Sowon

Jižní Korea, 2013, 123 min

Joon-ik Lee

Joong-hoon Jo

Jun-seok Bang

Po dlouhé době jsem zase zabloudil do Asie. Na to jak málo šancí ode mě dostane, tak ji nemůžu křivdit, kvalitou to snad nikdy nebyl žádný propadák, spíš naopak. U So-won není problém dostat se do děje, protože má tak silný téma, který musí chytnout každýho diváka. Ta malá holčička byla úplně úžasná. Musí být složitý pracovat s dětmi ve filmech s takovou tématikou a vysvětlovat jim, co mají zahrát. Postupně mě film položil na lopatky a z vývoje vztahu mezi otcem a dcerou a opětovné nacházení cesty k sobě jsem prostě taky vyměknul, že nemůžu dát nižší hodnocení. Slabší povahy si určitě pobrečí. Já jen nedoporučuji koukat na film ve dvě ráno, po takové emotivní náloži se těžko usíná. 90%(28.6.2014)

Nádherně natočený film o příšerně ohavné věci. To asi nezní moc smysluplně, že? Joon-ik Lee má prostě cit, který tohle téma potřebuje. Příběh podává po kapičkách, pomalinku, nenásilně a opravdovsky. Nejvíc mě dostal vztah dcery a jejího otce. I v těch veselejších scénách jsem měla co dělat, abych udržela slzy. Malá Re Lee má můj obdiv, protože svoji roli zvládla neskutečně. Naděje, jak výstižný název... 5*(26.8.2014)

V podobných případech bývám většinou velmi obezřetný. Nepodléhám emocím, podobné filmy hodnotím většinou střízlivě a uvážlivě. Ale Korejci na mě mají asi patent, jinak si to neumím vysvětlit. Možná do svých filmů propašují nějaký opiát, který mě omámí a já potom dávám samé, vysoké známky. Wish je toho typickým příkladem. Má počáteční ostražitost byla rázem ta tam a pak už jsem se poněkolikáté vezl na typicky asijské vlně, která skončila až úplně na konci. Ale příště už budu mnohem přísnější, slibuju a dám určitě míň, možná, pokud budou točit film v USA, je to víc, než pravděpodobné.(16.10.2015)

Je to vydarená dráma. Má dosť dobrý príbeh o jednej rodine, ktorá si žije takmer ideálnym životom, ale všetko sa pokazí, keď je malá dcéra cestou do školy napadnutá brutálnym pedofilom, čo jej spôsobí ťažké fyzické, ale samozrejme aj psychické problémy. Ale otec urobí všetko preto, aby všetko dopadlo čo najlepšie, no má to ťažké, keďže dcéra sa po útoku bojí opačného pohlavia. A navyše je útočník chytený a chystá sa súdny proces. So spracovaním som nadmieru spokojný, tu mi snáď všetko prišlo úplne ideálne, úvodné zoznámenie s hlavnými postavami, vďaka ktorému sa k nim dá s ľahkosťou vytvoriť vzťah, následná surová fáza, ktorá mi na pomery žánru prišla dosť nepríjemná, ale aj tak si ma najviac získalo postupné uzdravovanie dievčaťa, nielen fyzické, ale hlavne psychické, čo je tu perfektne podané. Hlavnému hrdinovi som nesmierne fandil, aby mu to vyšlo, tá jeho snaha sa mi veľmi páčila, pričom najviac musím pochváliť ten vynikajúci prvok s používaním rozprávkových kostýmov, tie tomu dodávajú skvelý náboj. A tak sa mi tu veľmi páčil ten postupný pocitový prechod od surovosti a beznádeje až po taký príjemný optimizmus a nesklame ani súdna línia. Takže ma vlastne ani nenapadá, čo tu v rámci tejto témy môžem vytknúť, toto sa veľmi vydarilo. S hereckým obsadením som spokojný, môj obľúbený Sol Kyung-Gu v hlavnej úlohe, skvelá postava dievčaťa, jedine matka mi na moje prekvapenie prišla trochu nevýrazná, ale to mi neprekáža, keďže to bol viditeľne zámer, aby mohlo vyniknúť zbližovanie s otcom. A chválim aj zvyšné výrazné vedľajšie postavy, či už priateľ hlavného hrdinu alebo psychologička. Jedine postava pedofila mohla byť trochu lepšie obsadená, aby pôsobil ešte nepríjemnejšie, ale aj tak nemá až tak priestoru. Réžia a technická stránka sú skvelé, kvalitná vizuálna stránka, výborne zvládnuté emócie, tu sa nedá nič vytknúť. Plné hodnotenie dať nemôžem, táto tématika u mňa nemá až taký potenciál, ale inak ma vlastne ani nenapadá, čo sa tomu dá vytknúť. Takže určite sa oplatí pozrieť, prvotriedna kvalita. 77%(30.3.2014)

Opravdu syrový příběh rodiny, jimž brutálně znásilní osmiletou dceru. A pěkně po korejsku, protože to jsou pomalu dnes už jen oni, kdo dokáže syrovou emoční realitu zvládnout tak, že vás drapne do pazourů a vláčí, dokud vás neuvláčí. Ten film není nijak explicitní, ale možná kdyby byl, bylo by to nějaké odlehčení. Takhle prostě cítíte ne s rodinou, ale jako byste u toho sami byli. Víte, já se držel, snažil se, ale když kolega a kamarád otce oběti ztropil u soudu výtržnost jen proto, aby to nestihl udělat otec oběti a uchránil ho tak od toho, tak jsem tomu prostě nechal volný průběh a spustil jako Škopková u Angeliky. A co mě rozsekalo úplně nejvíc, ten film má, i při šem tom hnusu, o kterém pojednává, lidsky komické scény (poprvé jsem se málem rozeřval, když si otec na hlavu nasazuje masku dceřiny oblíbené postavičky, aby se před ním přestala stydět - ta scéna je stejně dojemná, jako zábavná). Uf, to zase bylo dobrovolné lehnutí pod emoční parní válec. Jeden z těch filmů u něhož máte půlku prostě rozmazanou.(12.2.2016)