Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

šerminator

Musím říct, že mě tento film bavil více než někteří Růžoví panteři. Peter Sellers se teprv rozjížděl a tudíž ani tolik nepřehrával. Velice zdařilá satira parodující válku, monarchii a USA. Možná že tento film skrývá větší potenciál, ze kterého by dnešní producenti udělali megafilm, ale mě se líbí v té malosti v jaké je natočen. Tento styl humoru mi sedí. ()

Aqualung

Dnes jsem tuhle nádhernou komedii viděl po strašně dlouhé době,tedy podruhé.Mnohorole Petera Sellerse dává vyniknout uměleckému a hereckému kumštu tohoto geniálního komika.A hlavní myšlenka tohoto filmu nezestárla a je po čertech aktuální i dnes.Autoři si ťukli do hlavních hráčů v bizarní atomové komedii, která v té době zuřila ve světě. A závěr filmu dost silně připomíná vynikající film Dr.Divnoláska aneb........ ()

Finskej

Výborná a inteligentní záležitost a jeden z mála filmů, kde mi (konečně) Sellers nejen, že nevadí, ale vlastně i vysloveně sedne. (Aby se taky někdo vyjádřil z pohledu Sellersofoba:) ()

klúčik

Komédia o svetovom strachu z bomby. Doba vzniku filmu bola taká, všetky krajiny, ktoré mali bombu tak sa vyhrážali ostatným. Na niečom som sa schuti zasmial... Apropó : nechcete kaviár súdruhovia !!! 65%. ()

Madluska

Peter Sellers válí! Víc by nebylo třeba dodávat, kdyby se na plátně nemíhali "zbrojnoši" (předpokládám, že kostýmy tvořila z větší části vlna ;-)) s luky a šípy, kteří se promenádují po liduprázdném New Yorku, a kdyby film nebyl podobných absurdit plný. Chytrá komedie, kterou zdobí punc aktuálnosti vlastně až dodnes, proto jí odpouštím i dle Kurčatowa "zbytečně sladký konec". ()

Han22

Konečně jsem mezi těmi prastarými filmy viděl nějakou klasickou komedii, navíc úplně nádhernou. Malé vévodství Grand Fenwick se rozzuří na USA, které okopírovali jejich víno a vyšlou válečnou výpravu. Dvacet lučištníků! vede obrýlený trouba a jednotka se má vzdát a následně na reparacích získat peníze. Jen imbecil by tuhle válku mohl vyhrát, což se ale stane :) Výprava ukořistí amerického generála, šíleného vědce s q bombou a jeho krásnou dceru a z malé vévodství se stává rázem střed dění celého světa. Absudrdní námět jak z těch nejlepších českých komedií, skvělý Sellers v trojroli, troška lásky, parodie na diplomacii, filmy (pískací scéna z Most přes řeku Kwai) či scény jak z grotesky (auto, házení bombou). Není to film, u kterého se budete celou dobu řezat smíchy, ale výborná nadprůměrná komedie rozhodně ano. PS: Jen nechápu proč je v žánrech válečný, to je snad nějaký meta humor ČSFD :) ()

dopita

Zápletka filmu je tak dementní, až je geniální. Malá země je před bankrotem a tak tam vymyslej, že vyhlásej válku USA, druhej den ji prohrajou a třetí den už budou čerpat rozvojovou pomoc. Vojsko sice nemaj, ale převlíknou asi dvacet farmářů do brnění (jak z patnáctýho století) a vyšlou je prohrát válku. No jo, jenomže co se asi stane, když ji vyhrajou? Ty vole zápletka fakt nemá chybu. Děj je navíc poskládán přesně tak, aby onu debilní zápletku podporoval a dalšíma debilitama ji ještě šrouboval dál a výš. Peter Sellers hraje několik postav, včetně hnusnej královny a filmu tradičně vévodí. Přesto mohl bejt film o dost lepší. Režisér tomu nedokázal dát potřebnej šmrnc, takže i přes to, že má film jen 80 minut, chvílema nudí. ()

Lionheart

Bez Sellerse by to bylo třetinové (doslova), ale téma se vyloženě povedlo. Vtipy úžasné, briskní britský humor, který nepřechází v ostrou kritiku/satiru jako v Dr Divnoláskovi. ()

Mikino00

Královsky jsem se bavil u téhle satiry nejen na politiku, studenou válku i američany. Celý koncept důvodu pro invazi i invaze samotné je velice povedený, film se může opírat o kvalitní scénář i o vždy spolehlivý výkon Sellerse, který toho odehrál více než je zvykem. Film navíc upoutá diváka už úvodním vtípkem s logem studia až po závěrečné kladení mírových podmínek zahrnující novou koupelnu. ()

Garch

V artovém kině nás bylo šest. Takže se málo ví, že U.S.A. byly úspěšně napadeny, protože falšovat víno se nemá. Bůh žehnej Sellersovi. ()

jilda

Nejlepší kšeft na světě je vyhlásit válku USA, v pondělí jí vyhlásíme, v úterý prohrajeme a v pátek už sem tečou peníze na pomoc od USA:-) ()

Greg25

Peter Sellers a politická satira se vším všudy. Není co dodat, to se musí prostě vidět. :-D 100% "A co mám jako říct prezidentovi, že nás přepadli Evropané z 15. století?" ()

HouseMK

V kontrastu s názvem vůbec ne uřvaný film, spíš taková šedá myška, která ale dobře pobaví svou absurditou (s mrazivým náznakem skutečné situace) a hereckým trojvýkonem Petera Sellerse. ()

Danqo

I warn you, madam! I know the entire Geneva Convention by heart! / Oh, how nice! You must recite it for me some evening. ()