Mimo příbalový leták (festivalový název)

Off Label

Dokumentární

USA, 2012, 73 min

• hejsahopsa

Zkrátka špatně natočený dokument. Chyběla tam hlavní myšlenka. Jednotlivé příběhy byly zmatečné a v podstatě nicneříkající. Pořádně nevím, co jsem si z toho měla odnést. Nicméně se mi opět potvrdilo, jak hloupá je Amerika:). Nedoporučuji.(10.3.2013)

Při včerejší projekci filmu na Jednom světě, bylo v hledišti spíše ticho. Pozoruhodné příběhy jednotlivých aktérů dramatu o využívání lidských těl jako "pokusných králíků", bilance, zda je to správné, i když se pro to sami pokusní králíci rozhodnou a dostanou za to zaplaceno. Zaujal mne příběh bývalého zástupce farmaceutické společnosti, který objížděl praktické lékaře a sbíral od nich informace o tom, jak fungují léky (povětšinou antidepresiva), když se předepíší pacientovi na nemoc, která u něj nebyla diagnostikována. Další hrdinka filmu zase denně polykala 22 druhů léků, vypadalo to, jako novodobý rituál, a člověka napadala otázka, jak to může přežit. Zajímavý byl i pohled mladého válečného veterána, který pomocí farmaceutik musel v Afganistánu mučit vězně a má z toho post traumatické následky a deprese. Jednou z mála části, kde se diváci zasmějí je kovbojská svatba dvou "pokusných králíků", mladého páru, který z peněz co dostal za výzkum uspořádá kovbojskou svatbu, kde se střílí z kapslových pistolí a všichni svatebčané jsou oblečení v kožených gatích a mají kolty za pasy...(6.3.2013)

• rerabinka

Jediné zklamání z Jednoho světa 2013. Čekala jsem kritiku farmaceutického konzumerismu, místo toho se nám dostalo chaotického, emotivního a neuceleného vykreslení zneužití antidepresiv v Americe. Kritika byla částečně zaměřena na obvodní lékaře, kteří předepisují prášky na symptomy nemocí a neřeší se jejich příčina u psychiatra. Množství prášků má navíc vedlejší účinky. Dále jsou ukázáni lidé, kteří se dali k dispozici pro výzkum, tzv. klinické testy, jsou zneužíváni ve své tíživé ekonomické situaci a vydělali si tímto způsobem např. na gambling, alkohol atp. Vadily mi dlouhé záběry a natahování emotivně vypjatých scén (výpověď matky, jejíž syn se brutálně zavraždil pod vlivem prášků). Placené zdravotnictví je evidentně více závislé na marketingu a farmako-propagandě než to naše. Dokumentu by určitě neuškodilo více strukturovanosti.(15.3.2013)