Temné údolí

(festivalový název)

Dark Valley, The

Western

Rakousko / Německo, 2014, 95 min

Podľa mňa je to niečo úžasné. Nepostrehol som vo filme žiadne hluché miesto. Príbeh je zaujímavý. Čo sa týka hudby, tak rovnako ako v Django Unchained si človek povie, že takáto hudba sa do westernu predsa nehodí, ale akonáhle sa započúvate, tak ste v tranze. Narážam na priebeh približne deväťdesiatej minúty, kedy je akcia na maxime, všetko sa spomalí, všade lietajú gulky a do toho skvelá pieseň. Už dlho ma asi takto film nepotešil a zároveň zdvihol náladu. Film odporúčam aj ľuďom, ktorí nemajú westerny v láske. Možno po tomto filme zmeníte názor. Na Rakúsko - Nemecký film je to skutočne bomba. Netajím sa, že Nemecké filmy nenávidím, ale po tomto som si spravil chuť. Vychválim hlavne Tobiasa Morettiho, známeho zo seriálu Komisár Rex.(13.3.2015)

• slunicko2

Alpský western. 1) Velkolepé alpské scenérie spolu s dramatickou hudbou dávají zapomenout, že člověk sleduje pouhou přestřelku. 2) V hlavní roli 34letý Angličan Sam Riley, v roli snoubence Lukase 21letý Thomas Schubert.(5.4.2015)

Nejlepší western evropské produkce který jsem v poslední době viděl a to za posledních mnoha let. Opravdu velice zajímavá podívaná. Mohu doporučit.(17.8.2015)

CITÁT - Jsou věci o kterých se nemluví, věci z minulosti....... Kamera: Thomas W. Kiennast. Natočeno podle stejnojmenného románu Thomase Willimanna. Těžko říci, jak ten cizinec našel cestu až do vysokohorské (až skoro do oblak se tyčící) vesnice. CITÁT - Kdo jsi? Co tu hledáš?......... Cizinec byl fotograf (má zrcadlo co si pamatuje obrázky) a s ním do údolí přišla temnota. Tak mě napadá, zas tak vysoko to není, jak tvrdí vypravěčka, protože jsou v údolí. Ale to je jen maličkost, protože se zvýšil počet mrtvol a nic jim nepomohlo, ani to, že jsou tak vysoko v údolí. Vesnickou elitu začne někdo eliminovat. A divákovi je jasné, že je to cizinec, ale jen Bůh a pastor, ví proč. CITÁT - Hej! Kdo je tam?.......... Není to špatný příběh, řekl bych, že je , na Němce, až moc dobrý, ikdyž jsem čekal něco mystičtějšího, ale nakonec je to dost lidské. Okolo 90 minuty je krásná přestřelka, podpořená povedeným hudebním doprovodem a zajímavými zpomalenými záběry. Znáte ten slogan, že barman umírá poslední a kovář je kliďas? Tady je to trochu jinak. CITÁT - Prosím tě, zkrať to....... Zajímavě jsou řešené závěrečné titulky, to jsem dlouho neviděl a je to skoro slast pro oči. Titulky tak trochu jinak. PS - Při úvodních titulcích zazní song Sinner Man z úst zpěvačky, která si říká Clara Luzia.(31.12.2014)

Western po rakousku. Záhadný Američan Greider přijede v polovině 19. století z neznámých důvodů do odloučené horské vísky vysoko v Alpách a chce zde přečkat zimu. Uzavřená komunita, žijící zde pod nadvládou rodiny Brennerů, cizince překvapivě přijímá a v TEMNÉM údolí se začnou dít věci. Temná minulost vystoupí na světlo světa a proti sobě najednou stojí cizinec a starý Brenner s jeho šesti syny. Vypravěčka, místní děvče Luzi, zprostředkovává spolu s brilantními záběry kameramana příběh o pomstě a křivdách z minulosti, o lidském zlu, které ve vesnici přetrvává do současnosti. Málomluvný (své)rázný western z drsného a nehostinného prostředí mrazivých svahů Alp, natočený dle stejnojmenného románu Thomase Willmanna v rakousko-německé koprodukci, využívá jak specifických prvků tohoto původem západního žánru, tak i elementů žánru typického pro německy mluvící prostor – tzv. Heimatfilmu. Režisér klade důraz primárně na atmosféru a vybroušenou kompozici obrazů, včetně slow motion záběrů akce či dokonce chvilkového snímání přes krev, jež se odrazila do kamery. Pravda, charaktery zúčastněných (mimochodem, mluvících tyrolským dialektem) jsou v podstatě bez výjimky ploché a statické, film však stojí na jiných kvalitách, o nichž už byla řeč. Příběh, zarámovaný cynicky klidným příjezdem a odjezdem cizince, si nenechte ujít!(2.11.2014)