Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

iXtr3m3

No neviem neviem, čakal som omnoho viac. Takýchto filmov existujú ťažké desiatky až stovky a to za posledné dve dekády, staršie ani neberiem do úvahy. ()

Bobek27

Byl jsem na tom filmu docela na cáry, takže mi to moc strašidelný nepřišlo a spíš jsem se smál. Bylo to takový typický hororový cliché, bubák v zrcadle, dítě se bojí jít vychcat atd... ()

MareT.

Spis nez horor mi to pripominalo rodinne drama, kde matka nezvlada svoji ulohu a decko je neskutecny spratek, co se neumi chovat. Jako takove to bylo natoceno velice efektne a nestandrartne, cely Babadook uz je jen tresinka na dortu, ktera dodala ten hororovy status. ()

Hanys_

Ťuk Ťuk Babadůk. Mámo, ve skříni je bubák. Který píše knížky a dělá u policajtů brigádu. Mohlo to být fain drama o tom, že když mámám tečou nervy a malé kluky dostihne jejich bujná představivost, přestává všechna sranda. Boužel je to horror, bubák tu fakt je a sranda to není (tzn strach to nenahání). 4.5/10 ()

Junglista

Jako antikoncepce to může bezvadně fungovat, ale jako horor? No jasně, že ne. Strašidlák je tam v podstatě k ničemu (navíc rozpočtově zhruba na úrovni jedný vejplaty kosmetičky podlahových krytin), větší horor je to, co se vám může narodit :-) Takže jedinej pořádnej klad je bez legrace výbornej hereckej výkon Essie Davis. ()

F.W.Colqhoun

SPOILERŮ VÍC NEŽ JINDE. (Bohužel nikoliv) Sám doma. Máloco je děsivější než strach z dětí, téma, který žánr sice sytí průběžně, ale který jakoby symptomaticky v posledních dekádám podivně zesílil. Skvěle obsazená směska odkazů na vlivné originály, počínaje Rosemary má děťátko, pokračujíce Exorcistou, Mláďaty, konče Osvícením, dobře funguje a slušně končí. Profesionálně odvedený a v jednotlivostech původní horůrek hendikepuje dvojí. Tím prvním je průhlednost. Každému, kdo má (doma) pět pohromadě, je od začátku jasné, že zlo je v duchu Klubu ilustrátorů matka. Ani tato skutečnost však nevyvažuje nakládání s motivem zla dítěte, který je sice vyvrácen, ale jehož prezentace v první polovině filmu je podezřelá. Tím druhým je naprosto nedostatečně "strašidelná" kniha o Babadookovi, jak ví pro změnu každý, kdo ví, jaké srágory jsou v oddělení dětské literatury k zakoupení u Dobrovského. Váš syn má zavažné poruchy chování. Skippy!!! ()

Vaklaf

Wau! Tak to byl Horor s velkým H. Fakt se mi dlouho nestalo, abych měl husinu po většinu filmu. Jó, takovej nezvládnutej animus, s tím neni žádná prdel. ()

oRi11

Celkem slušný psycho. Pokud vás The Babadook chytne svou atmosférou, určitě se vám bude líbit. Od začátku se o vaše nervy stará šíleně otravné dítě, potom nastupuje psycho matka a aby toho nebylo málo, přida se ještě strašidlo z knížky, které vás nakonec donutí zamyslet se nad tím, jestli je vůbec skutečné, nebo je to jen výmysl vypsychované matky a jejího syna. Konec filmu mě sice zklamal, ale na druhou stranu mě ani nenapadlo, že by to takhle mohlo dopadnout. ()

lucijelucije

Babadook byl dost přemrštěný na můj vkus. Mimoto se mi zdálo, že ty efekty jsou taky dost pod čarou a co se týše ďábla v těle, nebylo tady nic, co bychom neviděli v dalších tuctových filmech o přízracích. E. Davis sice svou roli zahrála dobře, ale trošku mi přišlo, že nebyla úplně ve své kůži, co ten film začal. ()

TheDude

Film bych rozhodně nezatracoval kvůli absenci nebo přinejmenším potlačené schopnosti diváka jakýmkoliv způsobem vyděsit. Pro mě je to spíše velmi umě vystavený psychologický rozbor s hororovými a nadpřirozenými prvky, který může připomínat Polanskiho Repulsion nebo The Tenant. Ne zcela originální námět nahrazují dílčí hravé prvky s noční televizí, "knižní" sekvence samotné nebo ztvárnění insomnie hlavní protagonistky, která mimochodem (a trochu logicky) táhne herecky celý film. Její dítko je pak (snad záměrně) jedna z nejotravnějších existencí ve filmovém světě. ()

iampatrik

85% Po dlouhé době něco, co mě zaujalo. Velmi tísnivé, napínavé a depresivní. Zároveň krásné, atmosférické, kouzelné a výborně zahrané a to mluvím o obou postavách - matka + dítě. Sice nepřináší nic nového, ale i tak jde vidět, že se dá pořád natočit originální a zajímavý hororový snímek, byť v tomto případě se spíše jedná o psychologický snímek. ()

angloumene

Zvěsti, že Babadook není dvakrát strašidelný horor se potvrdily. To že se autoři snažili navodit šílenou atmosféru hlavně skrze neurotického syna, jehož matka postupně přestává zvládat celou situaci je taky fakt. No na mě toho křiku bylo zbytečně moc, za dva měsíce, bych byla ještě neurotičtější, než ten kluk a to i bez Babadooka. ()

mclenin

Paranoja, insomnia, dezilúzia, stihomam, blud. A stačí ešte štipka detskej fantázie (alebo desivej úprimnosti ?), aby tento smrtiaci "koktejl" zakalil čistú myseľ a podkopal základy zdravého rozumu, kedy človek nie je schopný rozlíšiť medzi tým čo je realita a čo predstava, a vôbec, spustil nekončiaci sebestačný cyklus strach - šialenstvo. Tento film nie je o "jumpscare-och" a ľakačkách šokom, tento film je o budovaní atmosféry, kedy znepokojivý pocit odznieva dlhšie a pomalšie ako v prvom prípade, za to má u mňa malé bezvýznamné plus. A že si viac menej vystačí s dvoma hercami, jednou knihou a podivným prízrakom .... kto povedal, že lacno sa strašiť nedá ? ()

Ollie235

Zvláštní film o zatraceně otravném děcku a svobodné matce, která z něj totálně magoří. Právě její psychický rozpad je jediným aspektem, co v tomto filmu snese přísnější měřítka. Hlavní strašák naprosto nefunguje, stejně tak vracející se knížka, atmosféra či zbytečně natahovaný konec. Místy je to solidní psycho, ale takový horor by měl vyvolat víc než jen pocit lítosti vůči matce, že má takového spratka. Víc otravné než strašidelné, proto podprůměrné hodnocení. ()

Kejf.

Prvni pulka vypadala velice slibne, vcelku slusna atmoska, ale pak vse, jak lusknutim prstu, upadlo do silneho podprumeru... Zadna lekacka, ve finale zadny vysvetleni, takze ztracena hodina a pul... A to jsem si myslela, ze Australani na horory nejsou levy... ()