I am fishead

• Česko Ryba smrdí od hlavy (více)

O manipulujících psychopatech, vládcích světa a moci. V roce 2008 zachvátila svět mohutná finanční krize. Její rozsah šokoval většinu expertů. Spolu s mnoha osobnostmi jsme si položili otázku – jak je to možné? Co je v západním společenském systému hlavou ryby („fishead"), která podle lidového rčení smrdí jako první a způsobuje, že je naše společnost náchylná na nečekané katastrofy takového druhu? Jako by světové elity – bankéři, manažeři i politici – zcela selhali ve svých rolích. Možná stojí za to začít odtud. Kdo jsou lidé, kteří drží moc a jejich rozhodnutí mají přímý či nepřímý dopad na životy milionů ostatních?
Jedna z odpovědí přišla z nečekané strany – od předních odborníků na psychiatrii, kteří díky novým diagnostickým technologiím odhalují nemilosrdnou pravdu: Každý stý člověk žijící v západní společnosti trpí některou z forem psychopatie. Ačkoliv tento pojem zná nepoučený laik spíše z filmů o masových vrazích, ve skutečnosti se jen pouhý zlomek jedinců z této skupiny dopouští násilné trestné činnosti, za kterou nakonec skončí ve vězení. Mnohem větší zastoupení mají neviditelní psychopati mezi námi, jejichž diagnóza je dobře maskována a často není známa ani jim samým. Tito lidé trpí formou poškození mozku a jejich reakce na mezilidské vztahy nevykazují obvyklé rysy, jako je svědomí, soucit či empatie. Přesto (anebo právě proto) bývají podle konvenčních měřítek velmi úspěšní a často zastávají vedoucí a řídící pozice. Mohou být nekontrolovatelní psychopati na vlivných postech hrozbou pro stabilitu komplikovaného řádu západní společnosti? Nepředstavují „fishead", který hledáme?
Ale obraťme na chvíli naši pozornost jinam. Od počátku devadesátých let zahajuje svůj zlatý věk jiný neviditelný fenomén. Dochází k rapidnímu nárůstu spotřeby antidepresiv a anxiolytik (léků proti úzkosti) – jinými slovy pilulek štěstí. Tyto léky milují všichni: pacienti, lékaři i výrobci. Jejich konzumenti bývají výkonní, spokojení, bez zbytečného ostychu. Lékaři si připadají mocní, k zázraku stačí jediný recept. A farmaceutické firmy počítají zisky. Konzumace pilulek štěstí začala být chápána jako moderní a přijatelný způsob řešení psychických obtíží mezi všemi vrstvami západní společnosti. V určitém životním období přiznává užívání těchto léků každý třetí dospělý Američan a výjimkou dnes nejsou ani domácí mazlíčci, kteří končí na antidepresivech po smrti majitele. Avšak pilulky štěstí nefungují jako pračka, myčka nebo jiní pomocníci v domácnosti, které nám přinesla technologická revoluce. Chemický zásah do normálního fungování mozku odstraňuje nejen depresi a úzkost, ale také přirozený pocit zodpovědnosti a schopnost adekvátně hodnotit riziko. A taková změna se snadno promítne do každodenních rozhodnutí. Zatímco na individuální úrovni můžeme činit chybné úvahy v souvislosti s vlastním majetkem a životem, politici a manažeři velkých korporací mají moc činit chybné závěry ohledně majetku a životů nás všech. Zdá se, jako by naše společnost byla plná šťastných lidí. Rozesmáté tváře vidíme všude – v televizi, novinách, časopisech. Jak ohromný posun se udál za pár stovek let, kdy jsme byli obklopeni zejména trpícími tvářemi svatých? Nepředstavuje však naše lačná touha po štěstí – štěstí za jakoukoliv cenu – naprosto chybný cíl, za který jednou všichni draze zaplatíme? „Fishead", který se pokoušíme objevit?
Chceme stále víc. Kdo z nás dokáže říct dost? Co mám, mi stačí a jsem za to vděčný? Chceme více štěstí a nestydíme se ho získávat instantně v prášku, nikoliv jako přirozenou odměnu za dobře vykonanou těžkou práci nebo za konečný úspěch po dlouhém čase sebezapírání. Psychopati touží získat více moci, avšak nikoliv proto, aby ze svých vedoucích pozic mohli prospívat celku, ale pro moc samu, neboť ta je často jedinou náplní jejich prázdných životů. Mezitím se svět stává stále globálnější, lidé závislejší na svém pohodlí, a světové bohatství se nevyhnutelně koncentruje v rukou úzké skupiny lidí. Celý systém začíná být víc než kdy dříve náchylný na selhání globálních rozměrů... V současné civilizaci se obrovská akumulace intelektuálního poznání dostala do masivního nepoměru s emoční vyzrálosti. Nepředstavuje „fishead" celý tento vývoj, ke kterému bez otázek a s velikým úsměvem na rtech důvěřivě směřuje naše společnost? (Česká televize)

JoSte

Zbytečně dlouhá stopáž a roztěkanost (skákání z jedné věci ke druhé bez výrazné návaznosti). Až moc často jsem během sledování přemýšlel, co tím vlastně chtějí říct a proč o té které věci vůbec mluví. Přidávám hvězdičku za velice nadprůměrné (na české poměry) technické zpracování. … tl;dr(w) >>> Prozac otupuje emoce (může z lidí dělat částečné psychopaty). 90 % společnosti tupě (bez přemýšlení) následuje autority, mezi nimiž se tu a tam vyskytne psychopat (člověk bez svědomí). Dá se říct, že společnosti (instituce) jsou sociopatické. Jsme ovlivňováni okolím – nemáme úplně svobodnou vůli. A na konci agitka, aby se lidé aktivně stavěli za dobrou věc a jen nečinně nepřihlíželi věcem špatným. (IMO nic, co by lidé už dávno nevěděli.) ()

Illioplius

Populárno-motivačný dokumentík s pochybnou odbornou výpovednou hodnotou. Ak niekto zrazu uvidí psychopata v polovici svojich známych, zrejme mu to nemožno až tak vyčítať. Veľmi otázne je aj ponímanie dobra a zla v tomto dokumente, ktoré by som skôr nazval iba ponímaním dobra a zla podľa jedného človeka, ktorý tam akurát vystupoval. Objasniť by to chcelo aj tézu o „three degrees of separation“, podľa ktorej, ako bola v dokumente prezentovaná, nás ovplyvňujú naši treťostupňoví známi, no tí za nimi už nie. Pokiaľ bol myslený vplyv priamy, tak s tým nemôžem súhlasiť, lebo určite ma nemôžu priamo ovplyvňovať ľudia, s ktorými som nikdy neinteragoval a ani neviem, že jestvujú. Pokiaľ bolo hovorené o nepriamom vplyve, tak tiež nemôžem súhlasiť, lebo nepriamo ma ovplyvňujú aj omnoho vzdialenejší ľudia, keďže prvostupňoví známi na seba vplývajú priamo (a tí zase na svojich prvostupňových a tak teoreticky donekonečna). Nuž a napokon – ako to povedal ten Havel? – keď sa zachová statočne, tak je to vlastne zo zbabelosti, lebo sa bojí, že sa dostaví pocit, že niečo urobil zle; že uhol (v 00:55:40). Keď tak rozmýšľam, v čom sa to teda vlastne líšia tí dobrí od tých zlých? ()

PEZ

Cesky dokument, ktory je natoceny v Amerike, narativnu vsuvku ma na starosti znamy herec Peter Coyote a je cely v anglictine. Avsak je to dokument len zcasti. Este prva polovica poskytuje zaujimave fakty, napr. ze asi 4 percenta populacie tvoria psychopati, ktori sa bezne pohybuju medzi nami a velakrat tvoria uspesnu mensinu vo vedeni firiem, ci v politike. No postupne sa dokumentarna cast meni na dohady, spajanie nesuvisiacich veci (suvisi naduzivanie antidepresiv s ekonomickou krizou? aj v roku 1929 nastala velka kriza a vtedy antidepresiva neexistovali) az po vieru v to, ako zmenit spolocnost k lepsiemu (myslienky v style Pay It Forward). Ono je to to taka vsehochut zamysleni o pricine globalnych spolocenskych problemov a napadov ako ich riesit. Pacila sa mi cast, kde popisovali vedlajsie ucinky antidepresiv, ako aj vplyv empatie ludi a sirenia pozitivneho myslenia a konania vo svojom najblizsom okoli a jeho nasledne dalsie sirenie v tomto okoli. Sam som si podobnu myslienku osvojil vela rokov dozadu (neskor ju tu rozvija aj Havel). Na druhu stranu prave vsunutie Havla mi prislo umele a nasilu, ako aj uvahy o tom, ako by mohol byt tento svet lepsi. Niezeby sa mi samotne napady nepacili, ale prislo mi to vsetko privelmi zjednodusene a miestami manipulativne. Paradoxne o manipulacii samotny film tiez pojednava. Je dost mozne, ze to spravili autori zamerne. Mne to vadilo. Dost rusivo na mna posobili aj obcasne zablesky loga filmu - kreslenej ryby (asi 20x prebliklo trvajuc asi pol sekundy). Taketo takmer podprahove vsuvky nemusim. Takze zopar udajov, informacii, myslienok a uvah - ano. Vacsina druhej casti pojednavajucej o idealistickom rieseni - nie. ()

Drom

I když jde o poměrně zajímavý dokument, který nadnáší zajímavá témata k zamyšlení, vadilo mi na něm především to, že operuje s pojmy "dobro" a "zlo", jako by se jednalo o pevně stanovené konstanty. A to i přes to, že samotné dílo se téhle problematiky dotýká například prostřednictvím srovnání společenských konvencí týkajících se kouření. Dobro a zlo jsou zástupná pojmenování s významem proměnlivým v čase, ale na druhou stranu chápu, že pro potřeby sdělení této úrovně bylo vhodné pojmout je staticky. Osobně mi dokument celkem nic nového nepřinesl, ale jako výchozí materiál pro masy je to dobré a jako bonus vycpávek a debilit prosté. Dobrá práce. ()

Lucas87

Zajímavý dokument o psychopatech, antidepresivech, empatii, sociálních sítích v souvislosti s finanční krizí. Řeší tu otázky o morálce ? atd... Akorát ten Havel to kazí :/ ()

filhan

Přemýšlejte o svém okolí! Poznejte svého psychopata! Nebuďte nečinní k tomu co se děje kolem nás! Buďte hrdiny pro lepší svět! ()

Krysap

Jako hudební klip by to nebylo špatný, ale jako dokument.. prostě to nešlo dokoukat. Přitom téma je to velmi zajímavý. Ale šíleně mi lezlo na nervy neustálý problikávání rybiček a i to, jak byly cpaný skoro do všech záběrů. Všechno to bylo tak nějak divně roztahaný.. Těšila jsem se, ale jsem trochu zklamaná. ()

Psycho.R

Jasná snaha dostat českou dokumentaristiku do jiných rozměrů. První půlka především o tom, jak to je s psychopaty, druhá spíše motivační video o tom, aby se lidi nechovali jako ovce. Pokud by to natočila USA, což jsem si dlouho myslel, že natočila, dal bych ty tři s lepším přesvědčením, protože vybrat Václava Havla, což je skutečný hrdina do cizího filmu jako motivaci, by pro mě byla pocta jako pro občana, jehož byl tento velikán prezidentem. Ale ne. Film je slaboučký a spíše teoretický. I tak mají scény s Panem Havlem hloubku, proto nechávám 3*. ()

subic

Velmi zajímavý dokument. Jste psychopati nebo aspoň sociopati? Opravdu ne? A chcete být psychopaty nebo aspoň sociopaty? Taky ne? Jste tedy "jen" těmi tichými hrdiny, kteří tiše nesouhlasí s bezprávím ať už na sobě nebo na jiných? Máto i stinnou stránku, když je ke konci dokumentu podán jako etalon ctnosti Václav Havel, což beru jako klopýtnutí autorů z neznalosti některých skutečností o této osobě. ()

lektvar

Pekna ukazka toho ako sa da urobit dokument hovoriacich hlav pekne a putavo len pomocou emocnych ilustrakov a animacie. Takze vizualne velmi pekne a obsahovo... nuze s vehementnou vacsinou z preberaneho problemu neurobime nic. A pokial sa vo velkej firme spravate moralne /tym myslim taku tu hrubu zakladnu moralku, slusnost a statie si za svojim nazorom/, velke spolocnosti vas vylucia ako neprisposobivy elelment. Viem o com hovorim, uz dva dni som na volnej nohe. Nastastie za to nevdacim tomuto filmu, ten som videla dnes prvy krat a iba mi mnohe vysvetlil. A to sirenie dobra funguje, fakt ma zle obchadza uz od detstva klop klop. Dokaz? Pred tyzdnom ma vyhodili, predvcerom som odisla, a dnes uz mam pracu :) ()

Slaboproud

Zčásti dokument, v závěru propagandistické dílko burcující do akce. S obsahem nesouhlasím, vizuálně i hudebně je to ale pěkné, takže se pokusím vysvětlit svoje hodnocení. Dokument začíná tvrzení, že si můžeme být jistí tím, že se lidstvo dokáže čím dál tím víc všechno po*rat a že dnes je "situace kritická". Ve skutečnosti si nemůžeme být ničím takovým jisti. Naopak, lidstvo zažívá technologický, ekonomický a patrně i kulturní vrchol své dosavadní existence. Během existence internetu, ve filmu kritizovaného, jen v Číně 500 milionů lidí vystoupilo ze zajetí chudoby a na světě nikdy nebylo více zemí s demokratickým zřízením, které tvůrci filmu sami preferují. Ale budiž, že situace je opravdu kritická. Dokument následně, byť ze začátku poměrně rezervovaně, vinu hledá v lidech ve vedoucích pozicích politiky a businessu. Jediná citovaná studie top manažerů odhalí, že jejich rozdělení je podobné rozdělení psychopatů v běžné populaci, byť poněkud leptokurtické :-) Krátce na to vypravěč řekne, že svět je do určité míry řízen psychopaty... Ano, do stejné míry jako jsou psychopaty řízeny vlaky a pekárny. Následně se začnou probírat antidepresiva a jejich účinky, včetně snížení empatie. Pak se ale udělá pro film a jeho poselství zcela zásadní krok: domněnka psychoterapeuta, že to, že okolo 20% Američanů má zkušenost s antidepresivy, proto jejich užívání mezi tradery musí být rozšířené a to mohlo vést k realitní bublině. To je neobyčejně odvážná konstrukce, nepodložená jakýmkoliv empirickým důkazem. Ve skutečnosti existuje přesně opačná a skutečně zdokumentovaná teorie: John Coates z Cambridge napsal knihu "The Hour Between Dog and Wolf", kde prokazuje, že naopak nekontrolovaná lidská psychika a hormony ovlivňují chování traderů a zvětšuje bubliny a prohlubuje krize. Takže film se z neexistující premisy pokouší řetězem velmi špatných a manipulativních argumentů donutit diváka k určitému chování. To mi připadá jako počin hodný psychopatů. ()

matti89

Docela nebezpečný dokument, protože dělení na my (ti hodní) a oni (ti zlí) je asi vždycky výsledkem strašlivého zjednodušení skutečnosti. Pokud bych měl hodnotit formu, tak ta je poutavá, profesionální a neskutečně manipulativní; co se týče obsahu, nestačil jsem se divit. Dozvíme se, že nám vládnou "psychopati", kteří můžou za všechno zlo na světě, a pod nimiž my úpíme; i téma, které by se dalo slušně rozebrat - problematika nadměrného užívání psychofarmak v USA - je zjednodušené až na dřeň (co když je celý problém nakonec v tom, že se snažíme najít jednoduchá řešení na složité otázky, tedy přesně to, co dělá tento snímek? Mimochodem, to, že negativní emoce jako smutek či úzkost jsou pro život člověka důležité, formulovali už dávno pánové jako Tillich, May či Yalom, a to s pokorou a nadhledem...). Jediní, kdo ve skutečnosti ve snímku mají co smysluplného říct, jsou P. Zimbardo a V. Havel. A závěr filmu, tedy recept, jak se nadvlády zlých zbavit - tedy "dělejme dobré věci, a tím ovlivněme ostatní, aby dělali to, co chceme my" - je pro mě podivný; proč se nesnažit být dobrým člověkem zkrátka proto, že je to dobré, tedy jako cíl, nikoliv pro to, aby se to vyplatilo, tedy jako nástroj? "Rybí hlavu" to nezlikviduje, ale to puč zdola také ne, protože by se naprosto totožnou rybí hlavou stali právě ti, kteří ji uťali... ()

Nerdvana

Celkem základní tutorial do světa psychoušů. Působí ale hodně neuspořádaně a chaoticky. Jako varovný prstík ale dobré. ()

Desmi

V tomhle dokumentu nejde o konkrétní činy konkrétních mocných lidí. Spíš jde o rozbor vlivu sociopatů, psychopatů a antidepresiv na společnost. Nedozvíte se nic moc nového, kromě dobrého vymezení jednotlivých pojmů. ()

Baldrick

Počáteční opatrné seznamování se s fenoménem "hadů v oblecích" a makléřů na antidepresivech se v druhé půli zvrhne v new age kýč lásky a pravdy a "empatické revoluce". Že se upatlanost fachidiotismu nevyhne ani takovým autoritám jako je herr Zimbardo, je sice smutné, nicméně nepřekvapivé. Z hlediska pánů Míši a Vašíka zůstává otázka, jestli nešlo o pokus o autoterapii, nebo prostě jen o onu zmiňovanou hru mimiky před zrcadlem. Jo, a hlavně nám nešahejte na ty miliardy a začněte to dobro páchat od sebe, holoto!:D ()

deac

Z hlediska morálky velice pochybený dokument. Pasivita stáda jinak v podstatě dobrých jedinců-značně diskutabilní v kontextu dějin USA. Ihned mi v mysli vytanuly vzpomínky na mnohaleté demonstrace proti angažmá ve Vietnamu, při té největší vyšlo do ulic téměř milion lidí a všichni víme, že to nebylo k ničemu a ti váleční zločinci v čele USA dál beztrestně pokračovali. Ano chyba je v systému, pokud kvůli současnému prezidentovi Obamovi, zahynulo za přičinění dronů už několik tisíc civilistů a on je hrdým držitelem Nobelovi ceny za mír, pak žijeme ve světě, který není v pořádku. A vytahovat před kameru Havla a dělat z něj vzor morálky, je směšné. Myslím, že za ten marasmus v kterém u nás žijeme, můžeme děkovat úplně jiným lidem než jemu, mimochodem doufám, že před smrtí si byl plně vědom své vlastní upatlanosti, kterou v tom pochybeném snímku tolikrát omílá. Díky uživatelce Aelita za info o tvůrcích, je pak snadno pochopitelné proč a v jaké podobě snímek vznikl. ()

Great.Gatsby

Taký film o všetkom a zároveň o ničom - nacisti, psychopati, Havel, antidepresíva... Čakal som viac ale v podstate som sa nič nového nedozvedel. ()