Chanthaly

• Laos ຈັນທະລີ
všechny plakáty
Horor / Mysteriózní
Laos, 2013, 98 min

Chan trpí od detstva vážnou srdcovou vadou. Na príkaz otca nesmie komunikovať s nikým so susedov, ani opúšťať rodinný dom, môže sa iba starať o chod domácnosti. Jej matka, na ktorú má len matné spomienky, totiž pred 15 rokmi zomrela. Nakoľko otec o jej smrti odmieta hovoriť, Chan neustále prenasledujú vnútorné pocity, aké dôvody vlastne viedli k odchodu matky na onen svet. Nepotrvá dlho a dostane odpoveď na svoju otázku. (*CARNIFEX*)

ricci.s

Žiaľ, radšej si pozriem omleté duchárske klišé s mnohými ľakačkami, ako takpovediac celkom originálny horor, pri ktorom sa hodinu a trištvrte prenudím. V tomto prípade mi celkom zaujímavý nápad ku šťastiu nestačí, keďže sa režisérka ani v jednom jedinom momente nesnažila diváka vydesiť. A nakoľko film rozhodne nedisponuje talentovanými hercami, podarenou atmosférou a hudbou, či kvalitnou technickou stránkou, film nemá čo divákovi ponúknuť. Odpad to síce vyložene nebol, ale aj tak, úplná strata času. ()

*CARNIFEX*

Chan trpí od detstva vážnou srdcovou vadou. Na príkaz otca nesmie komunikovať s nikým so susedov, opúšťať rodinný dom, iba sa starať o chod domácnosti. Jej matka na ktorú má len matné spomienky totiž pred 15 rokmi zomrela. Nakoľko otec o jej smrti odmieta hovoriť, Chan neustále prenasledujú vnútorné pocity, aké dôvody vlastne viedli k odchodu matky na onen svet. Nepotrvá dlho, a už čoskoro dostane odpoveď na svoju otázku. Ducharina od "Laošov" na ktorú som natrafil úplnou náhodou, ktorú som vzhliadol z čistej bohapustej Vianočnej nudy, lebo sledovať behom dvoch dní, 5 krát "Mrázika", 4 krát "Jak vytrhnout velrybě stoličku", 5 krát "Švejka", je pre diváka rovnaká vražda ako pre feťáka druhá "čiara". Ďalej ma navnadilo vysoké hodnotenie jediného užívateľa, ktorý tento snímok odsledoval ( Navyše v kine! Klobúk dolu ;) ). Berme teda pri hodnotení v úvahu, že je to prvý horor z tejto krajiny, ktorý navyše spracovala žena, čo je aj patrične cítiť. Dej je neskutočne pomalý, nudný, no a čuduj sa svete, opäť použijem svoju obľúbenú vetu, bez hororových prvkov. Žiadna nervy drásajúca atmosféra, žiadne lakačky, proste nič, čo je pre tento subžáner charakterizujúce. Aspoň že ten príbeh po hodine ako tak "ožil", no tak či onak je veľmi slabý, a tak tento snímok nemôžem odporučiť ani zo srandy či nenávisti - 25%. ()

Raztubyl

Laoský horror. Rozhodně nic mainstreamového a nejen proto že je to první horror z této země ale navíc i jeden z mála filmů které tam kdy vznikly, což se samozřejmě podepsalo na jeho kvalitě. Naštěstí převážně po technické stránce, střih je dost odbytý a zvukař se na práci nejspíše vykašlal úplně, naštěstí kamera dokáže jakžtakž zakrýt celkovou lacinost. Obsahově jde ale o zajímavé dílo a možná i originální (moc horrory nesleduju) svým buddhistickým pojetím posmrtného života. Samotný příběh nemocné Chanthaly, které otec zakázal vycházet z domu, sice začne dost zmateně a podivně, po první scéně jsem si říkal že jsem peníze za lístek do kina a cestu do Hong Kongu vyhodil zbytečně, ale scénaristovi se postupně podařilo zaujmout dostatečně na to, aby člověk ignoroval i nic moc herectví všech lidských postav (nejlíp to zahrál pes). ()

• Jedná se o první horror natočený v Laosu a také první tamní film, jež režírovala žena. (Raztubyl)