Roura

Dokumentární

Rusko / Německo / Česko, 2013, 120 min

Vitalij Manskij

Vitalij Manskij

Ropovod propojuje jen formalne ruzne kultury. Ale ty maji spolecneho vic, nez by se na prvni pohled mohlo zdat. Lide jsou tak nejak vsude stejni, nebo aspon podobni. Raduji se, slavi, pracuji, odpocivaji, umiraji, zeni se a vdavaji. A Manskij to umi skvele zachytit.(28.2.2016)

• BigLebowski

48. IFFKV 2013, 2,5*, nedokoukáno(8.7.2013)

Moc o rouře to není, ale jako zajímavý náhled do života lidí na široké Rusi dobré. Logicky je to tak méně zajímavé, jak se roura dostává dál a dál na západ.(28.5.2016)

Čekal jsem zdlouhavý dokument o plynovodu, u kterého začnu po čase usínat a opak byl pravdou.Velký podíl na tom asi mělo to, že jsem tak mohl vidět ne až tak často zabírané Rusko. Rusko, které je plné dědinek uprostřed ničeho, pojízdných kostelů a chovatelů sobů. Je sice pravda, že poté co se dokument přesunul za ruské hranice, začal ztrácet dech, ale i tak to byla velmi působivá cesta.(20.8.2015)

[48. MFF KV] Čekal jsem kritiku Gazpromu, konfrontaci problémů s komentovaným výkladem. Dostal jsem ničím nekomentované okénko do života na Sibiři, plné dlouhých záběrů neorealistického ražení. Kratičké náhledy do běžných životů a obyčejných problémů lidí na venkově i ve městech chvílemi nudí, chvílemi zaujmou. Nelze jim upřít atmosféru konfrontace tradičních hodnot, jenž postupně zanikají vinou rychlých změn a stále intenzivnější industrializace. Co mi naopak chybí, je ucelená nosná myšlenka, kterou považuji u dokumentárního filmu za stěžejní. Zde není jasné, co chtěl básník říci. Celkovou atmosféru úspěšně nabourává i závěrečný přesun do Německa. Tento film je o všem možném, ale jen málo o plynovodu. Ačkoli film dostal na festivalu cenu za dokument nad 30min, pro mě byl tento počin uznávaného režiséra Manského trochu zklamáním. Možná i proto, že jsem čekal něco jiného.(8.7.2013)