Reklama

Reklama

Osvobození II - Průlom

  • Sovětský svaz Osvobožděnije 2: Proryv (více)

Obsahy(1)

Druhý díl velké válečné epopeje nás zavede do bitvy na Dněpru. Zde se střetla německá vojska se sovětskou armádou v září roku 1943. Vrchní velitel sovětské armády Stalin vydal rozkaz do 6. listopadu osvobodit město Kyjev od německých okupantů. Generál Rybalkov se ukázal jako velký stratég a vojenský taktik. Rozhodl začít útok v noci s pomocí reflektorů a se spuštěnými sirénami, aby překvapil svého protivníka. Nepřítel se zdá zaskočen... (Jeve27)

(více)

Recenze (18)

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Bitva u Kurska skončila a Sověti zahajují protiofenzivu a ženou Němce až k Dněpru. Druhý díl této epopeje je odehrává v druhé půlce roku 1943. Ozerov zase perfektně ukázal, jak mu jde válčení. Bitvy na březích Dněpru, na předmostí nebo bitva o Kyjev jsou zase hodně vydařené, nechybí vsuvky odehrávající se třeba na Gran Sassu nebo v Teheránu. Více se ale věnuje jednotlivých vojákům Rudé armády, než tomu bylo v prvním díle. A musím přiznat, že se mi líbil tento díl více než Ohnivá duha. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Průlom patří k tomu lepšímu ze série Osvobození sovětského režiséra válečných filmů Jurije Ozerova. Dokáže sice velmi přesvědčivě navodit děs války s obrazy apokalypticky pochmurné nálady beznaděje vnitřních světů, ale v první řadě plní své ideologické zadání vítězné světové mocnosti. Neschází hrdinský patos, stranické komentování historických událostí a velkodušný sarkasmus, s nímž se nezdvořile hýká nad nacismem a kapitalismem. Naštěstí je samotný průběh akcí hutný a rozervaně stísněný při hledání pevného bodu v místech pekelného zmaru. Čtyřměsíční bitva o Dněpr byla jednou z těch nejbrutálnějších v druhé světové válce, naštěstí sovětská krajina vždy oplývala nadbytkem lidských zdrojů a tatíček Stalin (Buchuti Zakariadze) tak mohl pojmout dobytí města Kyjev jako stranický závazek k velkolepé oslavě výročí Velké říjnové revoluce. Největší porce znevažujícího sarkasmu útočí na Benita Mussoliniho (Ivo Garrani) a jeho rychlý pád v rodné Itálii. Na německé straně zde dostává největší prostor Adolf Hitler (Fritz Diez), vzteky poskakující čertík. Trochu menší poté Otto Skorzeny (Florin Piersic), úspěšný specialista na delikátní válečné úkoly. Na oficiální sovětské hrdinské straně patří mezi nejvýraznější postavy hlavní ukrajinský čistič prostoru Nikolaj Fjodorovič Vatutin (Sergej Charčenko), generál strategických raketových sil Kirill Semjonovič Moskalenko (Nikolaj Ruškovskij), a též generál tankové armády Pavel Semjonovič Rybalko (Dmitrij Vasiljevič Fraňko). Stále účinná je ve druhém díle i čistě osobní rovina obyčejných vojáků: říčním infernem putující kapitán dělostřelců Cvetajev (Nikolaj Oljalin), službě loajální podplukovník dělostřelců Lukin (Vsevolod Sanajev), nervózní plukovník dělostřelců Vladimír Nikolajevič Gromov (Vladimir Samojlov), v sebeobětování spolehlivý major dělostřelců Orlov (Boris Zajděnberg), do Cvetajeva zamilovaná zdravotní sestřička Zoja (Larisa Golubkina), či snaživý mladík Saška (Sergej Nikoněnko). Z dalších rolí: na teheránské konferenci intrikující britský válečný premiér Winston Churchill (Jurij Durov), na teheránské konferenci umírněnější americký prezident Franklin Delano Roosevel (Stanisław Jaśkiewicz), varšavská tajná odbojářka Helena (Barbara Brylska), či polský žokej a atentátník Henryk (Daniel Olbrychski). Průlom je monumentálním válečným filmem, nabízí krásné obrazy v sovětské tezi ideologické propagandy. Inu, vítěz je vítězem a nic na jeho směru pohledu nedokáže změnit ani zcela odlišný názor jeho okolí. byť si propaganda ve druhém díle Osvobození spíše udržuje podobu neškodně škodolibé jízlivosti. Sebevíce působivější záběry celkový dojem nezlepší. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Slušný válečný film, filmován ovšem z pohledu Sovětů. Válečný rok 1943, státům Osy začíná po Stalingradu a ruské protiofenzívě a po invazi spojenců do Itálie téci do bot. Film zobrazuje Mussoliniho sesazení a zajetí vlastním generálním štábem a jeho pozdější osvobození z internace v Gran Sassu německou Skorzenyho přepadovou skupinou. Dále je zde schůzka Velké trojky v Teheránu, tatíček Stalin a tatíček Hitler rozdávající příkazy svým generálům a především bitva o Dněpr a na sklonku roku dobytí Kyjeva. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Človek niekedy žasne nad tým, čo sa kedysi dokázalo nafilmovať. Opäť ďalší film s vynikajúco natočenými vojnovými, megalomanskými scénami (napr. tanková bitka so svetlami a sirénami...) a s veľmi presným prehľadom dôležitých historických udalostí po bitke pri Kursku až po dobitie Kyjeva. 80/100 ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý válečný film, a to tento žánr moc nemusím. Oproti prvnímu dílu zde opravdu dostávají trochu větší prostor postavy vojáků a jejich velitelů. Tentokrát musím Českou televizi pochválit - i když si nejsem tak úplně jist, jestli ten, kdo toto do vysílání protlačil (navíc - považte - v hlavním vysílacím čase), neskončil druhý den na dlažbě... ()

Zajímavosti (1)

  • Italové velmi pečlivě přistupovali k natáčení svých epizod pro tuto část série. Pro roli Mussoliniho byl úspěšně vybrán herec Ivo Garrani, kterému se podařilo reprodukovat mnoho charakteristických rysů Duceho. Vybrán byl i historicky spolehlivý vozový park. Například Mussolini ve filmu řídí FIAT 2800 Ministeriale, který používá elita Italského království. Také v koloně doprovodných vozů jsou skutečné vozy té doby – Lancia Astura a Fiat 1500 z roku 1935. Natáčení těchto epizod probíhalo přímo v Římě. (sator)

Reklama

Reklama