Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus

Jan Gogola ml.

Braňo Pažitka

Jiří Konečný

Jana Vlčková

Jak hodnotit dokumentaristu, který se nechá dokumentovaným objektem vyhodit z místa, které chce natáčet? Umění má provokovat, může i enervovat. A projekty Kateřiny Šedé setsakra provokují.(2.4.2014)

4-5 // viděno 2x na Finále Plzneň. Velice zajímavá diskuze po projekci. Sympatické bylo přiznání Gogoly, že režijně nezvládl moment, když se Šedé ptá, zda se vzniká i něco mimo její iniciativu, a ona mu odpoví dost mimo. Protože je ve stresu a ten stres se přenesl i na režiséra, který zjistil, že odpověď je nesrozumitelná. :) TV sestřih dokumentu, který reflektuje jen "sváteční" akci Šedé, můžete vidět zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10319063248-katerina-seda-jak-se-dela-svatek(4.5.2014)

Mám při hodnocení potřebu oddělit film od uměleckého projektu v něm zachyceného, dokument sám o sobě funguje báječně, jeho čirá dokumentární forma, je zábavný, vtipný, otevřený interpretacím, vynikající je volba a zařazení scén, často absurdních (nácvik dobrovolných vesnických hasičů v Londýně atd. atd.)...problém mám s tím, jak uchopit monstrózní projekt Kateřiny Šedé, který tak dobře reprezentuje moderní umění, je tak ambivalentní, že se k němu obtížně hledá cesta. V podstatě cosi jako konceptuální mandala, ovšem bez duchovního přesahu, sociální inženýrství, manipulování s lidmi ve jménu umění, které má ovšem i své pozitivní stránky, hledání kořenů, navazování na dávno přetrhané polozapomenuté komunitní vazby české vesnice, vytržení člověka z jeho osobní a rodinné ulity... Nemohu se ovšem zbavit pocitu, že celý ten konceptuální projekt přesouvání moravské vesnice doprostřed Londýna a další na něj navázané jsou marnivost a všechny ty sociologické a jiné přesahy jsou jen autorčinými alibi, proč takovýto projekt realizovat...(25.10.2013)