Já že se zlobím?! (festivalový název)

• Írán

Asabani Nistam!

I'm Not Angry!

Írán, 2014, 110 min

Reza Dormishian

Reza Dormishian

Vynikající, intenzivní, deprimující.(9.1.2015)

Film o těžkém údělu mladých lidí v sankcemi sužovaném Íránu, který ani tak neřeší složitou otázku morálnosti a efektivity dlouhodobých sankcí jako spíš aktuální dopad mizerné ekonomické situace na životní vyhlídky mladé generace. Zároveň je poměrně tvrdou obžalobou íránského autoritářského režimu, který zatím nebyl v Íránu puštěn do kin, a pokud nepřijde další revoluce, tak asi ani nebude. Kurdský mladík Navid byl po účasti v univerzitních protestech vyloučen ze školy a se zápisem v rejstříku jen těžko shání práci, která by mu umožnila začít žít vlastní život se svoji dlouholetou láskou Setareh. Navid navíc pochází z nemajetné rodinny, trpí návaly agresivity a v přesvědčení, že se uživí čestnou prací, odmítá různé pololegální kšeftíky, kterými se živí většina jeho vrstevníků. Ačkoliv zajímavé a politicky odvážné téma, tak styl jeho zpracování mi příliš nesedl. Rychlá těkavá kamera a neustálé zrychlování či zpomalování záběrů mi přišlo rušivé a samoúčelné. Závěr filmu je v kontextu celého příběhu příliš dramatický, což mu ubírá na uvěřitelnosti. I přesto je tato závěrečná scéna (jako jedna z mála) natočena opravdu výborně. Škoda, že její emocionální dopad je rozmělněn několika kýčovitými záběry před závěrečnými titulky. Z filmařského hlediska se tak nakonec přikláním ke třem hvězdičkám, ale z hlediska politického a za odvahu tvůrců by si film určitě zasloužil aspoň o jednu hvězdičku víc.(12.1.2015)