Fan Vavřincová

všechny plakáty
Československo, 1991, 43 min

Režie:

Ivo Paukert

Setkání se známou spisovatelkou a scenáristkou. V pořadu z cyklu Album si s Fan Vavřincovou vyprávěl dr. Jan Pixa a společně připomenuli střípky z její tvorby, kterou se tak výrazně zapsala do historie televizní zábavy... Který televizní divák by neznal komediální seriál Taková normální rodinka. Jeho autorkou byla Fan Vavřincová (vlastním jménem Věra Němotová), spisovatelka a scenáristka, jejíž smysl pro humor potěšil při premiéře seriálu v roce 1971 nejen televizní diváky, ale i herce, kteří v něm dostali výborné role – J. Štěpánková, D. Medřická, Z. Řehoř, D. Kolářová, J. Hanzlík a další. Taková normální rodinka patří dodnes k nejoblíbenějším a nejčastěji reprízovaným televizním seriálům. Fan Vavřincová ale spolupracovala s redakcí zábavy také na mnoha humorných a vtipných scénkách. Podle její knížky "Eva tropí hlouposti", kterou napsala již v 17 letech, natočil také režisér M. Frič stejnojmennou crazy komedii s N. Gollovou a O. Novým v hlavních rolích. (Česká televize)

NinadeL

Dnes je Album sice archaická talk-show, leč historicky velice cenná. Krátce po revoluci mnozí pamětnicí byli ještě velmi vitální a měli co říci. Co na tom, že ukázky jsou zbytečně dlouhé a moderátor Jan Pixa není ideální? Autentický projev Fan Vavřincové je skvělý, vypráví o mnohých detailech své práce, o setkání s Mac Fričem, o udání, které na ní přišlo do ČT, jak pokračovala v bratislavské televizi, a také se zmíní o osobní tragédii. Osobně mi chyběla otázka na její epizodní roličky ve filmech v polovině 40. let a širší pojednání o její televizní práci po Takové normální rodince. Doba byla jiná, Fan Vavřincovou čekala mnohá nová vydání jejích knih, nová spolupráce s Ahojem... Dnes se to zdá skoro až neuvěřitelné. ()