Nejkrásnější portrét

Československo, 1988, 27 min

Režie:

Igor Chaun

Michal Kratejl

Naturalistický videozáznam "náhodně natočeného" dialogu přiopilého syna Igora s vlastní fenomenální matkou, která mu při nečekané návštěvě 26 minut non stop spílá za jeho studentský způsob života. . :-) Spolu se snímkem "Sen o vážné věci" oceněn první cenou za dokumentární režii na přehlídce FAMU SUOČ 1989. Protože předsedou poroty byla Věra Chytilová, chtěla dát filmu i hlavní cenu za střih, protože v dokumentu v podstatě žádný není... Díky tomuto otřesnému dokumentu (s pozitivní pointou!) získal Igor na škole přezdívku Federico Chaunini. (oficiální text distributora)

JosefTomas

Satira na život nemohla vypadat lépe. Jen jí možná (d)ocením za pár let, až se k ní vrátím. Protože zatím mi to nepřijde tak geniální, jak se zdá ostatním. Možná jednou. ()

Super8martiN

Pro mě jeden z klenotů celé české kultury. Tu syrovost a přirozenost musíte milovat. Chaun navíc dokonale podněcuje dialogy a situaci, snad vědomě, snad nevědomě, graduje a jde vidět, že to je prostě scéna/film/příběh, který napsal sám život. Moje hlava až nepobírá, jak mohlo něco tako dokonalého tak nahodile vzniknout, je to plné hlášek, které s kamarády cituju na denní bázi a Chaunova matka je prostě unikát. Celé to pro mě dotahuje výstižný název a finální song <3 ()

Petrhapka

Krátkometrážní, dokumentární projekt v hlavních rolích Igor Chaun, režisér a kameraman naturalistického videozáznamu, který v podnapilém stavu poukazuje na vztah mezi přítomnou matkou, jím samotným a života alkoholového opojení. Představte si že kalíte na privátu s chábrem, který je tak vychlastanej, až je z toho vzhůru nohama a najednou k vám přijde matka v nevhodnou chvíli, a začne vám vyčítat vše co děláte špatně, a že by jste měl udělat všechno jinak aby váš život nenabral strmý pád. Igor Chaun však využije situace, bere do ruky kameru a za nehynoucí snímek získává první místo za dokumentární režii na přehlídce FAMU 1989. ()

PoprockCZ

Těžko hodnotit. Na jednu stranu místy celkem vtipné hlášky, ale když se člověk na dokument podívá jako na celek, tak vidí dvě trosky vedoucí dialog o ničem. Těžko říct, kdo je na tom lépe jestli hysterická matka nebo drzý syn. Samozřejmě zastřešeno famu... ()

vinducha

Bohém , který nikdy nic prakticky nenatočil . Pokud bych měl charakterizovat pana "režiséra" .  Jinak si nepamatuju , kdy mě naposledy někdo takhle iritoval , jako ty 3 persony v tomhle kraťasu. Zeptejte se mě , co jsem nejotravnějšího v poslední době viděl a tohle bude hlavní adept , pocitově to mělo 2 hodiny. ()

Kaleidoskop

Nejkrásnější portrét je jasným důkazem toho, že Igor Chaun mohl být největším talentem české dokumentaristické školy, ovšem pak se začal věnovat jiným směrům... nu což, i tak se pro mě jedná o jeden z nejlepších českých dokumentů jehož genialita mě dodnes nepřestává fascinovat. ()