Vesnice na severu Turecka, začátek léta. Lale a její čtyři dospívající sestry si po cestě ze školy hrají s místními chlapci. Po vesnici se rozběhne zpráva o domnělých nemravnostech a nevinná hra brzy přeroste ve skandál s nečekanými následky. Tradičně smýšlející babička a strýc proměňují jejich domov ve vězení, školu nahrazují lekce domácích prací a vaření. Rodina jim domlouvá ženichy. Pět sester spojených touhou po svobodě se rozhodne vzepřít útlaku a rozbít okovy konzervativní společnosti, která je svazuje. (Artcam Films)

Tosi

Mustang je skvěle pasující název pro tento trýznivý příběh pěti sester na tureckém venkově. Nezkrotnost a touhu rozeběhnout se do světa měly tyhle holky stejnou jako mustangové v přírodě a tak nebylo divu, že se jim do nedobrovolného chomoutu s turkem nechtělo. Za krásnou kameru, holky neherečky a emotivní tichý konec se nakonec přikloním ke čtyřem hvězdičkám. ()

elanius

(166/2017) / V podstate stávka na istotu. Celkom sa filmu nedá uprieť snaha o zaujímavú tému, potom už záleží na subjektívnom pocite diváka, či ho film emocionálne vtiahne alebo nie. Na mňa celý film bohužiaľ pôsobil dosť vlažne a "neautenticky". (6/10) ()

Mishqo

75-80% ... Ťažký život dievčat v konzervatívnej tureckej moslimskej rodine, kde sú neustále obmedzované a do svojho vydaja tiež nemôžu veľa povedať. Trpké. ()

zigíš

působivě vyzrálý režijní debut, prostý jakéhokoliv citového vydírání, emancipovaný, s nádhernou hudbou a přesným castingem ..na oscarech mu budu fandit .. (90%) ()

Autogram

Naozaj neviem posúdiť, či to v Turecku takto funguje štýlom stredoveku a dohodnutých sobášov. Ani či tam sú dievčatá také krásavice, ako vybrali do tohto filmu a či ich tety a babky sú také odporné kreatúry podieľajúce sa na ich väznení. Naivný dej aj záver, ale inak celkom zaujímavé. –––– Ja som svojho muža vôbec nepoznala. Ale časom som sa do neho zamilovala. ()

venca163

Je to sice pořád tak trochu dokola (tvl, že je to tam takhle nějak na hovno ví už pěkně dlouho každej, kdo neni úplnej ignorant), ale ani tak to neni špatnej příběh. I když jsem to viděl až letos v Aeru, tak jsem se ze začátku bál, že to bude klasickej festivalovej kousek typu "film z pouště" (tzn. dlouhý záběry bez střihu a dialogů na banální každodenní činnosti), ale nakonec se to docela rozjelo. A na rozdíl od velký části zdejších kuřbuřtů jsem já naopak ocenil, že holky v hlavních rolích byly docela pěkný =). (spoiler) Kdyby to navíc točil někdo odvážnější, mohli jsme se dočkat i nějakejch expresivnějších záběrů z mini-epizodek typu "Strýček Fritzl si jde pohrát se svými děvčaty" (tady největší pozdvižení (pér) způsobí tak maximálně hláška nejstarší sestry, že aby zůstala pannou, nechává se šukat od přítele do zadku). Docela dobrej soundtrack (co nechá vzpomenout i na Jesseho Jamese) a navíc jako kompenzace pro ty, co by je příběh až moc rozhodil, docela solidní happy endovej závěr. (75%) ()

MsUtahraptor

Ok, tohle bylo vážně dobré. Pět osiřelých holčin bydlí u babičky. Poté, co je sousedka-šmíračka napráská za hraní "nemravných" her s kluky, je jim postupně přitahována uzda, zatímco se je snaží co nejrychleji provdat. Výsledek je dle očekávání převážně tragický. !!!SPOILER!!! Jediná svatba není úplně vynucená. Jedna z dívek se raději zastřelí a poslední dvě utíkají za bývalou učitelkou do Istanbulu. ()

EKLEKTIK

"Právě jsme oženili syna a ta dívka nekrvácela." Jestliže toto rodinné drama plné bosých dívčích nohou, jakoby ho natočil sám Kachyňa, někomu připomíná snímek "Smrt panen", tak mně ho teda připomíná jen zčásti a ta podoba je čistě neúmyslná a náhodná. Sledování Mustanga mi ovšem připomnělo jiný, český film "Helimadoe", jehož název se skládá z pěti dívčích jmen HElena, LIdmila, MArie, DOra a Ema a tudíž mě napadlo, že by se tento příběh mohl klidně jmenovat například "Nuselasoe". Jako pět dívek NUr, SElma, LAle, SOnay a Ece, o kterých se v něm vypráví, protože tady není ani kůň mustang, natož auto Mustang a už vůbec ne oblečení či obuv Mustang. Je v něm však jedna zahořklá a závistivá bába, jejíž asertivní a nenásilné, ale zároveň také nekompromisní a zarputilé trvání na překonaných náboženských tradicích, dokonale vystihuje celou muslimskou mentalitu a právem tak v divácích musí vyvolávat protiislámské nálady. ()

kolemjdouc

dokonalé to nebylo,dívat se na to dalo jen proto že režisérka práci pojala dosti odlehčeně.Jestli to byl záměr ví jen ona.Anebo je to poselství že by něco podobného po generacích mohlo být i ve střední Evropě?Nevím. ()

DannyBoy80

Zajímavé téma, které je již v dnešním Turecku zřejmě úplně pase. Boj mladých dívek o to zařídit si svůj život podle svých představ a né podle představ své rodiny, rodičů nebo prarodičů. Je to něco co je pro lidi z pevninské evropy asi málo představitelné. Bohužel tyto středověké tradice se pořád někde udržují a vlastně i mnohem horší tradice než je toto. ()

zelvicka.

Považuju tenhle film za skrytého vyděrače. Navíc jsem byl unavenej, tenhle typ příběhů se mě strašně dotýká a tady mi to bylo už hrozně nepříjemné, film jsem si neužil. ()

Brylin

Nic nového pod sluncem. Doufám, že většině obecenstva ve Varech tento snímek ještě víc otevřel ohledně islámu oči, i když je podání možná až příliš černobílé, agitační a moc tlačí na pilu. Zajímavé herecké výkony i půvaby sesterské pětice nevyspraví celkový dojem natolik, abych šel na čtyři hvězdy. Zůstávám na třech. ()

Pevek2

To, co mohlo pri urcite subtilite vytezit maximum z atraktivniho tematu a uveritelne a fantasticke energie hlavnich predstavitelek, ztratilo sanci ve schematismu a pri cileni na zapadni publikum, ktere je kdoviproc neustale podcenovano. Neni to uplne spatny film (naopak) a svuj smysl ma, ale jednoho zamrzi, ze tu byl potencial na neco spickoveho a misto toho je to jen lehky nadprumer. A dve male poznamky: Nerozumim tomu, jak by mohl nekomu Mustang otevrit oci ohledne islamu, kdyz o nabozenstvi se tam zavadi jen okrajove. A uz vubec nerozumim reseni problematiky arabskych zen. V tom filmu se totiz zadne nevyskytuji. Film je to turecky, i kdyz vypada spis jako francouzsky. ()

Vesecký

Ohromný filmový zážitek. Tomuhle říkám skutečný hororvý thriller, protože to bylo ze skutečného života. Nevím, proč jsou hlavními tvůrci filmu označováni Francouzi a Němci, asi že do toho dali finance, ale film to je ryze turecký a jako turecký ho budu hodnotit. Ponížené postavení ženy v muslimském světě v Turecku, o němž se mluví jako o velmi moderním státě, se tady dokládá na realitě, kdy pětice dívek - sester a sestřenic, vychovávaných babičkou a strýcem, obviněna z necudností, což mají vykoupit sňatky. Mladičké dívky jsou izolovány od světa a jsou jim vnucováni ženiši.. První se vdá s odporem, druhá si vybojuje svou lásku, třetí je zasnoubena, ale před svatbou se zastřelí a té čtvrté se za pomoci nejmladší dívenky, která má asi do vdávání ještě pár let času, podaří uprchnout do víru velkoměsta za svojí učitelkou. Otřesné, ale skvěle zpracované. - No recenzentům, kteří obdivují americké primitivnosti, se to asi nelíbilo... ()

edie sedgwic

Nie tak uplne zasluzene hviezdicky ale kedze mam pre tento typ filmov slabost tak som neodolala. Podobnost s Virgin suicides je neodskriepitelna ale urcite to nie je cez kopirak. Vadila mi tam ta prehnanost a vyhrotenost situacii, ktora mi prisla trochu moc aj na Turecko. Kazdopadne, velmi prijemna podivna. ()

BOURQUE

Mustang sa snaží priblížiť svet v inom krajine (Turecko), ktorý pre väčšinu (dnešných) Európanov nie je známy. Zvolený postup nie je zlý, ale snaha priblížiť sa tento svet ide na úkor hlbšieho predstavenia a analýzy osobností piatich dievčat, ktorá je tu kľúčovou. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

Ben Nevis

Příběh byl uvěřitelný, prostě klasický střet zacofaného venkova a moderní metropole, kde všichni touží žít. Trošku mi to přišlo jako obhajoba migrace, která se však na 90% skládá z mladých mužů a ne týraných dívek. Za drama v závěru by se nemusel stydět žádný thriller o útěku před masovým vrahovem. ()

César Awards - výsledky

César Awards - výsledky

27.02.2016

Zlaté glóby 2016 - nominace

Zlaté glóby 2016 - nominace

10.12.2015

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015