I padroni del mondo

• angličtina Master of the World (více)

darkrobyk

Pravěké dobrodružství je tak trochu italskou odpovědí na francouzský Boj o oheň, kde místo ohně se bojuje o medvědí hlavu coby symbol nejvyššího boha, ale chybí mu Annaudova preciznost. Všednodenní scénky pralidí se střídají s akcí, kdy jeden kmen napadá druhý. Cílem je získat boží symbol, výsledkem spousta mrtvých. Popravdě jsem čekal větší maso, jelikož italská kinematografie měla v té době na kontě už řadu chuťovek, včetně kanibalského a zombie žánru. Dobře, na řezání hlav dojde a ani se nedivím, že upižlat ji pazourkem nebylo nic jednoduchého. Několik naučných prvků - ze semen vyrostou nové rostliny, a tak by si je mohl člověk začít pěstovat, či vrhací zbraň, o níž nemám tušení (a nehodlám to nyní hledat), kdy vznikla. Nejvíce zklamala erotika, páč trochu sexu v kožešinách trumfly i volavky. Film je natočen na kvalitním materiálu (Eastmancolor Kodak), proto si jasně všimnete, že záběry zvířat a některé přírodní jsou převzaty z dokumentu výrazně horší obrazové kvality. Potěšil alespoň živý medvěd, byť v některých záběrech má maskovaný náhubek a při detailních soubojích s herci je v medvědí kůži komparzista. Ale proč ne, dnes by ho nahradily pixely a při malém rozpočtu by to bylo otřesné. Regulérní záběry krajiny jsou krásné. Jinak místy neúměrně zdlouhavé, přesto mi film nakonec docela utekl. Ocení opět především sběratelé obskurních snímků slunné Itálie (nejen). ()

tenebrae86

Dobrodružný exploitation trash, odehrávající se před 200000 lety, kdy mezi sebou různé primitivní lidské rasy a nepřátelské kmeny bojují o nadvládu a přízeň Medvědího boha. Příběh není špatný, líbilo se mi jeho vyprávění pouze prostřednictvím obrazů, jelikož herci ve filmu vůbec nemluví, jen vydávají opičí skřeky. Občas si sice tvůrci při vysvětlování toho co se zrovna děje počínali dost neobratně a pravěcí lidé tu díky tomu, jak se snaží posunky a přehnanými reakcemi zmateného diváka držet v pozornosti, vypadají jako banda naprostých imbecilů, ale budiž. Beztak je to jen ultralevné italské céčko. Ale když si zvyknete na ty srandovní paruky, laciné masky a zapomenete na cirkusové scény s medvědem na vodítku, toho humoru tady zase tolik není. Film se tváří docela vážně až zadumaně, má podivnou melancholickou atmosféru, záběry krásné až mystické přírody, jednoduchý, hypnoticky otupující synťákový hudební podkres a několik velice vypečených kanibalských gore chuťovek. Nepřátelé tu totiž padlým bojovníkům uřezávají hlavy a pak konzumují jejich ještě teplé mozky. Až mě trošku natáhlo, palec nahoru :). Tento film byl ještě do nedávného vydání na blu-ray naprostá raritka s velmi slabým hodnocením, ale mě se celkem líbil. Do sbírky určitě pořídím a rád někdy kouknu znova, i když na žánrový vrchol a evidentně svůj velký vzor "Boj o oheň" z roku 1981 to rozhodně nemá. ()