Zrcadlo

Zrkadlo

The Mirror

Drama / Životopisný / Historický

Sovětský svaz, 1975, 108 min

Autobiografické dielo, kde poznáte veľa vecí z jeho života, poznáte tam mnoho historických udalostí, je tam veľa poézie, symboliky, obrazov, len mu chýba silnejší cit. Opäť môžem konštatovať, že je to výnimočné dielo, ktoré vám môže veľa ponúknuť, je hlboké, nedivácke, no menej rozťahané napríklad na rozdiel od Andreja Rubľova, Stalkera, či Nostalgie, ktoré som doteraz videl, ale aj keď ma to opäť upútalo, tak som si to znova naplno neužil. Je to inteligentné dielo, ťažko pochopiteľné s mnohými výkladmi, ako takmer všetky jeho diela, no nezískalo si ma to. Nemyslím, že bolo hocikedy gýčovité, ale zas ani také geniálne.(3.6.2013)

Říkám si, že "Zrcadlo" nepotřebuje zbytečně složité ani obsáhlé komentáře. Je to prostě s láskou natočený, v zásadě velmi jednoduchý film. Jednoduše o lásce.(1.1.2012)

Lars měl pravdu. Nepitvat, nehledat logiku, nesnažit se pochopit, pouze si vychutnávat Tarkovského snovou obrazovou poezii. U mě to fungovalo na sto procent.(27.11.2011)

Tak jako se člověk vidí v zrcadle pokaždé jinak, nahlédnutím do Tarkovského Zrcadla objeví pokaždé jiné já. Je to skutečně nastavené zrcadlo, nikoliv film na jedno odpoledne. Šíře je velká a nahlížet lze neomezeně.(14.12.2016)

• GodComplex

Uplne stejna nuda jako Nostalgie a vetsina ostatnich Tarkovskiho filmu. Umelecky faktor zde navic ani neni na takove urovni, aby si to tu nudu mohlo dovolit jako treba v Solaris. Nekolik peknych lesnich zaberu to vazne nezachrani. 3/10(3.4.2010)

• - Pro efekt větru vlnícího obilí byly použity dva vrtulníky. Stály za kamerou a na příkaz Tarkovského spustily rotory. (džanik)

• - Dokumentární záběry v bahně se brodících vojáků zachycují přechod sovětské armády přes zátoku Sivaš. „Skoro nikdo se odtud nevrátil," píše Andrej Tarkovskij v knize "Zapečetěný čas". „Po nějaké době jsem zjistil, že válečný kameraman, který natočil zmíněný materiál, zahynul téhož dne, během kterého svým filmem pronikl s ohromující silou do podstaty událostí kolem sebe." (Carodej_pes)

• - Sovětské úřady označily film za nesrozumitelný a povolily pouze omezenou, nekomerční distribuci. (raininface)