Prach

• angličtina Dust (festivalový název) (více)

Mrtvice otce odstartuje příběh tří dnů a dvou nocí v životě jedné rodiny. Kvůli ní přijíždějí k rodičům na venkovskou samotu oba synové se svými partnerkami. Po dlouhé době jsou společně na jednom místě. V domě se pomalu zastavuje čas, pietní nálada vybízí k meditacím o základních otázkách života. A nenápadné, podivné náhody směřují jejich cesty nepředvídaným směrem. Decentní snímek, spoléhající na divákovu aktivní spolupráci, navrací do české kinematografie duchovní rozměr. (Artcam Films)

klukluka

Je to profi, žádná amatérština, jenom je to zoufalá nuda. Škoda, že se tahle neveselá záležitost s tatínkem neudála nějaké zábavnější rodině. Minimálně takové, v níž se spolu lidi aspoň trochu normálně baví. ()

Pevek2

Prach je nesmirne silny a zivy film. Je to jeden z mala ceskych filmu, kde hraje cas ve prospech sdeleni a kde funguje prostor. Jednotlive detaily a neuzavrene pribehy postav davaji spolu s rekvizitami naprosto komplexni pocit nahledu do sveta. Do nej vidime i skrze mladickou Nikol, ktera se stejne jako divak ocita v tu a tam nepochopitelne siti vztahu jedne rodiny a jeji minulosti. Zapletal skvele poklada otazku po puvodu utrpeni a vubec se na ni nesnazi odpovidat. Jedna z udalosti sezony, zatim odstrcena v koutku. Ale jeji cas prijde. ()

Amonasr

Film má jistě své přednosti, které by mohly být přínosem pro současnou českou kinematografii točící se ve svém hlavním proudu již dlouhá léta v jakémsi bludném a vyprázdněném kruhu. Mezi ně řadím hlavně neobvyklou meditativnost, podpořenou i skvělou kamerou. S odvíjejícími se minutami se ale předpokládaná větší hloubka snímku nedostavuje, naopak stojí jakoby stále na místě, nikam se neposunuje a charaktery postav ani interakce mezi nimi se nijak nedotvářejí, ulpívají v podstatě jen kdesi na povrchu, a tvůrci jako by sami nevěděli, co vlastně chtějí sdělit. Téměř všechny postavy se utápějí v jakémsi podivně apatickém a téměř bezvýchodném modu, aniž by jejich vnitřní rezignace byla odůvodněná něčím jiným než kómatem umírajícího starého otce, což ale nepůsobí příliš věrohodně ani přesvědčivě. Osvěžující jsou také tváře herců jakoby z jiného světa, protože nejde o stále tytéž dokola obsazované a notně okoukané kamarády zavedených režisérů, kteří jdou jinak téměř nepřetržitě z jednoho českého filmu a TV seriálu do druhého. Vzhledem k poměrně plytkému a málo nápaditému scénáři ale bohužel nedostali téměř žádnou šanci o svém hereckém talentu příliš přesvědčit – neměli totiž jak. Jako absolventský film ale není podle mne snímek špatný a režisérův další potenciál je z něj dosti zřejmý, zvlášť pokud se někdy bude moci opřít o zajímavější a lépe propracovaný scénář. ()

iz67

Samozřejmě je fajn, že nedošlo k nové pseudoakční sračce; téma je skvělé a mohlo to být moc fajn. Ale: hrozné dialogy, postavy bez obsahu, čím delší, tím prázdnější, tragický výkon herců v roli mladého otce a jeho syna. Jen kamera stála za to. A to je trochu málo. Komentář TRAFFIC je přesný!! ()

Hrabovo

Úžasný film s velmi promyšlenou koncepcí, niterný, nespěchající. Ostřílení režiséři by se měli jít k debutantovi učit jak se snímá zvuk: tady je všemu rozumět, venku i vevnitř! ()

Pitryx odpad!

Jůůůůů, tož toto je dílo. Přes hodinu a půl a nedozvíte se skoro nic. Dlouhá kamera jako prase. Dialogů málo, a skoro všechny debilní. Já vím, studentský film. To si ti mladí točí jen tak, a pak si je navzájem pouštějí a chválí si je, ačkoli dobře vědí, že to ani jeden z nich nemyslí vážně. Jak film, tak tu chválu. V celém snímku není jeden jediný zajímavý záběr. Nebo ano? Třeba ten, jak si děvče mění menší menstruační vložku vatovou? Nevadí mi minimalismus. Ale toto byl i na mne moc. Nedalo se to poslouchat ani při škrábání brambor. A já musel až do konce. Měl bych dostat odměnu. Napsat k tomu obsah bylo za trest. ()

Vivian

Podobný film jsem ještě neviděla, vedle běžných filmů je to velký nezvyk, to volné, velmi volné tempo, ta úspornost, to vyprávění obrazy, to, že se dobrá polovina všeho vlastně odehraje v divákově hlavě... Mysl se nemůže opřít o standardní filmařské prostředky, musí používat vlastní, fungovat sama, sahat ke vzpomínkám, dokreslovat si načtrnuté... Nemusí to být příjemné, ale není to zbytečné. ()

Alden_Larson

Musím se přiznat, že mě tetno film bohužel moc neoslovil. Možná je to ale tím, že jsem podobných filmů v poslední době viděl několik a tento mi nenabídl nic nového. Je na něm pár pozoruhodných věcí, prezentace není špatná, herecké výkony taky ušly a děj, i když mi přišlo, že se místy vlekl, měl hlavu a patu. Ale víc tento film pochválit nedokážu, je vidět, že jeho režisér má talent, bohužel si ale jako svůj debut vybral umělecké drama se symbolismem, který není až tak hluboký, jak si režisér myslí, že je. Z technických aspektů se mi vůbec nelíbil zvuk, něketré scény se zdály být předabované a v jedné scéně byly do pozadí hrozně špatně zakomponované zvuky štěkání psa. Pokud se Vít Zapletal rozhodne někdy udělat další film, tak doufám, že bude mít širší rozsah, jak obsahově, tak v rozpočtu, v každém případě mu do budoucna přeji hodně štěstí. 4/10 ()

KeskarM

Některé studentské filmy by prostě měly zůstat jen na vimeu či youtubu... pokud byla ta zvuková nevyváženost záměrná, tak vážně nevím, jinak dívat se na blbě hrajícího herce jak 30 vteřin věší bundu na věšák je rovněž opravdu zážitek k pokoukání. Naivní dialogy, mnoho nakousnutých témat, ale žádné plně využité (bezdětní manželé, nikamnevedoucí vztah mladšího bratra k milence i synovi, nepohyblivost maminky, kmotrovství, chudák žába ve sklenici a ocet,...) Jediná postava, o kterou mám i po skončení snímku jakousi starost, je vážně ta žába.. co jí jen chlapec chtěl provést? Snad ji nezalil v té zavařovačce octem?!! ()

pupidup

Je mi lito.. mam rada nostalgii i zamysleni.. ale na me scenar tak plochý,ze mi chybely jakekoliv hlubsi charaktery... jestli je člověk vazne tak oddosobnely.. tak se děsím ... ()