Mnich

Podobenství

Myanmar / Česko, 2014, 93 min

Maw Naing Aung
  • Mulosz

Já bych byl v tom Rangúnu rychleji...(18.7.2014)

• J*A*S*M

(49th KVIFF) Kdyby byl Mnich ještě třeba ke všemu černobílý, jednalo by se o přesný prototyp toho, co si patrně obyčejný NEnávštěvník karlovarského festivalu, který jej považuje za nudnou snobskou přehlídku nudného artu, představí pod pojmem "film z Varů".(8.7.2014)

• Fancipal

Tvrdohlavý stařec, rebelující mnich s MP3 přehrávačem a problémy s prostatou … neschopnost vyprávět zajímavé téma sugestivním způsobem je největším problémem soudobé (nejen) české kinematografie.(14.7.2014)

Z hlediska scénáristického u mě Mnich bohužel neobstál. Příběh o starém nemocném opatovi a zoufalém Zawanovi, který je ochoten udělat vše, aby mu pomohl, je přeci jen až příliš prostý a ani vložená cukrátka jako například iPod uprostřed džungle, vyoperovaná opatova varlata nebo propichování pohledy mezi Zawanou a vesnickou dívkou ho nespasí. Na druhou stranu na mě snímek zapůsobil po smyslové stránce. Dalo by se totiž říci, že z technického hlediska jsou jeho podstatou především dílčí obrazy - místy možná příliš meditativní a neprovázané, jindy naopak až nesourodě propojené. Vždy však dokonale nabarvené a perfektně ozvučené. A právě díky těmto dojmům jsem v kinosále vydržel až do konce. 6/10 [KVIFF 2014](5.7.2014)

Tohle se podařilo natočit filmové škole FAMU? Smekám klobouk, který nemám aktuálně na hlavě. Tak krásně odpočinkově rozpohybovat fotografie, kdy téměř každý záběr je umělecký akt, je velmi obdivuhodné. Film byl náročný, ostatně našli se odpadlíci a jedna žena v poklusu vycválala z kina. Já však vydržel a jsem rád za tento meditativní zážitek. Nevím bych jestli bych doma vydržel tempo a příběh, přeci jenom to bylo trochu uspávající. Mnich se vám může líbit pokud nebudete očekávat zásadní změny v ději, pokud se ztotožníte s duchovnem, který tento film nabízí ve velké míře. Určitě to není film pro každého, přesto za mě doporučení. <49.KVIFF>(4.7.2014)