Vzdálená harmonie

• USA Distant Harmony

Ondříček nechal natočené záběry velkolepého turné Luciana Pavarottiho a italské opery po Číně – jako kdysi u Formanova Konkursu – překopírovat z formátu 16mm na 35mm, čímž obraz získal hrubší zrno a zároveň dokumentární punc autenticity. (NFA)

MissJ

Vzdálená harmonie je dokument zachycující první turné Luciana Pavarottiho po Číně. Za kamerou stál Miroslav Ondříček, z jehož biografie "Tudy jenom procházíme" jsem se o něm dozvěděla (název dokumentu má podle něj vyjadřovat vnitřní harmonii duší rozdělenou vzdáleností a nesmyslnými přehradami). Naprosto chápu nadšení Číňanů, taky jsem si přála vidět „krále vysokého C" naživo. Velkou předností dokumentu je jeho skvělá strukturovanost: většině záběrů dominuje Pavarotti, který je samozřejmě nepřehlédnutelný (zazpívá dokonce čínskou operu v charakteristickém kostýmu a s typickým líčením), ale značný prostor dostávají i čínská kultura a místní lidé, např. mladí studenti hrající na tradiční nástroje. I přesto, že některé záběry byly předem inscenovány, dokument působí mile bezprostředním dojmem, viz nezapomenutelný záběr Pavarottiho projíždějícího se na kole. ()