Roura

Rusko / Německo / Česko, 2013, 120 min

Vitalij Manskij

Vitalij Manskij
  • BigLebowski

48. IFFKV 2013, 2,5*, nedokoukáno(8.7.2013)

jeden z nejlepších dokumentů v Ji.hlavě(2.2.2014)

Navzdory lyrickému tvrzení distributora považuju Rouru za sociálně kritický dokument, který odpálí ze začátku titulek, že 50% ruského příjmu táhnou trouby s plynem a následně nás oblažuje úžasně komponovanými záběry na oběti ekonomické nerovnosti, přímo v jejich živlu. Naštěstí díky absenci autorského komentáře a opravdu hezké práci kamery, která vás dostane mezi lidi a oblasti, kam se nejspíš jen tak nevydáte, je to poměrně příjemné plynutí dvou hodin s napětím, kam nás tvůrce zavede tentokrát. A protože Rusko tak místy opět zábavný surreal.(9.5.2016)

Ropovod propojuje jen formalne ruzne kultury. Ale ty maji spolecneho vic, nez by se na prvni pohled mohlo zdat. Lide jsou tak nejak vsude stejni, nebo aspon podobni. Raduji se, slavi, pracuji, odpocivaji, umiraji, zeni se a vdavaji. A Manskij to umi skvele zachytit.(28.2.2016)

[48. MFF KV] Čekal jsem kritiku Gazpromu, konfrontaci problémů s komentovaným výkladem. Dostal jsem ničím nekomentované okénko do života na Sibiři, plné dlouhých záběrů neorealistického ražení. Kratičké náhledy do běžných životů a obyčejných problémů lidí na venkově i ve městech chvílemi nudí, chvílemi zaujmou. Nelze jim upřít atmosféru konfrontace tradičních hodnot, jenž postupně zanikají vinou rychlých změn a stále intenzivnější industrializace. Co mi naopak chybí, je ucelená nosná myšlenka, kterou považuji u dokumentárního filmu za stěžejní. Zde není jasné, co chtěl básník říci. Celkovou atmosféru úspěšně nabourává i závěrečný přesun do Německa. Tento film je o všem možném, ale jen málo o plynovodu. Ačkoli film dostal na festivalu cenu za dokument nad 30min, pro mě byl tento počin uznávaného režiséra Manského trochu zklamáním. Možná i proto, že jsem čekal něco jiného.(8.7.2013)

• - Režisér před projekcí filmu na festivalu v Karlových Varech diváky upozornil, že název snímku v ruštině znamená mj. i "kolaps" nebo "definitivní konec". (Mertax)

• - Rozpočet filmu činil pouhých 240 tisíc euro. (Mertax)