Roura

Rusko / Německo / Česko, 2013, 120 min

Vitalij Manskij

Vitalij Manskij
  • H34D

Česká televize uvádí... Smrt úderem trubkou po hlavě! Téměř dvě hodiny sledujeme živoucí osud trubky, jejíž délka překonává penis Roberta Rosenberga a hloubka zahanbuje Hluboké hrdlo. Přitom kolem nás proudí nesouvisející životy blábolících lidí nedávající nám možnost se s kýmkoli identifikovat nebo cokoli v tomto trubecky-mistrovském díle prožít... Pan režisér tomu říká "observace světa kamerou", já tomu říkám "obser vaše světla i kameru"... Pár procent za hypnotický záběr z transportní loďky. 1/10(5.7.2013)

Moc o rouře to není, ale jako zajímavý náhled do života lidí na široké Rusi dobré. Logicky je to tak méně zajímavé, jak se roura dostává dál a dál na západ.(28.5.2016)

Čekal jsem zdlouhavý dokument o plynovodu, u kterého začnu po čase usínat a opak byl pravdou.Velký podíl na tom asi mělo to, že jsem tak mohl vidět ne až tak často zabírané Rusko. Rusko, které je plné dědinek uprostřed ničeho, pojízdných kostelů a chovatelů sobů. Je sice pravda, že poté co se dokument přesunul za ruské hranice, začal ztrácet dech, ale i tak to byla velmi působivá cesta.(20.8.2015)

Tento film rozhodně stojí za povšimnutí, zvláště zajímáte-li se o krajiny na východ od nás. Plynovod je spíš jen takový krycí název pro filmové leporelo vytvořené z krátkých videosekvencí. Uznávám, že název je poněkud zavádějící (ale až takový fanoušek nefťgazpromyšlennosti nejsem, aby mne to mrzelo). Režisér zachytil post-sovětské obyvatele v neznámých situacích (pojízdný kostel, veterinář), stejně jako v situacích nepřekvapivých, až stereotypních (komunistické vzpomínkové akce). Poslední část snímku (po překročení hranic bývalého SSSR) byla už trochu táhlejší, přesto si myslím, že měla pro celkové vyznění filmu svůj význam.(20.8.2015)

Ropovod propojuje jen formalne ruzne kultury. Ale ty maji spolecneho vic, nez by se na prvni pohled mohlo zdat. Lide jsou tak nejak vsude stejni, nebo aspon podobni. Raduji se, slavi, pracuji, odpocivaji, umiraji, zeni se a vdavaji. A Manskij to umi skvele zachytit.(28.2.2016)

• - Rozpočet filmu činil pouhých 240 tisíc euro. (Mertax)

• - Režisér před projekcí filmu na festivalu v Karlových Varech diváky upozornil, že název snímku v ruštině znamená mj. i "kolaps" nebo "definitivní konec". (Mertax)