Lekce

Lekcia

The Lesson

Bulharsko / Řecko, 2014, 111 min

Krum Rodriguez

Jasně strukturované, naprosto uvěřitelné drama-komedie.(22.7.2015)

Páčilo sa mi, ako dvaja scenáristi pracovali v Lekcii na dramaturgii. Hrdinka niečo urobí, alebo to urobí niekto iný, vyvolá to nejakú reakciu, alebo sa niečo proste poserie, alebo niekto reaguje inak, ako ona očakáva. A musí zase nejako reagovať. Áno, je to jasná štruktúra príčin a následkov, ale má to za následok, že vás príbeh drží prikovaných v sedačke kina. Nehovorím, že sa Nadežda nechová občas ako blb, ale je to spôsobené najmä závažnosťou situácie a nevyhnuteľnosťou reagovať okamžite. Ak je priebeh deja občas predvídateľný, tak nejakú polhodinu pred koncom som takýto záver určite neočakával. Po istom momente ale bol zrejmý. Film, ktorý by sa mal dostať do širšej distribúcie, je maximálne zrozumiteľný a nám, postkomunistickým krajinám, až nepríjemne blízky.(15.11.2015)

"V životě se dějí divné věci." Tak autentické a tak fatální. Nemůžu si pomoct, ale tahleta nečekaně snadná kořist, zmítající se v dluhové pasti mě svým pudem sebezáchovy prostě naprosto odzbrojila. Málem jsem totiž uvízl ve velmi podobné, stejně jako většina Čechů nebo Bulharů. Mimochodem, film je inspirován skutečným příběhem jedné bulharské učitelky.(13.4.2016)

Podobné, ale 100x lepší než vyhypované "Dva dny jedna noc". Takhle nějak má vypadat sociální drama - hlavní hrdinka není kráva (na rozdíl od "Dva dny jedna noc"), do nepříznivé situace se nedostala vlastní vinou (na rozdíl od "Dva dny jedna noc"), chová se logicky a fandíme jí (na rozdíl od "Dva dny jedna noc"), film je natočen sice civilně, ale nenudí (na rozdíl od "Dva dny jedna noc") a párkrát se i zasmějete (na rozdíl od "Dva dny jedna noc"). Bohužel se tento film asi do kin po celé Evropě nedostane (na rozdíl od "Dva dny jedna noc").(9.7.2015)

• hygienik

Ja chápem, že spoločenská kritika je vo filme hlavnou zložkou, ale to ešte neznamená, že z neho musíte cítiť asi tak málo emócii ako z bielej steny. Hlavná hrdinka sa ide roztrhať, aby prežila a ja nič. Nuda a chlad. Film bol bez hudby a ku koncu som už zúfalo prahol aspoň po jedinom takte. Bohužiaľ sa k tomu pridala aj s postupujúcim časom narastajúca pochybnosť o duševnom zdraví pani učiteľky, ktorá celý problém mohla vyriešiť jednoduchým, hoci pre ňu ponižujúcim krokom. IFF BA 2015.(14.11.2015)