• Švédsko

Švédsko, 2011, 79 min

Axel Petersén

Axel Petersén
  • Vesecký

Tak tento film mě neoslovil. Tři řádky obsahu napověděly málo na to, abych se v ději nějak víc zorientoval. Jannw zakládá noční podnik, přitom se mu podaří nešťastnou náhodou shodit autem z lešení litevského řemeslníka, kterého brigádnicky zaměstnává na dokončovacích pracích... A pak by to měl být už především psychologický pohled do duše člověka, který bojuje se svým svědomím, ale navenek se má tvářit, že je vše v pořádku... Mrtvoly se zbavil, ale od okamžiku, kdy se objeví Donatasova dívka, jeho víra v utajení trestného činu hasne. Přesto s mi zdá, že tento pohled nebyl dostatečně propracován, mnoho toho ostatního je jen nakousnuto, ani jsem se nevyznal v těch příbuzenských a přátelských vztazích, natož pak na to, co se dělo při zahájení provozu. Na ten jsem se mohl dívat z pohledu střízlivého člověka na opilou či dokonce zfetovanou společnost. Ale jinak nic. Janne s manželkou a snad bratrem pak odplouvají kamsi pryč, aby se zbavili vědomí viny i těch, kteří na nich vydírají peníze... Dost divný příběh.(23.2.2017)

Co dělat, když je vám už víc jak půl století, Otevřít si vlastní noční klub. A jako majitel máte zdarma vše na co ukážete. Jenže když se tam ukáže vaše sestra (starší) započne katastrofa. CITÁT - Jsi nečekal, viď?........... Povedený příběh, pěkná hudba, kamera předvede co umí a herecké obsazení díky "exotičnosti" je naprosto povedené. Tleskám a možná později přehodnotím na pět hvězd.(29.3.2014)

• Doutas

Tak tohle šlo opravdu mimo mě. Chápu, že zde byla možná snaha o generační výpověď či společenskou kritiku života postarších bohatých Švédů, ale celé to ztroskotává na zcela nepřirozeném a nelogickém jednání a chování postav. A na to, aby to mohlo být bráno jako nadsázka a na ní založená satira, se film zase tváří příliš vážně...(23.10.2014)

• - Neherečka Leonora Ekstrand, představitelka Janneho sestry Jackie, je teta režiséra Axela Peterséna. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve švédských městech Bastad a Göteborg. (Terva)

• - Avalon je osmé album skupiny Roxy Music. Titulní stejnojmenná píseň z alba pak zazní v zásadní scéně příběhu. (Terva)