Lekce

Lekcia

The Lesson

Bulharsko / Řecko, 2014, 111 min

Krum Rodriguez

Kdo za to může? A nebo: kdo za o může nejvíc? Manžel, banka, lichvář, otec či jeho milenka? Nebo snad ona sama?.. Juxtapozice peněz ukradených ve třídě a peněž ukradených v bance, je asi nejlepším momentem filmu. Druhým je inspirace dětskou pistolkou, kterou by sotva zastrašila vyděrace, tak na co ji má ukrytou v kabelce?... Strach z půjček a jejich vymahačů se asi neomezuje jen na naše nejbližší okolí. Tisíce bezdomovců to dosvědčí?(24.11.2015)

Podobné, ale 100x lepší než vyhypované "Dva dny jedna noc". Takhle nějak má vypadat sociální drama - hlavní hrdinka není kráva (na rozdíl od "Dva dny jedna noc"), do nepříznivé situace se nedostala vlastní vinou (na rozdíl od "Dva dny jedna noc"), chová se logicky a fandíme jí (na rozdíl od "Dva dny jedna noc"), film je natočen sice civilně, ale nenudí (na rozdíl od "Dva dny jedna noc") a párkrát se i zasmějete (na rozdíl od "Dva dny jedna noc"). Bohužel se tento film asi do kin po celé Evropě nedostane (na rozdíl od "Dva dny jedna noc").(9.7.2015)

• hygienik

Ja chápem, že spoločenská kritika je vo filme hlavnou zložkou, ale to ešte neznamená, že z neho musíte cítiť asi tak málo emócii ako z bielej steny. Hlavná hrdinka sa ide roztrhať, aby prežila a ja nič. Nuda a chlad. Film bol bez hudby a ku koncu som už zúfalo prahol aspoň po jedinom takte. Bohužiaľ sa k tomu pridala aj s postupujúcim časom narastajúca pochybnosť o duševnom zdraví pani učiteľky, ktorá celý problém mohla vyriešiť jednoduchým, hoci pre ňu ponižujúcim krokom. IFF BA 2015.(14.11.2015)

Jasně strukturované, naprosto uvěřitelné drama-komedie.(22.7.2015)

"V životě se dějí divné věci." Tak autentické a tak fatální. Nemůžu si pomoct, ale tahleta nečekaně snadná kořist, zmítající se v dluhové pasti mě svým pudem sebezáchovy prostě naprosto odzbrojila. Málem jsem totiž uvízl ve velmi podobné, stejně jako většina Čechů nebo Bulharů. Mimochodem, film je inspirován skutečným příběhem jedné bulharské učitelky.(13.4.2016)