Boží šichta (festivalový název)

• Maďarsko

Isteni műszak

Heavenly Shift

Komedie / Drama

Maďarsko, 2013, 100 min (Director's cut: 107 min)

Márk Bodzsár

Márk Bodzsár

Ágota Varga

Makabrózní jízda, břitký humor, ambulantní western... Vícero odkazů na Tarantina, které jsou tu přiznané v nově vtipné rovině. Na další Bodzsárův film se rozhodně těším.(3.8.2014)

Čo sa týka Balkánskej strany - celkom uveriteľný dej. Udalosti v Maďarsku , tak to je miestami absurdne, a niekedy by som to nenazval ani čiernym humorom. Na trojku to ujde.(19.4.2014)

Keď som prvýkrát čítal, že je to maďarský Tarantino, tak som si pomyslel, že sa niekto zas chce priživiť na mene slávnej značky. Preto som veľa od filmu neočakával, a nakoniec som bol viac než milo prekvapený. Ona to nie je tarantínovka, čo sa týka typu rozprávania, či užitia štýlu. S Tarantina si skôr berie príklad v scénach násilia, ktoré zobrazuje tiež s humorom a s nečakanými pointami. Taktiež by sa našlo aj pár žmurknutí napríklad v podobe rekvizít. Krvavá exploatácia však v Bodzsárovom debute slúži v prvom rade na rámcovanie reflexie krutých historických udalostí na Balkáne. Postava vedúceho záchranky, ktorý sa stavia do role demiurga rozhodujúceho o živote a smrti pacientov, sa dá chápať ako alegória na politiku svetového policajta, ktorý prostredníctvom NATO likviduje vlasť hlavného hrdinu. Film s šikovným scenárom plným svojráznych charakterov má veľmi trpké vyznenie a je známkou toho, že v Maďarsku sa netočia len áčkové artové diela, ale že tam majú aj schopných režisérov, čo vedia natočiť zaujímavú žánrovku so spoločensko-kritickým presahom.(30.7.2014)

Maďarský guláš okořeněný špetkou Tarantina a typickým britským černým humorem. Výsledný produkt je delikatesou, kterou by si nikdo neměl nechat ujít.(1.8.2014)

Osvěžující mix absurdity, černočerného humoru, tragikomedie a násilí. Působí moderním a efektním dojmem, po stylové stránce se člověku ani nechce skoro věřit, že jde o režisérův 1. celovečerní film. A po té příběhové také člověka skoro nenechá vydechnout, i když určité scény nepůsobí zdaleka tak vtipně, jak by mohly (některé jsou spíš smutné, než černohumorné). Nicméně, když si k tomu člověk přidá ještě ty bizarní postavy, které po celou dobu neomrzí, na slušné 4* si Boží šichta vydělá.(4.8.2014)