Dej filmu začína v Rakúsku, kedy tesne po anšluse (12. marca 1938) dochádza k ostrým útokom proti Židom a ich následným umiestnením do koncentračných táborov. V tejto situácii si Dr. Paul Nathan (Philippe Clévenot), židovský manžel Alice (Nathalie Baye) berie dobrovoľne život. Dostali sme sa do roku 1942, kedy Alica uteká z Rakúska za pomoci francúzskeho diplomata Jérômeho (Pierre Arditi). Prekračujú demarkančnú líniu. V slobodnej časti Francúzska sa ich ujíma diplomatov priateľ, majiteľ továrne na topánky Charles Sambrat (Pierre Arditi). Dej pokračuje v rozhraní lásky troch ľudí uprostred hrôz vo Francúzsku. (Volodimir2)

Volodimir2

Opäť prvý komentár. Film je natočený podľa skutočnej udalosti opísanej v románe Francoisa Sagana De guerre lasse, ktorý vyšiel v roku 1985. Stručne zhodnotené, ide o priebeh lásky troch mužov a jednej ženy uprostred hrôz, ktoré sa odohrávajú v Rakúsku, okupovanom Francúzsku ale aj vo Vichystickom Francúzsku. V máji 1940 francúzska armáda utrpela prekvapivo rýchlu porážku od Wehrmachtu a 22. júna 1940 po podpise kapitulácie sa Francúzsko rozdelilo na dve časti. Sever ostal Nemcom a odtiaľ sa pripravovali na útok proti Británii. Juh krajiny, relatívne slobodný, viedla kolaborujúca vláda maršala Pétaina so sídlom vo Vichy. Film nám približuje okupovanú časť Francúzska, demarkačnú čiaru a nakoniec aj slobodné Vichystické Francúzsko. Opäť je film venovaný obetavým Francúzom, ktorí s nasadením vlastných životov sa spojili v organizovanom odboji. Pomáhali pašovať židov ale aj nepohodlných ľudí z obsadeného územia na slobodné. Ponúka nám široký priestor na posudzovanie možného správania sa ľudí na vzniknutú situáciu. Približuje nám motiváciu príslušníkov francúzskej polície, ktorá rada spolupracovala s gestapom, chovanie odbojárov ale aj myslenie nezávislého majiteľa obuvníckej továrne, ktorý nakoniec prišiel na to kde je jeho miesto. Takže film nám ponúka morálne poučenie spoločne so vzrušujúcimi udalosťami. ()