Canyons, The

Bret Easton Ellis

John DeFazio

Braxton Pope
  • SaNcHeZ_cz

Popravdě musím říct, herecký výkon Jamese Deena (ze kterého jsem měl největší obavy) mi přišel jako jedna z těch nejlepších věcí na tomhle snímku, ne že by ten výkon byl nějak vyloženě dobrý, jen není úplně matérský, jako je tomu u ostatních. Nejenom dalších pornoherců ale i jako třeba celá slavná Lindsay Lohan. Jinak ale v podstatě film o ničem. Zpracování jako soft porno, místy solidně otravné užívání subjektivní kamery a v podstatě film tak trochu o ničem.(21.8.2013)

• Vampireman

Na googlu si najděte fotky nahé Lindsay Lohanové a tím s Canyons skoncujte. Jedná se o povšechně nevyužitou záležitost.(20.10.2013)

Schrader natočil hollywoodskou satiru jako porno. Každý tu s každým vyjebává, obrazně i doslova. Tím je samozřejmě ospravedlnitelná i ta prázdnota a doslovnost dialogů, včetně (porno)hereckých výkonů, u kterých je těžké říct, zda jsou záměrně nadsazené nebo prostě podprůměrné. Jako koncept je to zábavné, jako film už to tolik nefunguje.(4.8.2013)

Nízkorozpočtové / nehollywoodské / satirické drama (nejen) o Hollywoodu, které má to štěstí, že se v něm obnažuje + hraje (a ne špatně!) průserářka Lindsay Lohan a mihne se i Gus Van Sant v roli psychologa. ~ Na vzájemné interakci čtyř pěti postav při přípravách nového filmu je ukázána chorobná touha MÍT POD KONTROLOU sebe i všechno okolo sebe (věci i lidi), touha rozhodovat / přikazovat / řídit / režírovat / ovládat, abych z toho co nejvíc profitoval. To však plyne z nedostatku sebedůvěry, z obavy před svým okolím, z obavy před světem, před životem… ~ Film prostoupený lží a nedostatkem respektu, potažmo lásky k druhému. Film o egoismu, film vypovídající o vztazích, chování i hodnotách v západní společnosti. V jednom komentáři zde stojí: "…nezajímaví hrdinové se malátně posouvají odnikud nikam, vedou totožné vyprázdněné dialogy, v příběhu, který marně hledá konflikt a pohybuje se v mezích až zbytečné sterility." Dotyčný se plete. Hrdinové mají být nezajímaví. Tito nezajímaví hrdinové se skutečně posouvají odnikud nikam jejich nudnými nezajímavými životy. Skutečně vedou bezobsažné vyprázdněné dialogy v jejich sterilním životě i vztazích… ~ Největší výhrady bych měl ke kameře (i když režie ani třeba střih zdaleka nejsou dokonalé), která působí někdy hodně amatérsky, avšak napětí, kam se děj vyvine dál, dělá z posledního kousku režiséra a scénáristy Paula Schradera nadprůměrný počin. The Canyons tedy celkově hodnotím jako překvapení, které jsem, přiznám se, nebýt příslibu obnažených ňader a Gus Van Santova jména, téměř minul. Nemám problém napálit maximum. ~ ~ Když jste tady, tak se cítíte jako herec? / Všichni jsme herci, ne…? Chci říct, podle situace, ve které právě jsme.(20.8.2013)

• JAn

Na jednu stranu, vzhledem k okolnostem a veškerým problémům, je zázrak, že tenhle film vůbec vznikl, ovšem na tu druhou, kdyby se tak nestalo a zůstal kolem něj jen skandální opar a všemožné povídačky, mohl se z The Canyons stát Ellis/Shraderův opus magnum. Schraderovi s DeFaziem se sice podařilo poměrně solidně zachytit určité aspekty odvrácené strany továrny na sny, nicméně nohy jim ani zdaleka nepodkopává Lidsay Lohan, nýbrž samotný scénář. Ellisův rukopis je nepopiratelný a, - nevěřil bych, že tohle někdy napíšu -, právě v tom tkví základní problém. Tento kontroverzní autor se po sedmi románech očividně kompletně vyčerpal a v The Canyons jen slaboduše recykluje veškeré své motivy a komponuje je v primitivní skládačku bez špetky nadhledu, originálního humoru či příznačné konceptuality. Jeho nezajímaví hrdinové se malátně posouvají odnikud nikam, vedou totožné vyprázdněné dialogy, v příběhu, který marně hledá konflikt a pohybuje se v mezích až zbytečné sterility. Obávám se, že Ellisova nová dráha scénáristy tímto skončí stejně rychle, jako začala. Nečekaným překvapením tak zůstává jenom skvělý slizoun James Deen a troska Lohan, která by měla zvážit svou práci a zkusit kariéru pornoherečky. Alespoň by tak získala nějaké ty fanoušky zpět. The Canyons se tak rozhodně nestanou převratem v Schraderově filmografii, v jaký doufal. Ba spíše naopak.(4.8.2013)