Režisérka Zuzana Piussi začala nakrúcať svoj film zo zúfalstva. Od volieb 2010 do volieb 2012 pozerala okolo seba s otvorenými očami a zaznamenávala. Predvolebné kampane, politikov, ich voličov, demonštrácie proti Gorile, organizátorov týchto protestov…Výsledkom je fascinujúci pohľad na stav spoločnosti po 20 rokoch slobodnej samostatnosti. Slovensko, aké si nechceme pripustiť. Tento autentický dokument je potrebné vidieť. Pre vlastné zdravie a na vlastné riziko. V prípade nevoľnosti vyhľadajme svojho ošetrujúceho lekára. Pre istotu. Zaslúžime si to. (oficiální text distributora)

jesus666

Tento dokument si zaslúži ocenenie už iba z dôvodu, ako dokonale demaskoval pozadie rôznych "aktivistických" hnutí typu "Protest Gorila", "Occupy Wall Street" etc. Niekedy ma pobavilo a niekedy až zamrazilo aký typ ľudí je presvedčených o tom, že vedia ako správne "spravovať" spoločnosť. To, že fungovanie štátu a verejnej správy ide ruku v ruke s korupciou, províziami, skrytým alebo otvoreným lobbingom je fakt. A nie je to len špecifikom postkomunistických alebo rozvojových krajín. Rozdiel je len v miere "rozkrádania" a v tom, či tá ktorá vláda popri tom robí niečo pre spoločnosť a jej ekonomické, sociálne a kultúrne napredovanie (nemyslím tým samozrejme vianočné dôchodky alebo odhaľovanie sôch Svätoplukovi). Many forms of Government have been tried, and will be tried in this world of sin and woe. No one pretends that democracy is perfect or all-wise. Indeed, it has been said that democracy is the worst form of Government except all those other forms that have been tried from time to time. (Churchill) ()

Theker

Popravde neviem ako mám dokument hodnotiť... kolíše mi to od dvoch do štyroch hviezdičiek, ale za to môže to spracovanie, ktoré je u Piussi ako vždy ZLÉ. ALE veľmi jej ďakujem za to, že sa snaží, pretože snaha sa cení. Teda ja si ju cením. Cenil som si ju aj vtedy keď som bol mrznúť na námestí (hoc len ako fotograf). Cenil som si tú snahu organizátorov a všetkých čo prišli. A teraz keď mi je po dopozeraní tohto snímku zle mám chuť "emigrovať". Ale nespravím to. Pretože to je až moc jednoduché. Čaká nás dlhá cesta, cesta na ktorej sa budeme učiť ako vychovávať z našich detí osoby z vlastným názorom a z odhodlaním bojovať za pravdu. Čaká nás aj veľa učenia o tom ako "používať demokraciu" a veľa iného, aby sme raz mohli byť na Slovensko - teda na masu ľudí žijúcich v našej krajine - teda na NÁS hrdí. Ešte k dokumentu, teda k názvu, ktorý síce vystihuje obdobie, ktoré Piussi ukázala no zároveň evokuje univerzálne heslo, ktoré pomohlo schovať sa Gorilám do hmly: "Lebo Fico!" Takže kontroverzných 50%. ()

Saintcrux

Dokument ,ktorý je len osobným vyjadrením depresií režisérky a povrchným zhodnotením jedného obdobia. Námet nepriniesol veľa nového. Jedine pozitívum vidím v hlbšom nazretí do vnútra gorilích revolucionárov, ktoré mi ukázalo nejednotnosť malého slovenského národa, ktorý sa nevie zhodnúť na svojej vízií a budúcnosti. Na jednej premiére sa režisérka opýtala divákov aby zhodnotili ,či to bolo jej najlepší film. Osobne by som jej odpovedal ,že nie. Námet dosť zaostáva za dokumentom Nemoc tretej moci. ()

ttchor

Reflexia jednej doby v jednom skorumpovanom štáte, ktorá dala ľudom nachvíľu nádej, že zmena je možná. Zmar, ktorý nastal je obrazom našej spoločnosti. Film tak ostane chronologickým ukazovateľom tých pár dní, ktoré náhle otriasli a ešte rýchlejšie utíchli. ()

dodona

No čo k tomuto počinu dodať ... Plne chápem a súhlasím, že toto nešlo do kinodistribúcie. Nebyť okolo toho taký humbug, tak po tom asi ani pes neštekne a určite nie za vstupné. Veľmi dobre chápem pocity a zúfalstvo, ktoré asi chcela ukázať, žijem v tomto štáte, ale 82 minút pokrikovania, hašterenia a nadávok? Nedalo sa to nejak lepšie učesať, prestrihať, popr. rozanalyzovať? Bohužiaľ chvíľami som fakt nechápala, čo tým chcela autorka povedať a čo presne bolo cieľom tohto diela. Omnoho horšie ako Nemoc tretej moci ... ()

GTS_PUNK

Sledovať tento dokument režisérky Zuzany Piussi s odstupom rokov ešte viac znásobuje celkový bizár v ňom obsiahnutý, než keby ho divák videl v čase jeho vydania v roku 2012. Autorka sa v ňom venuje predovšetkým kauze Gorila a protestom, ktoré v súvislosti s ňou nasledovali. Ako možno vo filme vidieť, spočiatku protesty väčšinovej časti obyvateľstva sa postupne transformovali do podoby, ktorá lákala najmä prostoduchých, agresívnych jedincov, volajúcich po priamej demokracii a ventilujúcich si svoju zlosť prakticky na každom, s kým osobne čo i len trochu nesúhlasili. Až nakoniec utíchli úplne a Robert Fico mohol pokojne pri pití Coca Coly vládnuť/kradnúť vo svojej jednofarebnej vláde. Zaujímavé je takisto sledovať, kam to v neskorších rokoch dotiahli viacerí ľudia, ktorí sa v dokumente objavujú. Jeden z organizátorov protestov, Peter Pčolinský, dokonca až do slovenského parlamentu po boku Borisa Kollára. Po obsahovej stránke ide o jednu z mnohých výpovedí o mentalite, nepoučiteľnosti, naivite a hlúposti veľkej väčšiny Slovákov. Nič sa nezmenilo a nič sa nemení. Rovnaké, ako v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, to bolo aj v roku 2012, a rovnaké je to aj v čase písania týchto riadkov v roku 2023. A, bohužiaľ, možno sa domnievať, že rovnaké to bude aj v budúcnosti. Z filmárskeho hľadiska dokument ponúka tradičný rukopis Zuzany Piussi, čoho výsledkom je síce snímka s nápadom, ale tiež pomerne chabou realizáciou, čo sa v konečnom dôsledku odráža na celkovej kvalite. Od Fica do Fica je výpoveďou o stave jednej krajiny v strede Európy v rozmedzí rokov 2010 až 2012. Neponúka nič, čo by divák nevedel alebo aspoň netušil. Pripomína však, že mnohí Slováci snáď aj radi zabúdajú a ešte radšej vo voľbách volia červených mafiánov. Na zaplakanie. Ak by chcela Zuzana Piussi natočiť pokračovanie, ani by sa nemusela veľmi namáhať s vymýšľaním názvu, stačilo by pridať iba niekoľko Ficov. ()

gamcak

Tí ľudia si myslia, že oni sú tí dobrí a politici sú zlí. No lenže aký ľud, taká politická reprezentácia. Zobuďme sa a začnime každý od seba. A od toho čo možme urobiť pre spoločnosť, okrem strkania hlavy do piesku. P.S. Výrok za všetko - Národ volá chyťte zlodeja no rád by bol na jeho mieste. ()

Maniik88

Ozaj chabý pokus o dokument, je tam len pár zaujímavejších rozhovorov či záberov. Bolo vidno chabé pokusy ľud, niečo dosiahnuť. No a sme tu teraz po roku a gorila umrela, nič sa nikdy nevyšetrí a ani nezmení, lebo sme proste na Slovensku. Na Slovensku toho funguje stále menej, ale verím, že nastúpi mladá generácia, ktorá je snáď slušnejšia ako tí starí komunistom skazení dedovia...A kto je vo vláde, je obrazom spoločnosti, to nie je len v politikoch, čo robia, to je celkovo v kultúre národa. Žiaľ je to tak, stačí ísť niekam, kde to funguje (severské krajiny, Švajčiarsko..), sú tam slušní ľudia a čistá krajina, majú najnižšiu korupciu a najvyššiu životnú úroveň... ()

4.cenova odpad!

Tento emotívny výtvor Zuzany Piussi pripomína pokus o reklamáciu nefunkčnej elektroniky, s ktorou sa poškodená opakovane obracia na inštruktora paraglidingu pôsobiaceho v Turkmenistane. ()

PeterFLJilek

Kvôli dokumentu Zuzany Piussi som si dokonca kúpil Piano, čo by som bežne neurobil, mesiac si teda budem môcť robiť zle nad komentármi Petra Schutza. Hoci si myslím, že film má veľkú výpovednú hodnotu, aj tak je príliš tendenčný; radšej by som si pozrel snímu Medzi Mečiarom a Ficom. Veď sa tam skoro vôbec nespomínajú hlavní protagonisti a Dzurinda sa objaví v zábere s výrazom, ako keď sa malé decko špinavé od blata snaží rodičom vysvetliť, že to nie ono skočilo do tej mláky, ale mláka na neho. V jednom má Haščák má pravdu: «Demokracia je na hovno systém. Volič nič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.» Škoda, že nemáme svojho Michaela Moora. ()

blondboss

Tento dokument ma až tak nezaujal ako dokument Nemoc tretej moci, lebo rozpráva v podstate o tom, čo sa už stalo a nekonfrontuje tieto veci s tými, ktorí by mali reagovať na to, prečo sa po voľbách prestalo s iniciatívami protestov typu Gorila a prečo všetko utíchlo. Každopádne je veľmi dobré, keď sa tento dokument bude šíriť medzi masy, lebo práve to môže pomôcť k pozdvihnutiu určitých ideálov a zmien, ktoré mohli byť protestami "nakopnuté". A netreba zabúdať, že najväčšia gorila je teraz na poste predsedu vlády a to len odzrkadľuje stupiditu Slovákov. Bez urážky. 80 % ()

Don Maty

Som rozpačitý. Jeden z mála dokumentov, ktorý bol takto blízko daným udalostiam, no nezdal sa mi objektívny. Výpovedná hodnota veľká, no mám pocit že to bolo účelové a zámerne mienkotvorné...3* ()

Laci

Nie moc podarené zábery z protestov a ich organizovania. Nič viac, nič menej. Netuším, čo chcela pani Piussi týmto dokumentom povedať. Dalo sa to natočiť rôznymi spôsobmi, režisérka si vybrala ten najhorší. Chodila všade s kamerou, potom to škaredo postrihala, do toho hodila nejaké animácie, svoje subjektívne názory a vznikol tento "dokument". ()

MG10

Áno, kamerové zábery nie sú kvalitné, ani režisérka nemá príjemný hlas, čítači spisu boli najatí odvedľa zo šenku za dve poldeci, ale.... ale všetky inak podstatné detaily sa strácajú v dôležitosti významu tohto dokumentu, ktorý mapuje obdobie protestov Gorila. Piussi na začiatku v skratke vysvetlí, o čom sa bude jednať. Vo filme je nádherne vidieť, ako sa dajú ľudia ľahko zmanipulovať jednoduchými a bezduchými heslami, ako sa snažia medzi sebou v organizačnom výbore presadiť pričom sa na úkor vlastnej spolupráce trieštia na skupinky až samotných jednotlivcov, zaslepených vlastným egom. K slovu sa vo veľa prípadoch dostávajú rečníci, ktorým k uspokojeniu stačí počuť vlastný hlas v reproduktore, ľudia, ktorí by najradšej zvrhli všetko naokolo a dosadili seba do vedúcej pozície v štáte. Organizátori absolútne premárnili príležitosť niečo zmeniť. Samozrejme, netreba si dávať ružové okuliare a čakať, že by sa stal svet spravodlivejším. Ale v tomto prípade to dopadlo najhoršie, ako to mohlo, pretože to ľudí demotivovalo a spôsobilo ešte hlbšie depresie z márnosti pokusov zmien "zdola". Bude náročnejšie presvedčiť ľudí, aby išli protestovať pre "správnu" vec, keďže si čerstvo spomenú na protesty Gorila, kedy bolo na námestiach niekoľko tisíc obyvateľov, avšak pri konci to bolo posledných pár kusov nadšencov, ktorí sa ešte nevystriedali pri mikrofóne. Je to škoda, možno chýbala vedúca osobnosť, ktorá by všetky tábory stmelila. NIekto, kto by mal prirodzený rešpekt a kto by načrtol smer a pokračovanie protestov. Pretože hlasovať o tom, či sa bude hlasovať, potom hlasovať o tom, či bude mať Ferko ako prvý príhovor alebo ako druhý, resp. či sa vlastne chce, aby Ferko mal príhovor, je naozaj smiešne a ľudí to odrádza. Je naozaj dokonalým obrazom Slovenskej spoločnosti fakt, že nebolo treba žiaden výraznejší tlak z politickej strany, aby sa protesty skončili. Oni sa pohltili sami. Výsledok všetkých protestov tvoria videozábery v súkromných archívoch organizátorov, väčšia nechuť človeka niečo zmeniť, pár rozbitých vajíčok na helmách policajtov a potvrdenie politickým stranám, že ľudia sú obyčajná masa, s ktorou stačí vedieť narábať dva týždne pred voľbami (guláš, muzika, reklamné predmety a prázdne sluby). Spravodlivosť je v tom, že čo si zvolíme, to máme.. Jediná, a to podstatná nespravodlivosť je v tom, ak je v republike permanentne viac dementov ako aspoň trochu rozumných ľudí.. Potom je to na dlhé roky stratené. ()

caniferus

Citam tu komentare a krutim hlavou. Amaterska kamera, chyby, atd. A co vy damy a pani, je snad zle, ze Zuzana Piussi je jedina, ktora ma naozaj gu... Preco to nenatocite lepsie, aha, Vy sa bojite zaloby zo strany skorumpovanych totalitnych hajzlov, pred ktorymi ochranil pani Reziserku az zasah ministra zahranicnych veci CR, no tak to chapem. Tak sup hlavicky do piesku a Vam pani Reziserka, v prvom rade ste odvazna a spravodliva osoba, opat Vam plieskam, po Nemoci tretej moci, opat dalsi triumf. "Kde to zijeme?!" ()

gramofonix

Účelový a jednostranne prezentovaný dokument. Keď v ňom budú aj pravicový politici a ich bordel, potom sa môžeme baviť o objektivite. ()

floppy4

Smutne... vsetci chcu zmenu, ale nepochopili, ze musia sa zacat menit oni sami, tam kde ziju a s ludmi s ktorymi ziju. Inak to naozaj nepojde. ()

stability odpad!

JEDNOZNAČNE NEOBJEKTÍVNY DOKUMENT, KTORÝ SI REŽISÉRKA HODILA NA FÓRA, PRETOŽE AJ KINÁ HO ODMIETLI ZARADIŤ DO SVOJEJ PONUKY. A K UŽÍVATEĽOVI "blondboss" LEN TOĽKO, STUPÍDNY SI TY A NIE SLOVÁCI, AK NEPOZNÁŠ KTO, PREČO A AKO VLASTNE SA PREVALILA KAUZA "GORILA", TAK BUĎ RADŠEJ TICHO A NEURÁŽAJ SLOVÁKOV. ()