DK

Česko, 2013, 73 min

Bára Kopecká

Bára Kopecká

Braňo Pažitka

Kdysi dávno mě zaujala zmínka jednoho architekta o geniálním vizionáři, který postavil na Slovensku průhledný dům ze skla. Nyní jsem si k té zmínce konečně přiřadil nejen jméno, ale i pozoruhodný životní příběh. A souhlasím, David Kopecký byl nesporně génius.(5.12.2014)

Slepenina nesourodých materiálů takovým způsobem, že to až působí kompaktním dojmem. A neb z home-videa skrz video-art či deník až k teoriím sebezničení.(11.10.2015)

Podobné dokumenty mám ráda, protože jsou o skutečném člověku, bez filmových příkras. Architekta Davida Kopeckého jsem neznala a vlastně jsem se šla podívat, jak je na tom v dnešním českém světě vizionář provokáter. A je na tom blbě. Je na tom blbě, a to je dobře, protože to připomíná, že svět není obracen jen proti nám samotným, ale má to v něm těžké každý, jen to nejde na první pohled vidět. Výpovědi spolupracovníků, přátel a manželky nám umožňují si o DK vytvořit vlastní obrázek. Přesto si nemyslím, že zcela pravdivý, protože na to 75 minut nestačí a výpovědi lidí kolem něj bez výpovědi samotného Davida Kopeckého nemůžou pomoct tuto osobnost zcela pochopit. DK je inspirující dokument o člověku, který bořil a stavěl a zdá se, že neviděl lidi kolem sebe, což se podílelo na jeho sebedestrukci. Ale je to další výrazná osobnost dnešního světa.(21.11.2013)

• Koprska

Ať na to koukám, jak na to koukám, mám pocit, že paní se snaží vyrovnat s nějakým traumatem a ztrátou a toto je projekce jejího problému. Je to osobité, tedy cenu, kterou to dostalo chápu, ale dle mě je to za hranicí toho, co je dokument a co už je pouze chronologické strohé popisování skutečností, které proběhly. Trochu mi to připomíná jak kdybych četla slohovou práci s útvarem vyprávění od žáka prvního stupně základní školy. Nic světoborného. Nejzajímavější na celém je komentář nějaké osoby, která pod dokumentem umístěným na ČT píše ,,Báro, proč?" a podepisuje se maminka. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10586874468-dk/21356226948/ Přijde mi, že ,,prostě proto, že jí chybí a mapuje si retrospektivně události, aby v sobě zaplnila díru." - dodatek, že jim vztah nefungoval - což nevíme by odpovídal. Těžko soudit, ale prostě za mě - Nemáte někdo něco lepšího?(5.12.2014)

Destruktivní a zároveň inspirující.(6.11.2013)