Sowon

Jižní Korea, 2013, 123 min

Joon-ik Lee

Joong-hoon Jo

Jun-seok Bang

Opravdu syrový příběh rodiny, jimž brutálně znásilní osmiletou dceru. A pěkně po korejsku, protože to jsou pomalu dnes už jen oni, kdo dokáže syrovou emoční realitu zvládnout tak, že vás drapne do pazourů a vláčí, dokud vás neuvláčí. Ten film není nijak explicitní, ale možná kdyby byl, bylo by to nějaké odlehčení. Takhle prostě cítíte ne s rodinou, ale jako byste u toho sami byli. Víte, já se držel, snažil se, ale když kolega a kamarád otce oběti ztropil u soudu výtržnost jen proto, aby to nestihl udělat otec oběti a uchránil ho tak od toho, tak jsem tomu prostě nechal volný průběh a spustil jako Škopková u Angeliky. A co mě rozsekalo úplně nejvíc, ten film má, i při šem tom hnusu, o kterém pojednává, lidsky komické scény (poprvé jsem se málem rozeřval, když si otec na hlavu nasazuje masku dceřiny oblíbené postavičky, aby se před ním přestala stydět - ta scéna je stejně dojemná, jako zábavná). Uf, to zase bylo dobrovolné lehnutí pod emoční parní válec. Jeden z těch filmů u něhož máte půlku prostě rozmazanou.(12.2.2016)

To čo mi na Juhokórejských romantických filmoch prekáža mi napodiv v drámach nevadí. Naposledy ma takto dostali s Dogani. Film na veľmi podobnú tému a znovu veľmi ťažko stráviteľný. Práve sem ten nápor emócií akosi patrí, pretože vytvára rovnováhu k vážnosti témy, ktorú spracováva. Nie je len čiernou machuľou, ale poskytuje aj svetielko na konci tunela. Napriek tomu, že i keď to tak v závere možno pôsobilo, Se-won to ešte stále nemala vyhraté, ale bolo príjemné mať pocit, že to tak aspoň na chvíľočku je. Veľmi silný príbeh!(26.11.2015)

Kdybych byla na tomto životním příběhu v kině, nejspíš bych odcházela s nas***ím na soudní procesy, které takto chodí po celém světě. Na druhou stranu se správným množstvím kapesníčků a chvílemi vydechnutí, si tohoto filmu vážím. Každá minuta měla své správné načasování. Je dobře, že se tohoto tématu chytli zase Korejci. Oni to umí podat tak aby jste věděli, že takhle je to špatně a něco by se s tím mělo dělat. Hodně jsem nad tím vším po dokoukání přemýšlela. Všechny So-woniny poznatky po "nehodě" byly k zamyšlení a závěrečná věta "Život je dar" a píseň která je nádherná a smutná zároveň, mne poslední dobou často doprovází..(doufám, že toho hajzla už nepustí, nebo se všichni tihle Stvůry dočkají rozsudku smrti!.)(24.1.2015)

Po filme si iste mnohí so slzami v očiach povzdychnú : "Ó, jak výstižný názov..." - Nádej. Film podľa skutočnej udalosti, ktorá poriadne rozvírila nespokojnosť medzi kórejskou verejnosťou, žmýka diváka doslova ako uterák, ale nepovedal by som, že zámerne a vypočítavo. Tá téma je jednoducho citlivá, silná a každý kto má dieťa je s takmer 100% istotou cieľ, ktorý tvrdo a nemilosrdne zasiahne. Nevedel som presne do čoho idem a manželka si prisadlo tiež. Po filme som dostal vynadané a po manželke ostala na gauči len hromada papierových servítok. To hovorím preto, aby slabšie povahy a matky zvlášť vedeli do čoho idú. Herecký výkon malej Re Lee je skvelý a asi najviac ma dostala scéna na posteli v nemocnici, kde sa otec snaží dcére pomôcť, ale skončí to len pripomenutím traumy. Slizký hajzel je obsadený dobre, máte chuť ho zabiť a súdny proces vám pripomenie i mnoho tunajších. Ostal som trochu v údive keď sa rozozneli bicie rytmy zo známeho hitu Street of Philadelpia bez spevu B. Springsteena. Inštrumentálna verzia skladby pekne zapadla a snaží sa naladiť optimistickejší tón v inak smutnom filme. Záver našťastie končí optimisticky s nádejou a pokusom prežiť dôstojný život. Život je dar...90%.(17.10.2015)

,,NENAPADLO VÁS NĚKDY TAKY, ŽE SE JEDNOHO DNE PROBUDÍTE A VŠECHNO BUDE JAKO DŘÍV?“… /// Když v Koreji korejská holčička potká korejskýho úchyla, nepřekvapí, že vypadá jako My Lai po ,,návštěvě“ Američanů. Pak je tu prostor pro znovunaučení se mluvit se svojí dcerou, probrat se problémy, který přijdou sami a který si nikdo z nás nedokáže představit. Dramatický drama pro silnější nátury, při kterým vám není dobře po těle (a nemusíte bejt ani v Koreji a potkat korejskýho…). Příběhově to totiž vcucne. Zvlášť, když máte děti. Rovnou říkám, že jde vo citovou vydíračku jako prase. I já(!) po ¾ hodině zvažoval, jestli koukat dál, nebo vyrazit do města hledat korejský úchyláky. Zvítězila touha po poznání a fakt, že ta holčička je hereckej nadčlověk. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč su kurva drsňák! 2.) Sledoval jsem případ ,,Natálka“. 3.) Pochopím, že na moudru: ,,Nejosamělejší člověk je nejlaskavější a nejsmutnější člověk se směje nejvíce, protože nechtějí, aby ostatní poznali jejich bolest“, něco je. 4.) Thx za titule ,,mevrt“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(5.5.2014)

• Re Lee