Kanibal (festivalový název)

• Amours Cannibales

Cannibal

Drama / Thriller / Psychologický

Španělsko / Rumunsko / Francie / Rusko, 2013, 117 min

Presne podľa očakávania.Gorehoničom - o ničom.Marketingovo pútavý titul síce rozšíri zreničky fandom žánru, no pri takej ( skoro až celouerópskej spolupráci ) je priam nemožné očakávať "maso " . Neukojenec sa takto bude musieť uspokojiť so silne komornou drámou, v ktorej ten kanibalizmus je (!) no prezentovaný nezvyklou formou aj napriek nechute fandom subžánru, ktorý v dnešnej dobe aj tak speje do nikam. Spokojná.(20.2.2014)

Navzdory výborný úvodní scéně se scénář pomalu rozpadne na více či častěji méně povedený singulární výjevy a film jako celek moc nefunguje. Spotřeba masa toho týpka v hlavní roli je ale obdivuhodná, já si nedokážu představit, že bych každých pár dní spráskal třeba celý prase. Jedině snad, že bych ho také zapíjel nejvybranějším červeným z Côte de Nuits. Pro větší zábavu ale doporučuji přidat "ové" a zkouknout daleko víc nechutný filmísek Kanibalové. PS: Chtělo to sestřihat ještě tak 20-30 minut. (55%)(9.7.2014)

Minimalistická lahůdka s fantastickým vizuálem (ocenění Goya za nejlepší kameru) a bezchybným výkonem Antonia de la Torre. Tiché psychologické drama o člověku, kterého drží v kleci osamění jeho přirozenost.(10.2.2014)

• Forsberg11

Tento film je absolútne mimo môj bod záujmu a preto, respektíve napriek tomu, ho tu nechcem silou mocou kritizovať a podkopávať. Španielsky Canibal po thrillerovej, tobôž hororovej stránke vôbec nefunguje. Možno ako psychologická dráma, sonda do duše a mysle človeka, ktorý je úplne iný ako my, má iné zvyky ako my a obľubujé iné pokrmy ako my. Nie je to však žiaden psychopat alebo asociál. Práve naopak, Carlos žije pomerne nenápadný život krajčíra v španielskom meste Granada, má slušný byt a vo svojom okolí je rešpektovaný. Do jeho života sa však zapletie nová, mladá susedka Alexandra, ktorá prišla do Španielska za prácou z Rumunska. Keď za záhadných okolností zmyzne, príde ju hľadať jej nemenej pekná sestra Nina, ktorá naruší zabehnutý Carlosov stereotyp a významne mu ovplyvní jeho život. Technicky je Caníbal veľmi slušne spracovaný snímok, s peknou kamerou a sympatickými hercami. Škoda že je to celé také sterilné, bez štavy a akéhokoľvek väčšieho náboja. Po väčšinu stopáže sa v podstate nič zaujímavé nedeje a postavy len vedú siahodlhé dialógy pre diváka minimálne zaujímavé. Niečo do seba to však určite malo, mimálne prostredím, či už to boli ulice nádherného historického mesta Granada alebo prostredie horskej chaty s nádherným výhľadom a praskajúcim drevom v krbe. Žiadne napätie, či drsné scény však určite nečakajte, možno nejakú tú "nechutnosť", aj to len v náznakoch. Zaujímavý multinárodný kanibalský film bez gulí... 45 %!(12.2.2014)

Udrží pozornosť plýživým tempom a dráždením zvedavosti kam bude pokračovať, ale k výkyvu emócí sa nepriblíži. Zaujímavé a provokatívne, ale chladné a vo výsledku nič neriešiace.(7.7.2014)