Kmeny

Hackeři (E14)

(epizoda)
  • angličtina Hackers (festivalový název)

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje čtrnáctý odvysílaný díl Hackeři. V moderní společnosti se jedná o kmen zvídavých jedinců, kteří chtějí dopodrobna vědět, jak daný přístroj, popř. program funguje. Hledají limity, slabiny či trhliny, kterých využívají, ale také na ně upozorňují a vymýšlejí, jak je zacelit. Kmen se dělí na několik kategorií a hackeři, tak jak je definujeme dnes, jsou mezi námi od přelomu 50. a 60. let. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Hackeři odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

Dementra

Pro mě tu je problém už ten název. Přišli jsme s tím, že uvidíme dokument o nějakejch lidech, který hackujou počítače a všelicos, ale viděli jsme vědátory, kteří pořád nějak pobíhali a vlastně ani nebylo vysvětleno, co přesně dělají, proč se tomu věnují, jestli je to pro ně práce nebo koníček, jak vlastně hackerská komunita vzniká. Takže kromě toho, že v Praze existuje skupinka vědátorů, co si říkají hackeři, toho nakonec vím stejně tolik jako na začátku. 2* za obsah + 1* navíc za formu. ()

papaguy

Chápu, že když hacker ukáže svůj obličej na kameru, nebude do ní vykládat nic, co by ho mohlo ohrozit. Tohle ale bylo spíš jak z nějakého kroužku zasloužilých techniků. Lepší by to bylo anonymější a informačně hodnotnější. Když to shrnu: Jako dokument o zaujatých vědeckých home-made experimentátorech super, jako dokument věnovaný hackerům zklamání. ()

Flexaret

WTF?! Asi se budu muset podívat do slovníku co slovo hacker znamená. Fajn, sledujeme skupinku nerdů, z nichž každý má nějaký specifický koníček/práci, ale nic bližšího se o nich v podstatě nedozvíme. Režisér hledá cool záběry místo toho, aby se o zpovídané jedince opravdu zajímal. ()

GTS_PUNK

Tento diel série Kmeny nás primárne zavedie do pivnice plnej "oplácaných" ľudí v sandáloch, ktorí sa radi hrajú s elektrinou a počítačmi. Aj keď to možno znie akokoľvek zvláštne, jedná sa určite o jeden z lepších dielov celej 16-dielnej dokumentárnej série mapujúcej subkultúry. A napriek tomu, že ani tu sa nedočkáte nejakého výkladu histórie, v tomto prípade to akosi nevadí. Blikajúce svetielka, bzučiace transformátory a iskriace výboje to plnohodnotne nahradia a sledovať ich baví po celú dobu dokumentu. Do toho všetkého vášnivo rozprávajú protagonisti prezentujú danú spoločenskú skupinu, ktorí sú presne takí ako by ste si ich asi predstavili. Do seba čiastočne utiahnutí, ale s takým mozgom, že im ho určite nejeden závidíme. Kmeny: Hackeři bavia. Bavia aj napriek tomu, že títo hackeri nehackujú vlády svetových veľmocí či nekradnú tajomstvá veľkých korporácií. Dokument ponúka zaujímavé zábery a pútavé rozprávanie. Čo viac si v takomto prípade želať? ()

BUBO26

Namiesto dokumentu o hackeroch sme dostali promo o spoločnosti Brmlab a jeho zamestnancoch, z ktorých skutočný hacker nie snáď nik z nich - videli sme elektrotechnikov, fyzikov, biológov, nevyštudovaných odborníkov na všetko... O hackingu ani zmienka. Prečo nevyspovedali nejakých white hat hackerov? Alebo ak už chceli nejakú firmu, prečo nie Red Hat Brno? ()

deckard242 odpad!

Asi mi doma někdo hacknul receiver nebo co, každopádně jsem neviděl dokument o hackerech, ale jen pár pražských nerdů (Hackerspace Prague?) hodících se spíš na Discovery Science, kteří o softwarovém hackingu v pravém a tom jediném slova smyslu pravděpodobně neví víc než já sám (čili skoro nic). O subkultuře tu pochopitelně nemá smysl mluvit. Ve výsledku to vypadá, asi jako bych točil díl nazvaný motorkáři a mluvil tam s metalisty o koženým oblečení. Škoda slov... ()