Attonitas

všechny plakáty

Polícia v opustenom kaštieli uprostred sídliska Radvaň v Banskej Bystrici nájde obhorené mŕtve telo. Študentka Jana má pocit, že je to jej bývalý, ktorému sa po prázdninách nevie dovolať. Navyše z okna privátu uvidí v noci v okne kaštieľa zvláštne tiene. Jej spolubývajúca, študentka filmovej fakulty Elena, sa vydá aj s Kamilom a kamerou do kaštieľa, aby to bližšie preskúmala. V kaštieli sa ozývajú čudné zvuky, vedľa nich z nevysvetliteľných príčin niečo spadne. To ich presvedčí, aby sa na kaštieľ pripravili dôkladnejšie. O týždeň Jana a jej štyria spolubývajúci z privátu, vybavení kamerami a vysielačkami obsadia na noc kaštieľ s cieľom zachytiť kamerami zvláštne úkazy. Netušia, že to, čomu budú čeliť v najbližších hodinách, bude za hranicami ich chápania aj vlastnej existencie. Situácia sa vymkne spod kontroly a zdá sa, že jediný dôkaz udalostí onoho večera sa nachádza na záznamoch kamier. (oficiální text distributora)

6thSun

FF moc nufunguje, páč jednak až nepříjemně často vidíme upocené xichty ze dvou centimetrů a jednak uvidíme i zfilmované myšlenkové pochody. Závěrečná zápletka to ale zabíjí úplně a celé to hází do kategorie WTF. ()

Terva

CITÁT - Vidím ji. Čas 11:25......... Natáčení na záznamové zařízení je příšerný. To může točit každý bez nějakého vzdělání a tak to pak taky vypadá. Příběh je to dobrý, ale chtělo to normální kameru. Ani snaha o jakési "komiksové" rozdělení obrazu, tomu nepomohla. CITÁT - Jdi do řiti s tou kamerou!!......... Koukat skoro celý film na hnusné ksichty z deseti centimetrů je fakt humus a horor. CITÁT - Aspoň sa tvár, že ťa to baví........... CHYBA VE FILMU: Když Eluna (Petra Blesáková), řečená Nina ve 36 minutě přikládá na ohniště velká polena, zůstanou na kupě asi tři kousky polen. Když pak za malou chvilku prochází kolem Peter (Peter Brajerčík) je u ohniště celá kupa polen. Ostatně kolem ohniště a polen se celý film dějí divné věci. Polena mizí, přibývají a zase mizí. Příkladem jsou situace kolem 40, 55 a třeba 59 minuty. CITÁT - Kurva! Do piče! Ty vole!......... Pokud vás nebaví zpíčený příběh, sledujte chování polen u ohniště, je to celkem zábava. Neuvěřitelně strašně jsem se bavil a polena mě donutily se na film dokoukat. Slovenská i Česká kinematografije je stále pod světovou úrovní, což je špatně. Až dokoukám film, půjdu si ven zapálit nějaký táborák a kdo ví, třeba i něco natočím na svůj telefon. CITÁT - Počuj ma dobre......... Ještě jedna zvláštnost: Klášter je starý a schátralý, ale některé dveře jsou jako nové a nalakované. CHYBA VE FILMU: Když Petr (Peter Brajerčík) padá okolo 80 minuty na dveře má na sobě černou bundu. Avšak po nalezení je jen v bílém trikotu. CITÁT - Vydrž, zavolám pomoc....pomóóć.....pomóóc!!!........ Attonitas - Neschopnost pohybu při plném vědomí. Dvě hvězdy za námět. ()

corpsy

Slovenská kinematografia po novom miléniu, vie svoj smer. A je to hororový ( resp. mystery ) žáner. ZLO dokázalo, že na to máme, ATTONITAS to potvrdzuje. Aj keď mám stále v obraze jemne trápne ( ukričané ) herecké výkony a minimálnu originalitu formátu, dokážem si predstaviť kam by sa mali vstrebávať financie slovenských filmových štúdií, či komerčných televíznych staníc. A určite tým nemyslím šou typu TVOJA TVÁR ZNIE POVEDOME. ()

Astaroth12

Už sme došli stará Mama,dialóg z filmu,ktorý je výstižný a presní a hodí sa k tomuto filmu. Bansko Bystrický Found Footage. Už aj na Slovensku sa točia horory,no konečne.A aj zo zatvorenými očami som vedel,že to je Slovensky film a to podla tých dialógov a fraz. Sme na Slovensku a preto herecké prejavy nič moc.Príbeh nebol ničím výnimočný a bolo tu viacero zbytočností,ktoré tam byť nemuseli.Ale aj tak si film vytvoril viac krát veľmi slušnú atmosféru a aj napätie tu malo vzrastajúcu tendenciu.Na strane jednej (ne)originálny príbeh ale na strane druhej žiadna nuda,stále sa tam niečo deje a atmosféra tu bola mrazivá.Ale film zabíja predvídateľná zápletka,tvorcovia sa asi na viac nezmohli. ()

schizmo

Poukud je found footage určitou nízkorozpočtovou odpovědí na standardní filmové řemeslo, pak musí být Attonitas jednoznačně nízkorozpočtovou odpovědí na found footage :D. Jestli se přenesete přes místy teatrální vystupování, přehrávání (přitom obsazení je poměrně sympatické), téměř nulové napětí a těžko uvěřitelné cokoli, zbude vám pouze hustá pointa a titulní / závěrečná naléhavá píseň od Esazlesa, která je beztak lepší, než cokoli co ve filmu uvidíme. Autorům rozhodně odporučuji, aby si vzali příklad z rovněž slovenského filmu Zlo! ()

Lulu13

Horor natočený na mojom sídlisku bol pre mňa povinnosťou a nakoniec to ani nedopadlo tak zle ako som čakala. Herci sympatickí a vcelku presvedčiví, pointa predvídateľná, no cení sa aj snaha o originalitu.... Pre mňa podstatne lepšie ako jeho slovenský predchodca Zlo. Dávam s kľudným svedomím 3* aj za originálnu opekačku "špekáčika" :). ()

kaylin

Honza Vojtíšek to řekl na plnou hubu, já si dovolím být mírnější a přece jen trochu pochválit to, že se o film někdo pokusil, že tu jsou momenty, které jsou alespoň trochu nápadité a je vidět, že scénář nějaký byl, alespoň rámcový. To, že ze začátku je to jen směsice skoro nesouvisejících záběrů z různých kamer, je jedna věc, bohužel neoriginalita a vyčpělost žánru to ubíjejí ještě víc. Když vidíte jeden found footage, jako kdybyste viděli všechny. A já se přiznám, že mě už taky nijak závratně nebaví poslouchat, jak postavy nahlas dýchají. ()

AlistairMir

Holky hezké a prostředí opuštěného kláštera taky, ale to je asi to jediné, co se dá na filmu vyzdvihnout. Vidět je velký kulový, postavy se chovají retardovaně, pobíhaj sem a tam, řvou, nadávaj a dělají vše proto, aby jim člověk přál smrt. Kdo čekal, že plíživé cosi bude v nocí pohlceném klášteru diváka děsit, ten se brutálně spletl. Za celej film se objevila asi jedna trochu napínavá scéna a zbytek je jak 10x louhovanej čajíček. Když to srovnám s jiným slovenským FF hororem, pyšnícím se jednoduchým názvem ZLO, tak Attonitas prohrává na celé čáře. ()

Martin741

Domaci pokus o horor. Takze 3 neplnolete dementaly /dement + mental = demental/ a 2 kozate pipky sa rozhodli, ze horory vo svete toci uz kadejaky egomaniak a psychopat, len este tuna nikto. A tak zobrali kameru a vydali sa do mesta menom Banska Bystrica tocit horor. V horore sice nemal chut ucinkovat ziadny duch /s frflanim, ze do takej amaterskej koniny sa mu nechce/, a tak nam hororovym fundom musi zase stacit k spokojnosti len nasrana militantna ektoplazma, ale ani tej sa do toho velmi nechcelo. Obcas sa sice ukazala, ale to asi len preto, lebo sama bola zvedava, co za vymletu luzu a dementny lumpenproletariat ju vyrusuje z hibernacie. Takze zas jeden z tych hororov, u ktorych si musim strasidelnu atmosferu dotvarat dodatocnym skripanim zubov a otvaranim 30 rokov nenaolejovanych dveri. To som praktizoval vzdy, ked pan reziser Jaroslav Mottl zabudol, ze toci horor. No ale ja som osoba od prirodzenia tolerantna, takze mne to nevadi. 60 % ()

honajz2

Další slovenský pokus o found footage film. Pozitivní na něm je to, že je strašidelnější a lepší než jakýkoli díl Paranormal Activity. Ale i tak je to nuda, konec nic moc. Zlo mi připadalo o něco lepší. ()

kaposlav

Od úvodu je poznať, že sa nejedná o film vysoko profesionálny, ale keďže na Slovensku sa len zriedka natočí celovečerný film, tak som pri hodnotení pridal jednu hviezdičku. ()

Havaj8

Zpočátku krutě amatérský slovenský found-footage, ze kterýho jsem měl akorát tak srandu. Jak herci, tak i ten text, to bylo něco příšernýho. Nicmééně, to občas v nočních pasážích mělo slušnou atmošku, že jsem fakt nevěděl, co čekat. Bylo to daný tak trochu i faktem, že člověk neví, kdo koho prankuje a kdo ještě žije. Ale třeba to byl záměr, takhle si povodit diváka. Ovšem, to co se stalo za úsvitu na střeše ke konci, mi hlava nebere. To že se následně dovysvětlil motiv, je plus. Takže ačkoli z toho sršel amatérismus do všech stran, tak to mělo něco do sebe a neřadil bych to mezi výplachy. ()

cariada

Na Sk produkci docela i koukatelné, amateřina z toho nečíhá na sto honů jako u jiných podobných filmů. Určitě film, který se muže (neříkám že musí) vidět i víckrát. ()

PavelVanekArt

1* za odvahu, jinak je to dno. Found footage CZ SK prostě ne. Jediný FF z SK je ZLO a podle něj by se našinci (i bratia) mohli učit. A vyserte se už na motivy dle Grave encounters, to taky není bůh ví jak dobrý. ()

Johnny.ARN

Kto sa aspoň trošku zaujíma o svet filmu, ten určite pred časom postrehol, že do kín sa chystá nový slovenský thriller Attonitas. Dátum premiéry sa blížil, bol som čoraz nedočkavejší. Zrazu sa mi naskytla možnosť zúčastniť sa slávnostnej premiéry, tak som ju musel využiť. Po príhovore režiséra sa projekcia začala. Nie je absolútne nič nové, že film sa začne od konca. Našťastie, je to len krátky úsek, potom sa už začíname ponárať do deja. Partia kamarátov, spolubývajúcich, so špičkovou technikou, sa rozhodnú odhaliť záhadnú udalosť, ktorá sa stala v kaštieli. Obhorené telo, záblesky minulosti, niekoľko rýchlych objasňujúcich záberov. Áno, veľmi pomalý rozbeh. Z pohodlia bytu sa presúvame do kaštieľa, kde už každí divák začína pociťovať, že atmosféra graduje. Pán Mottl ukázal, že perfektne zvláda vykreslenie atmosféry a vie používať tie správne prvky. Zimomriavky naskakujú, všetci sú napätí a očakávajú, čo sa bude diať ďalej. Po zistení, že vlastne to nie je tak ako to vyzerá, atmosféra ostáva rovnaká a to je pre mňa mínus. Práve vtedy, kedy mala začať stúpať, sa zasekne v určitom bode a film už iba desí ( v pozitívnom slova zmysle ) ale negraduje. Skvelý scenár nás však tak rýchlo nepustí, takže ešte trochu podrkotáme zubami, pár krát sa znepokojene pomrvíme na sedadle, niekoľko krát sa zdesene strhneme, aby sme sa dostali do finále na policajnej stanici. Chvíľu mi trvalo, kým som myšlienku spracoval a dopracoval sa, dúfam, k správnemu záveru, že ako to vlastne celé bolo. Toľko k deju. Attonitas sa určite nevyhne porovnávaniu s Blair Witch. Námet dosť podobný, akurát pán Mottl nás ušetril nezmyselného orientačného behu lesom. Aj keď druhý menovaný film som videl už dosť dávno, som si istý, že po technickej ale hlavne po strihovej stránke sa nášmu nevyrovná. Strih a hudba boli vo filme vážne luxusné. Čo sa týka hereckých výkonov. Kamera 15 cm od tváre dá pekne vyznieť hercovým emóciám. Solídne nasnímaná tma tento fakt ešte viac zvýrazňuje. Brajerčík ma príjemne prekvapil. Konečne dramatická úloha, kde ukázal svoje herectvo. Marcinková, tak ako pekne zažiarila v Move On, tu splynula s ostatnými. A jej postave som ten záver absolútne neuveril. Tam sa sa to dalo aj ináč natočiť. Ale úplne najviac vynikala Blesáková, Tá to zahrala perfektne. Ostatní kvalitne sekundovali a ukázali, že strach nieje také jednoduché zahrať. Keď sa na film pozerám retrospektívne, vidím niekoľko logických dier v scenári, A hlavne čo asi nikdy nepochopím, prečo sa vždy musia rozdeliť??? Výprava a efekty síce absentujú, ale o to viac vynikli masky. Takže na záver, jeden z tých lepších slovenských thrillerových hororov, so slušným obsadením, zaujímavým scenárom, zvládnutou réžiou a luxusným strihom. Objektívne by to bolo za tri, ale nadhodnotím. 5 z 5 ( videné na premiére, Nostalgia, BA ) ()

Autogram

Téma: Strach. Za mňa dobré, až vynikajúce. Má to nápad, atmosféru, dobrú hudbu, prirodzene hrajúcich a rozprávajúcich hercov a skvostný záver. Len ten žáner found footage je trochu nepresný, keď ide o profesionálne zostrihaný a ozvučený materiál z asi desiatich profesionálnych kamier, ktoré si aktéri vo filme len tak požičali. Zdalo sa, že film vypustil paru asi v polovici, ale až potom to prichádza. O strach aj bez nadprirodzených javov nebola núdza, hlavné je pozerať v noci a so zvukom na sluchátka, vtedy to naozaj vynikne. Silné štyri hviezdy a horor vyzerá na žáner, ktorý na Slovensku funguje. –––– Keby dačo, tak točíme bakalárku. Čo je aj pravda. ()

manonfire

Škoda těch amatérských chyb s poleny a samozřejmě takové té klasiky kamerovek, kdy k smrti vyděšení lidé upřednostní dobrý záběr před strachem o život, nebo se nesmyslně rozdělí v moment, kdy by se v reálu k sobě tiskli jak selata u cecků. Nicméně herci mi přišli úplně v pohodě (narozdíl od ansáblu bratrů Kučerových) a film bavil, včetně jakože závěrečného zvrat(k)u. Mistrovský horor to není, ovšem v klidu se srovná se zahraniční konkurencí a třeba pro mě osobně dopadl stokrát lépe než dementní Vřískot. 60% ()

herr_carter

Takhle to dopadá, když si naserete do kabelky ještě předtím, než začnete cokoliv realizovat ! Tady prostě tvůrci chtěli natočit přelomovou FF s naprosto nečekaným a překvapivým rozuzlením, místo toho ale vznikla totální sračka, která si na to, čím chtěla původně být (zdravým hovnem s pevnou konzistencí), pouze hraje a na svůj potenciál kouká z veliká dálky, prostě na piču ty kokos.............moje hodnocení = 2 z 10. ()