému on potrebuje toho človeka, s ktorým sa snažil vytvoriť v živote niečo zmysluplné. "Oni " je naprosto zbytočným filmom, ktorý len sumarizuje oba filmy dohromady a k tomu ešte veľmi nešikovne, útržkovito a v podstate zráža na kolená celú snahu o podanie silného emotívneho príbehu. Nerozumiem rozhodnutiu režiséra (alebo celého štúdia) a neviem si predstaviť, či by ma zaujímali ony dva filmy, keby som ako prvý zhliadol "Ich". Aj z finančného hľadiska to bola len záťaž. ()

Jizi

On a Ona fungují jako zrcadlová kniha, čtete stejný příběh, ale pokaždé v jiném jazyce. Zatímco on je laděný do modrých tónů a poměrně rychle vám odkryje schéma událostí (velká láska, obrovská ztráta a snaha se s ní vypořádat, jak jen to jde), ona v teplých barev by bez předem shlédnutého Něho by naopak asi nedávala moc smysl, protože její příběh je roztříštěný jako ona sama. Ale copak by mohla matka, která ztratila tak brzy dítě, být jiná? On jde dál, jak umí - snaží se žít a pokračovat, ona zjišťuje, že vlastně neví, jak by ten krok měla udělat... Je to velice silné vyprávění se skvělými hereckými výkony, ze kterého mrazí (protože co by asi zbylo z vašich manželství, kdybyste si museli vypořádat s tím samým? Já nevím...). ()

lucienecek

Její pohled je tak bolestný a tak moc hluboký. Hledání sama sebe po těžké životní "zkoušce". Hledání směru kudy jít, kudy se vydat a s kým. Chtění vrátit se zpět tam, kde byla dříve. Jessica Chastain, její roli jí naprosto věřím. Přesvědčila mě naprosto ve všem. V té bolesti, v tom smutku, v tom rozhodování, ve své náladě a rozpoložení. Věřím jí i slzy. Dokonalý film o niterných pocitech a těžkosti života. ()

imanicornyt

Abych pravdu řekla, tolik jsem od toho filmu nečekala. Hlavní postavy mi byli od první minuty nanejvýš sympatické a sledování jejich vzájemné nenávisti, lásky i hledání podpory, porozumění a snahy dát dohromady střepy z kdysi tak dojemného a láskyplného vztahu jsem si opravdu užila. Velmi mi vyhovovalo občasné nevědomí a nezodpovězené otázky, které vám začaly dávat smysl až ve chvíli, kdy jste dokoukali i druhý film nebo konec, ze kterého si každý vezme něco jiného. Musím ale s jistotou podotknout, že film Ona mě uchvátil mnohem více než On a pohled na svět ze strany Eleanor, mladé ženy která si prošla peklem a za snahy vymazat minulost hledá sama sebe, byl pastvou pro oči. Množství emocionálního napětí a nádherných hereckých výkonů Chastainové filmu dodalo ty správné barvy a já můžu tento snímek jedině doporučit. ()

suomifilm

Druhá polovica skvelého dvojfilmu. Krásne je vidieť, ako tú istú situáciu vnímajú obe pohlavia odlišne, prípadne ako rôzne si ju zapamätajú. Skvelé herecké výkony, v JEJ pohľade najmä Viola Davis ()

dragon'88

Hodnotenie pre obe verzie: V pribehu je vela vynechaneho a tak ani nie je mozne spravit si relevantny nazor na konanie postav. Pribeh mi pripada plytky a nevysvetlitelny. Her sa takmer neda vydrzat, plynie pomaly a tvari sa smutne, no nic nevysvetli. Him je realistickejsii a deje sa tam viac zaujimavych veci, takze to ubehne rychlejsie. Them je zlepena blbost a pokial Her/Him sa da ako-tak ospravedlnit subjektivnym pohladom, toto by mal byt vyvazeny pohlad, no miesto toho to len ukazuje na plytkost a neuveritelnost pribehu a postav. Her 2*, Him 3* = 2.5* ()

pouzivana

Viděl sem jen tuto část a na Jeho se už asi nepodívám. Ten film neměl snad vůbec, žádnej vývoj, nebo spíš sem nepostřehl impulzy, které by ji k němu přivedly, prostě se to jen dělo. Ono se toho tam moc nedělo. Dvacet minut před koncem sem se díval, kdy to skončí. Ale celkem příjemně natočené a zahrané. ()

Levice05

Je zajímavé, jak ženy hodnotí lépe verzi ON, protože se jim zdá verze ONA sobecká, a muži naopak. Mám dojem, že obě verze jsou spíše o "NÍ". ON se v jejím příběhu moc nevyskytuje, je tu mnohem více prostoru pro "JEJÍ" emoce a utrpení. Oba jsou ale životní tragédií postiženi stejně, jenom to jinak navenek prožívají a trpí také proto, že o tom nedokáží mluvit spolu a "řešit" to spolu. Skvělé výkony podali nejen James McAvoy a Jessica Chastain, ale v této verzi příběhu i Viola Davis jako vyučující a William Hurt a Isabelle Huppert v roli "JEJÍCH" rodičů. Každý se s bolestí vyrovnáváme po svém, ale bolest může být poloviční, pokud ji sdílíme se svým nejbližším, který je postižen stejně. ()