poster

Temné údolí

 • německý

  Das Finstere Tal

 • slovenský

  Temné údolie

  (festivalový název)
 • anglický

  Dark Valley, The

Western

Rakousko / Německo, 2014, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MA.KI
  *****

  Western po rakousku. Záhadný Američan Greider přijede v polovině 19. století z neznámých důvodů do odloučené horské vísky vysoko v Alpách a chce zde přečkat zimu. Uzavřená komunita, žijící zde pod nadvládou rodiny Brennerů, cizince překvapivě přijímá a v TEMNÉM údolí se začnou dít věci. Temná minulost vystoupí na světlo světa a proti sobě najednou stojí cizinec a starý Brenner s jeho šesti syny. Vypravěčka, místní děvče Luzi, zprostředkovává spolu s brilantními záběry kameramana příběh o pomstě a křivdách z minulosti, o lidském zlu, které ve vesnici přetrvává do současnosti. Málomluvný (své)rázný western z drsného a nehostinného prostředí mrazivých svahů Alp, natočený dle stejnojmenného románu Thomase Willmanna v rakousko-německé koprodukci, využívá jak specifických prvků tohoto původem západního žánru, tak i elementů žánru typického pro německy mluvící prostor – tzv. Heimatfilmu. Režisér klade důraz primárně na atmosféru a vybroušenou kompozici obrazů, včetně slow motion záběrů akce či dokonce chvilkového snímání přes krev, jež se odrazila do kamery. Pravda, charaktery zúčastněných (mimochodem, mluvících tyrolským dialektem) jsou v podstatě bez výjimky ploché a statické, film však stojí na jiných kvalitách, o nichž už byla řeč. Příběh, zarámovaný cynicky klidným příjezdem a odjezdem cizince, si nenechte ujít!(2.11.2014)

 • Cervenak
  ****

  Čakal som uťahanú artovku, ale ono nie. Filmu síce trochu trvá, kým sa dostatočne vyhrotí, aby sa mohlo začať strieľať, ale potom už je to celkom masaker. Až na to prostredie naozaj tradičný western s málovravnými hrdinami a poriadne brutálnymi úmrtiami. Super kamera a hlavná prestrelka je natočená úplne luxusne. Akurát škoda, že sa tam strieľali iba puškami. V tej dobe boli v Rakúsko-Uhorsku úplne bežné rôzne typy revolverov, vrátane koltu vyrábaného v licencii v Innsbrucku.(2.7.2015)

 • Madsbender
  **

  [Cinematik 2014] Hanekeho strihač sa chcel predviesť a natočil širokouhlý western západného razenia v alpských exteriéroch, ktorého ambície siahajú až na Oscara. Jemne artový, dusný, oldschoolový a atmosférický. Miesto toho som však videl prvoplánový a predvídateľný nudný nalinkovaný žánrový vzorec, ktorý kopíruje otrepané postupy a zasadzuje ich do atraktívneho vysokohorského prostredia. Kamerové jazdy prírodou a detailné zábery, v ktorých sa Prochaska vyhral s kompozíciou a výtvarným riešením sú úžasné, ale zvyšok je úplne mimo toho, čím chce byť. Eliminačná pasáž v horách je zrejme nevydarenou alpskou paródiou na Ramba, pátos neskutočne irituje a rámcovanie filmu modernými anglicky naspievanými témami, ktoré absolútne nezapadajú do ostatku soundtracku, som nepochopil (byť majú byť predzvesťou a emblematizujú pobyt amerického hrdinu v horách, IMHO sa ich využitie míňa účinkom). Plus Rileyho ksicht mi do takýchto rolí nesedí a na 20 rokov (ako by podľa logiky filmu mal mať) nevyzerá ani omylom. Malicherne strodoprúdová záležitosť. 40%(14.9.2014)

 • Shushika
  ***

  Vůbec ne špatný pokus o aljašsky studený western v Evropě. Jen se tam až do poloviny nic moc neděje a je to možná až příliš zamlklé. Ale od scény v kostele to jde nahoru, vyplatí se počkat (a nekoukat moc unavený:). Každopádně kamera skvělá, místy příjemně drsné a nekompromisní, závěrečná přestřelka SUPER... a ty peníze jsou na tom hodně vidět. 7/10(29.11.2014)

 • iamek
  ***

  [49. MFF KV 2014](20.7.2014)

 • - Rakousko zaslalo snímek do kategorie Nejlepší cizojazyčný film na 87. udílení Oskarů. Film však neprošel nominací. (Terva)

 • - Natáčelo se v italském Val Senales. (Terva)

 • - Film měl premiéru na 25. ročníku televizní a filmové tvorby Romy Gala 2014, kterou pořádá TV ORF a Thomas W. Kiennast si odnesl cenu za Nejlepší kameru. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace