Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

• USA Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask (více)

Na začátku sedmdesátých let minulého století napsal dr. David Reuben osvětovou příručku o sexu, z níž se stal bestseller. Woody Allen se tento epos instruktážní erotiky rozhodl převést na stříbrné pláno. Ve svém povídkovém filmu věnuje každému ožehavému tématu vlastní epizodu: Pomáhá afrodiziakum? (tato povídka je podána v hávu shakespearovské tragikomedie), Co je to sodomie?, Proč mají některé ženy potíže s orgasmem?, Jsou transvestité homosexuálové? a grandiózní finále Co se děje při ejakulaci?, v němž Tony Randall, operátor v řídící centrále mozku vzrušeného muže, vyšle Woodyho jako druhou spermii v pořadí. To je skvělá startovní pozice, nebýt toho, že se téměř jasný vítěz Woody ocitne tváří v tvář obrovskému pesaru! (Cinemax)

sharky

Allenův humor moc nemusím, ale poslední povídka o ejakulaci (byť jsem čekal dotažení do nějakého pořádně absurního konce, třeba jak woody dobývá vajíčko) a předposlední parodie na Frankensteina s obřím ňadrem mě docela rozesmály a přišly mi nápadité, u zbytku jsme se ovšem už téměř nezasmál, humor mi přišel spíš trapný. Škoda, že je film tak nevyrovnaný, můj oblíbenec Gene Wilder v roli doktora zamilovaného do ovce mě hluboce sklamal. Ale hodnotím pozitivně celkový nápad filmu 65% ()

Morien

Jsem překvapena, nakolik mi tento film přišel nevtipný až blbý. Uznávám, že si za to ale můžu sama, protože kvůli různým vědomostem jsem si vytvořila jistá očekávání. Například jsem trpěla dojmem, že šašek z úvodní povídky měl být vtipný a král je jenom blbec, že ho nechápe. No, o tom se tvůrcům nepovedlo mě přesvědčit. Povídky s ovcí a vousatou dámou mi zase přišly postavené tak, že člověk se má chlámat jen kvůli tomu šílenému nápadu a žádná větší práce pro vtipný efekt vynaložena nebyla. Šíleného vědce vcelku oceňuju, stejně jako závěrečnou povídku, ale to už je trapné říkat, protože to už tak nějak říká každý. ()

Matty

Vynikající povídková komedie, která vkusně vypráví o věcech nevkusných. První povídka, resp. otázka Funguje afrodiziakum?(90%) se odehrává ve středověku, kde se Allen jako šašek, jehož humor je pro krále příliš sofistikovaný, snaží dostat do postele královnu a je zde několik nezapomenutelných momentů („Tomu říkám zapíchat si.“). Co je to sodomie? (50%) o jednom netradičním animálním vztahu nepůsobí tak vtipně, jak bylo nejspíš zamýšleno a až na pár nádherných momentek se jedná o velmi slabý odvar toho nejlepšího. Proč mají některé ženy potíže s orgasmem?(75%) je namluveno italsky a trochu připomíná filmy Federica Felliniho či Michelangela Antonioiho. Jsou transvestité homosexuálové?(80%) vychází z jednoduché premisy, která není tak úplně dotažená do finále. Co to je, když se řekne sexuální zvrhlík? (85%) paroduje jednu televizní šou – jen místo povolání zde hosté hádají perverze pozvaného. Jsou výsledky výzkumu v oblasti sexu přesné?(90%) předvádí další variaci na klasické monster horory, akorát že z laboratoře šíleného vědátora nevzejde Frankenstein, nýbrž zákeřné obří ňadro vraždící na potkání („Jak to zlotřilé ňadro zadržíme?“). A poslední povídka (která měla být původně zařazena jako první) se může směle řadit k tomu nejvtipnějšímu, co kdy Allen natočil. Co se děje při ejakulaci? (100%) je nám předvedeno z pohledu vně lidského-mužského těla, Allena jako neurotickou spermii si jistě zapamatujete, stejně jako některou z mnoha geniálních hlášek („Paměti, zdrž spermie. Mysli na baseballové hráče.“). Celek sice není úplně vyrovnaný, ale hlavně kvůli poslední povídce stojí za vidění celý film. 80% Zajímavé komentáře: Melies, Superpero ()

Cival

Lehké rozpaky nebudu zakrývat. Od možná nejpopulárnějšího dílka Allenovic génia jsem čekal trochu víc než nevyrovnaný a na vtípky někdy i řídký snímek (kolikrát se těží jen z absurdní premisy, kterou Woody nezvládá tak srandovně rozpracovat, jak by se mi líbilo). Ale na čtyři hvězdičky o příslověčný fous (tedy 70%) vytahuje tuhle interesantní sexuální příručku pro pozemšťany detailní rozbor ejakulace, v němž se naplno rozzáří i Woodyho ukoktaný humor. Ale samozřejmě, ze všeho nejvíc mě potěšila reminiscence na Jayovo "Now who's stupid, you dirty SHEEP FUCKER." :-) ()

Shadwell

Woody – andílek – je díky svému limitujícímu vzhledu neustále stavěn před tři životní cesty – zahořknout, pokusit se o sebevědomou pózu na hranici přetvářky, nebo se vypořádávat se strastmi běžného života skrze satiru a humor. Woody zvolil přirozeně třetí cestu, tedy zlehčování vážného. Groteskní intelektuál Woody v tomto filmu naplno projevil fascinaci sexem, stejně jako jistou empatii vůči abnormálním touhám a lidem. Tedy vůči sobě samému. ()

• Woody Allen původně pro film natočil osm povídek, ale kapitola s názvem "Jak se člověk stane homosexuálem?" byla vystřižena. Woody v ní hrál pavouka, kterého jeho pavoučí partnerka (Louise Lasser) pozře po milostném aktu. (Oktavianus)
  • Když žena v povídce „Co se děje při ejakulaci“ řekne, že vystudovala New York University, jde o odkaz na samotného Woodyho Allena, který byl odtamtud vyhozen hned po prvním semestru. (OJan)

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder