Vesnice na severu Turecka, začátek léta. Lale a její čtyři dospívající sestry si po cestě ze školy hrají s místními chlapci. Po vesnici se rozběhne zpráva o domnělých nemravnostech a nevinná hra brzy přeroste ve skandál s nečekanými následky. Tradičně smýšlející babička a strýc proměňují jejich domov ve vězení, školu nahrazují lekce domácích prací a vaření. Rodina jim domlouvá ženichy. Pět sester spojených touhou po svobodě se rozhodne vzepřít útlaku a rozbít okovy konzervativní společnosti, která je svazuje. (Artcam Films)

Kitcat

Film Mustang doporučuji všem, co chtějí něco neobvyklého, žádnou tuctovou komedii, nebo vysokorozpočtový velkofilm. Mustang je festivalový film, což už samo o sobě znamená, že nebude šálek čaje pro všechny. Scény jsou dlouhé, hudba je jiná a herci a herečky jsou neznámé. Pokud tohle očekáváte, rozhodně si Mustang v nejbližší době stáhněte a pusťte. Věřím, že poselství o samostatnosti, síle a vůli ucítíte již v prvních minutách. ()

vladivostok

Na tomto filme je skvele vsetko. Kamera, namet, hlavny hrdina aj ti vedlajsi, vsetko. Uz dlho ma tak film nebicoval svojou pravdou, pritom tak nenasilne. Odporucam vidiet, hlavne vsetkym klerokonzervam a konzervam vseobecne. ()

Belsazar

Nikdy jsem si během filmu tolikrát neřekl "chcípni, babo". Snad žádnou postavu nesnáším tak totálně jako strejdu Erola. A do třetice všeho zlého: Snad nikdy se mi nestalo, že bych v první třetině filmu málem dostal infarkt. A to si nedělám srandu! Taková dušnost jaká mé srdce přepadla v kině, no, to bylo vážně o zdraví. / A mladičká dívka Lale v podání Günes Sensoy? Slovo dokonalost jí dostatečně nevystihuje. / Tenhle film mne dostal. Brutálně a bez varování. První slza ze mne vylétla asi ve 20. minutě a od zhruba poloviny filmu (kdy už směřování příběhu bylo více méně jasné) jsem štkal stále. A poslední půlhodina? Úplně jsem si zmáčel košili slzami. Už napořád budu v sobě mít tu hořkou chuť tohohle naprosto dokonalého filmu. 10 hvězdiček by bylo málo. Kdyby neseděla vedle mne a nedržela mou třesoucí se ruku, nikdy bych to nezvládl. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Mít 5 "dcer" je už tak na palici a být "muslim" to moc neulehčí :D Bohužel, tlak byl velký a vymstilo se to. ()

nK_!

Velice silný a překvapivě i po nějaké době od zhlédnutí živý příběh. Přesvědčivé herecké výkony, skvělá gradace a několik mrazivých zvratů. Přišlo mi, že Mustang ani nehraje prvoplánově na city, prostě nechává diváka rozhodnout o tom, co si z něj odnese. A jestli i dneska může v některých částech světa společnost ruku v ruce s náboženstvím a zvyky fungovat takhle...no, raději nekomentovat. ()

lusa

Som rada, že žijem, kde žijem, s možnosťou predmanželského sexu, voľby partnera, či slobodného života trebárs až do tridsiatky. Nehovoriac o tom, že film sa odohráva v benevolentnom Turecku.. Mustang ani chvíľu netlačí na píľu, necháva voľný priebeh pocitom, ktoré vyvoláva.. Alebo nevyvoláva. Je len na divákovi, čo si ho dočiahne. 4* ()

MyrnaAlec

Začalo to jako artovka, ale na konci jsem opravdu chtěla, aby se jim to povedlo, aby to dopadlo. A k tomu navíc nádherných 5sester. ()

SAINTS

Na prvy pohlad film zobrazuje rualne Turecko ako zaostale ,kde ženy nemaju velke prava a hned ako dospeju musia sa vydat či chcu alebo nie.Problem je však skôr v rodine dievčat,ktora je extremne konzervativna .Ine dievčata z dediny sa môžu v dedine volne pohybovat a ist dokonca s autobusom na futbal.A ani všetci mužu vo filme nevnimaju ženy ako menejcenne.Problem spočiva hlavne v osobe pruderneho stryka Erola ,ktory nuti svoje netere do vydaja a on je strojcom domaceho uväznenia sestier.Takže nie cele Turecko je tu zobrazene ako zaostala krajina len tato konkreta konzervativna rodina.Mustang hovori o tužbe po slobode ,surodeneckej laske a o devastačnom učinku tradicii na život ludi .Film rozhodne nie je prvoplanovy a o jeho kvalitach hovori aj nominacia na Oscara a uspech na festivaloch. ()

Pete

Je zločinem brát dětem jejich dětství, mladým jejich mládí, ženám jejich ženství. Mustang není špatný film, ale tohle téma by si zasloužilo mnohem lepší a realističtější zpracování. ()

blondboss

Mustang je sloboda. Mustang je nádej. Mustang je sonda - v tomto prípade do tajov tureckého jednoduchého života plného nepochopiteľných tradícií, aspoň teda pre nie tunajšieho človeka. Mustang je snímok, ktorý sa človeku veľmi výrazne vryje do pamäti - zaujímavý scenár, skvelá réžia a podmanivá hudba. Som fakt milo prekvapený a za mňa jednoznačne jeden z najlepších európskych filmov za poslednú dobu. 80 % ()

TonyHawk94

Nepochopím tie rozporuplné komentáre plné kritiky. Kontroverziu na jednej strane pochopím, na druhej strane ale, je to film (a neriešime, nakoľko je to realistické, a či vôbec). Lenže toto bolo dačo vynikajúce. V mnohých prípadoch skrytá temnota atmosféry sa dala priam krájať (finálna thrillerová 20-minútovka je kategória sama o sebe - dokonalé!), a ja som to jednoducho hltal. Pätica veselých sestier, z ktorých (v mojich očiach) vytŕča najmä bystrá, chytrá a inteligentná Lale skvelá. Záver filmu povznášajúci :). 5*, a to s prehľadom. (P.S. Coppolinu Smrť panien som nevidel, ale určite sa na to chystám...) ()

el_chorro

Možná lehce kýčovitý, avšak poměrně strhující a hlavně precizně natočený snímek. Na MFF KV odcházely dívky dojaté a jistě odhodlané podílet se na řešení problematiky arabských žen... ...alespoň tedy do doby začátku další projekce! Budu-li mít dceru, umožním jí podílet se na výběru svého partnera! :) film jinak za **** ()

Gregor_Samsa

Pomalý rozjezd, pár silných momentů, pak to chvíli vypadalo, že film směřuje k banalitě. Ale poté se něco stalo, nepředvídatelnost a emoce začaly společně ovládat plátno, a člověk si nakonec moc přál, aby auto šlo nastartovat a pak někdo na temné silnici zastavil. Svoboda. Někdy zapomínáme, jak moc velkou hodnotou je... Jo a pohledy na Istanbul – krásná vzpomínka, to město vypadá přesně tak, jako v oněch večerním sluncem osvětlených záběrech... [70%; 2016-05-05 Kino35 Francouzský institut] ()

PTuranyi

Dobre natočený príbeh o výchove piatich dospievajúcich sestier žijúcich na Tureckom vidieku vychovávaných u starej mamy. Obmedzujúca výchova, gender na prvom mieste, dohodnuté sobáše, kontroly panenstva a hľadanie krvi na prestieradle. Výsledkom je 1 samovražda a útek zvyšných dvoch. Produkcia síce nie je taká perfektná ako sme zvyknutí z amerických filmov, ale herci sú autentickí a príbeh je vykreslený celkom živo. ()

miskapejka

Wow. Na film jsem narazila náhodou skrze žebříček 10 nejlepších filmů pro rok 2015, který zveřejnil deník TIME na svých webových stránkách. Protože Turecká produkce je pro mě dosud neznámou, byl pro mě film velikou neznámou. Nezbývá mi než dát 5* - samozřejmě, že to nebylo perfektně natočené (například scény na stadionu byly až moc euforické, ale myslím si, že to bylo prostě proto, aby vyzdvihli, že těchto momentů v životech děvčat moc není) , ale téměř celý film jsem tajila dech. Neuvěřitelné zobrazení mentality v zemích, kde vládnou muži, sklíčenosti a zoufalosti ženách uvězněných v systému, kterému sotva můžeme říkat život. Středověký úkon ženy jako matky a hospodyně se v těchto zemích stále bere jako nevyhnutelná tradice a i dnes zde sotva narazíte na lásku, která nevznikla dohodou. Perfektní film a těším se, až ochutnám i další z turecké produkce. ()

César Awards - výsledky

César Awards - výsledky

27.02.2016

Zlaté glóby 2016 - nominace

Zlaté glóby 2016 - nominace

10.12.2015

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015